موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/103059 :کد

کشور آفریقایی ساحل

در ساحل عاج تنش های سیاسی تشدید شده است

  شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۷
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -در ساحل عاج تنش های سیاسی تشدید شده است

تنش های سیاسی در کشور آفریقایی ساحل عاج به دنبال تداوم مخالفت های احزاب با برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید در این کشور، تشدید شده است.

تنش های سیاسی در کشور آفریقایی ساحل عاج به دنبال تداوم مخالفت های احزاب با برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید در این کشور، تشدید شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از 'فرانس 24'، احزاب مخالف امروز ( شنبه) با صدور بیانیه ای مشترک اعلام کرده اند که با تصویب پیش نویس قانون اساسی جدید ساحل عاج مخالفت خواهند کرد.


بیانیه احزاب مخالف بر تداوم اعتراض های خود با روند تغییرات قانون اساسی در ساحل عاج و لزوم توقف رویکرد غیرمشورتی دولت این کشور تاکید کرده است.


'بامبا موریفیره' سخنگوی ائتلاف احزاب مخالف ساحل عاج، پیشتر ضمن مخالفت با برگزاری همه پرسی قانون اساسی جدید در این کشور، مشورت نکردن دولت با مخالفان را علت اصلی اعتراضها اعلام کرده بود.


ائتلاف مخالفان متشکل از 23 حزب ساحل عاج است.
سخنگوی ائتلاف احزاب مخالف تصریح کرد: با تصویب این قانون اساسی، دمکراسی در ساحل عاج خدشه دار خواهد شد.


موریفیره از جامعه مدنی کشورش خواست زیر بار قانون اساسی جدید دولت نروند و به جمع مخالفان بپیوندند.


بر اساس این گزارش، انتصاب پست جدید 'معاونت اول رییس جمهوری' و حذف بند 'الزام آور بومی بودن پدر و مادر نامزدهای ریاست جمهوری' از اصلاحات جدید قانون اساسی ساحل عاج است.


با برگزاری همه پرسی و تدوین قانون اساسی جدید در ساحل عاج، در کنار سایر اقدامات، ماده جنجالی مربوط به ملیت افراد در این کشور حذف و به پایان دادن جنگ داخلی در ساحل عاج کمک خواهد شد.


'آلاسان واتارا' رییس جمهوری ساحل عاج در طول مبارزات انتخاب مجدد سال گذشته وعده داده بود، این ماده (ملیت) را که می گوید والدین نامزدهای ریاست جمهوری باید بومی و زاده ساحل عاج باشند و تابعیت کشور دیگری را نداشته باشند، حذف خواهد کرد.


قرار است همه پرسی قانون اساسی جدید در ساحل عاج از سوی دولت، در ماه اکتبر( مهر و آبان ) و قبل از برگزاری انتخابات مجلس این کشور در سال جاری برگزار شود.


مرداد ماه سال جاری پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای تدوین قانون اساسی جدید در ساحل عاج با 233 رای مثبت، شش رای منفی و هفت رای ممتنع در مجلس ملی این کشور به تصویب رسیده بود.


داشتن ملیت ساحل عاج به موضوع سیاسی در کانون بحران یک دهه ایی تبدیل شده است که با کودتای 1999 آغاز و به جنگ داخلی 2002 تا 2003 ختم شد که به مدت هشت سال این کشور را به دو دسته تقسیم کرده است.


ایرنا نوشت: واتارا که به خاطر آنچه مخالفان درباره ریشه های خارجی او می گفتند، از تلاش برای رسیدن به ریاست جمهوری منع شده بود، سرانجام موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2010 ساحل عاج شد، اما این پیروزی به وقوع دومین درگیری مدنی در این کشور و کشته شدن بیش از سه هزار نفر منتهی شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :