موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/103022 :کد

در لاهه برگزار شد؛

تاکید ایران بر انهدام کامل ذخایر سلاح های شیمیایی درجهان

  شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۷
تعداد بازدید : ۲۹۱   
 تحلیل ایران -تاکید ایران بر انهدام کامل ذخایر سلاح های شیمیایی درجهان

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزدسازمان منع سلاح های شیمیایی مستقر در لاهه ضمن تاکید بر اهمیت انهدام کامل ذخایر سلاح های شیمیایی از کشورهای دارنده درخواست نمود که به تعهداتشان در چارچوب کنوانسیون عمل نم

 سفیر و نماینده دائم کشورمان نزدسازمان منع سلاح های شیمیایی مستقر در لاهه ضمن تاکید بر اهمیت انهدام کامل ذخایر سلاح های شیمیایی از کشورهای دارنده درخواست نمود که به تعهداتشان در چارچوب کنوانسیون عمل نمایند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، علیرضا جهانگیری در هشتاد و سومین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی در سخنرانی خود در این سازمان همچنین باتوجه به اهمیت جهانشمولی کنوانسیون از غیراعضاء درخواست کرد که هرچه سریعترو بدون پیش شرط به کنوانسیون ملحق شوند.هشتاد و سومین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح های شیمیایی از تاریخ 20 تا 23 مهر سالجاری در مقر این سازمان در لاهه برگزار شد. ایرنا نوشت: وی با استقبال از پیشرفتهای حاصله در زمینه انهدام سلاح های شیمیائی سوریه و با عنایت به همکاری دولت سوریه با سازمان منع سلاح های شیمیائی بر اجتناب از سیاسی کاری در زمینه این پرونده تاکید کرد. سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی همچنین خواستار همکاری بین المللی برای مقابله با کاربرد سلاح های شیمیائی توسط گروه های تروریستی شد.

 

جهانگیری استفاده از سلاح های شیمیائی توسط گروه های تروریستی را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی دانست و از تمامی کشورهای عضو خواست تا از در اختیار گذاشتن کمک ها و حمایت های مالی و نظامی به گروه های تروریستی اجتناب ورزند. وی ضمن تاکید بر اهمیت همکاری های بین المللی در زمینه انتقال فناوری مواد شیمیایی به منظور مقاصد صلح آمیز از موانع ایجاد شده در این ارتباط ابراز نگرانی نمود و خواستار اجرای کامل ماده 11 کنوانسیون شد.


سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاح های شیمیایی در ابتدای جلسه به عنوان معاون رئیس شورای اجرائی، گزارشی از فعالیتهای سازمان در حوزه های حقوقی و اجرای کنوانسیون توسط دولتها و همکاریهای بین المللی، ارائه کرد.پیشرفت انهدام کامل ذخایر سلاح های شیمیایی، توسط دارندگان جهانشمولی، آینده سازمان، اجرای کنوانسیون، گزارش پیشرفت انهدام سلاح های شیمیایی سوریه، برنامه های آموزشی، همکاریهای بین المللی، برنامه و بودجه، گزارش مشورتی سازمان از جمله حسابرس خارجی، از جمله مهمترین موضوعات دستورکار این نشست بود.

 

این نشست بدلیل اختلاف نظر کشورهای عضو کنوانسیون سلاح های شیمیائی در خصوص گزارش هیات مشترک تحقیق سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیائی در رابطه با کاربرد سلاحهای شیمیائی در سوریه که به عنوان یکی از بندهای دستورکار این اجلاس قرار داشت، روز جمعه 23 مهر ماه سال جاری به حالت تعلیق در آمد.شورای اجرایی سازمان از نهادهای تصمیم گیر سازمان منع سلاح های شیمیائی می باشد که مسائل جاری در صحنه های بین المللی مرتبط با سلاح های شیمیایی را در این اجلاس مورد بحث و تبادل و نظر قرار می دهد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :