موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/103052 :کد

گروه تروریستی بوکوحرام

شبکه تلویزیونی سی ان ان: تهدید بوکوحرام هشدار دهنده است

  شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۹
تعداد بازدید : ۱۶۱   
 تحلیل ایران -شبکه تلویزیونی سی ان ان: تهدید بوکوحرام هشدار دهنده است

شبکه تلویزیونی سی ان ان: تهدید گروه تروریستی بوکوحرام در مناطق شمالی نیجریه، به وضعیت هشدار رسیده است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان : تهدید گروه تروریستی بوکوحرام در مناطق شمالی نیجریه، به وضعیت هشدار رسیده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سی ان ان، دولت نیجریه روز پنجشنبه اعلام کرد، گروه تروریستی بوکوحرام 21 نفر از دختران دانش آموز دربند خود را آزاد کرده است. دهها نفر از این دختران در جریان درگیری های اولیه فرار کردند، اما بیش از 200 نفرشان همچنان اسیر بوکوحرام هستند.


بر اساس این گزارش، تنها راه پایان دادن به معضل دختران در بند این گروه تروریستی، پیگیری مذاکرات سیاسی میان نمایندگان دولت نیجریه با سرکرده این گروه تروریستی عنوان شده است.


این در حالی است که «لی محمد» وزیر اطلاع رسانی نیجریه روز پنجشنبه بر عزم تمام نهادهای دولتی و امنیتی این کشور برای ریشه کنی کامل گروه تروریستی بوکوحرام تاکید کرده بود.


این گروه حدود 270 دختر دانش آموز را در آوریل 2014 در مدرسه ای در روستای چیبوک در ایالت بورنو واقع در شمال شرقی نیجریه ربود.


دهها نفر از این دختران در جریان درگیری های اولیه فرار کردند، اما بیش از 200 نفرشان همچنان اسیر بوکوحرام هستند.


در همین حال، دولت نیجریه با صدور بیانیه ای آزادی شماری از این دختران را نتیجه مذاکرات بین مقام های دولتی و بوکوحرام با میانجیگری صلیب سرخ بین المللی و دولت سوئیس دانست و از ادامه گفت وگوها بین طرفین خبر داد.


دولت نیجریه به جزییات توافق صورت گرفته برای آزادی دختران اسیر اشاره ای نکرد.
بوکوحرام در طول تحرکات و حملات خود صدها مرد، زن و کودک را ربوده، اما به اسارت گرفتن دختران روستای چیبوک، توجهات و انتقادات جهانی را در بر داشته است.


محمد بوهاری رئیس جمهوری نیجریه پیشتر اعلام کرد که دولتش برای مذاکره با بوکوحرام در مورد آزادی این دختران آمادگی دارد.


ارتش نیجریه در روزهای گذشته حمله ای گسترده را به پایگاه بوکوحرام در جنگل «سامبیسا» انجام داد.


بوکوحرام که پارسال (2015) با گروه تروریستی داعش بیعت کرد، در آغاز این سال بخش وسیعی از نیجریه را به وسعت تقریبی بلژیک در اختیار گرفت، اما ارتش نیجریه با کمک نظامیان کشورهای همسایه بیشتر این قلمرو را پس گرفت.


این گروه تروریستی همچنان در شمال شرقی نیجریه و دو کشور نیجر و کامرون، حملات تروریستی انجام می دهد.


بوکوحرام در طول هفت سال شورش و حمله در نیجریه و کشورهای همسایه آن، حدود 15 هزار نفر را به کام مرگ کشانده و بیش از 2میلیون نفر را بی خانمان کرده است.


کشور غنی از نفت نیجریه در چند زمینه با تهدیدهای امنیتی مواجه است که یکی از این موارد تحرکات بوکوحرام در شمال شرقی این کشور است.


ایرنا نوشت: همچنین خشونت های قومی در مناطق مرکزی نیجریه، تحرکات جدایی طلبان بیافران در جنوب شرقی این کشور و حمله شبه نظامیان به تاسیسات نفتی در جنوب نیجریه از دیگر چالش های پیش روی دولت این کشور به شمار می رود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :