موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/103104 :کد

کشت گیاهان دارویی

۳۰نوع گیاه سمی به مردم می‌فروشند

  شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۵
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -۳۰نوع گیاه سمی به مردم می‌فروشند

مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: رشد قارچ گونه عطاری ها سبب شده است حدود ۳۰ مورد گیاه سمی غیردارویی به مردم فروخته شود.

 

مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: رشد قارچ گونه عطاری ها سبب شده است حدود 30 مورد گیاه سمی غیردارویی به مردم فروخته شود.


به گزارش تحلیل ایران، پیمان یوسفی آذر در مصاحبه اختصاصی با اشاره به اینکه طرح ساماندهی و نظارت عطاری ها در وزارت بهداشت و درمان تدوین شده است ، افزود : براساس ماده 16 قانون نظارت وزرات بهداشت و درمان موظف است بر روند کار عطاری ها نظارت کند اما نظارت بر عطاری ها فقط به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت و درمان محدود نمی شود و باید تمام دستگاه های نظارتی همکاری کنند.


وی گفت : قرار است وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت بهداشت بر تمام مراحل از زمان جمع آوری و تولید تا فرآوری و بسته بندی و عرضه و توزیع به بازار مصرف نظارت داشته باشد.
 
خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نوشت: مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی افزود: متاسفانه عطاری ها تحت نظارت نیستند و 28 تا 30 مورد گیاه سمی به مردم می فروشند و از آنجا اطلاعات دقیقی ندارند 14 تا 15 مورد گیاه دارویی را نیز اشتباهاً برای مردم تجویز می کنند.
 
یوسفی آذر تصریح کرد : ادامه این روند به جایگاه گیاهان دارویی ضربه می زند و اگر آگاهانه وارد نشویم این جایگاه آسیب می بیند.وی گفت : گیاه دارویی باید برچسب استاندارد، تاریخ تولید و مصرف و روش نگهداری و مصرف و تولید و فرآوری داشته باشد.
 
مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی افزود : در بسیاری از موارد روش های جمع آوری و نگهداری گیاهان دارویی بسیار نامناسب است و گیاهان در انبارهای غیراستاندارد نگهداری می شوند و نه تنها مواد موثره را از دست می دهند بلکه میزان باکتری ها و قارچ ها نیز در گیاهان افزایش می یابد.
 
یوسفی آذر تاکید کرد: مردم باید به نحوه عرضه گیاهان دارویی در عطاری ها دقت کنند.وی خطاب به سرمایه داران بخش خصوصی گفت : وزارت جهاد کشاورزی از سرمایه گذارانی که به ایجاد واحدهای بسته بندی و فرآوری گیاهان دارویی علاقه مندند حمایت می کند و این واحدها امکان صادرات نیز خواهند داشت.
 

* تا پایان امسال سطح زیرکشت گیاهان دارویی به 49 هزار هکتار می رسد

مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سطح زیر کشت صنعتی گیاهان دارویی تا پایان امسال از 40 به 49 هزار هکتار افزایش می یابد.

پیمان یوسفی آذر با اشاره به اینکه هم اکنون از 40 هزار هکتار سطح زیرکشت صنعتی گیاهان دارویی حدود 147 هزار تن گیاه برداشت می شود ، افزود: در طرح توسعه کشت صنعتی گیاهان دارویی برای افزایش 9 هزار هکتاری سطح زیرکشت 862 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.وی گفت: میزان برداشت و تولید گیاهان دارویی از مزارع و مراتع بصورت مجاز و غیرمجاز در مجموع 15 میلیون تن برآورد شده است.
 
مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از تدوین و تصویب برنامه اقتصاد مقاومتی در زمینه توسعه کشت گیاهان دارویی خبر داد و افزود: براساس این برنامه 10 ساله قرار است 20 گونه گیاه دارویی در 500 هزار هکتار از اراضی و مراتع کشت و تولید شود.
 
یوسفی آذر درباره اجرای طرح بهره برداری اصولی از گیاهان دارویی در مراتع کشور گفت: با توجه به خشکسالی های پی در پی و چرای دام بیش از ظرفیت مراتع ، به منظور حفظ این عرصه ها طرح بهره برداری در 5 میلیون و 500 هزار هکتار از عرصه ها اجرا می شود.
 
وی افزود : بر اساس این طرح برداشت گیاهان دارویی تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد شد تا اجازه ندهیم گیاهی به معرض انقراض برسد.
 
مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین ایجاد و توسعه صنایع فرآوری و بسته بندی استاندارد این گیاهان را شرط ضروری اجرای طرح های توسعه کشت بهره برداری و صادرات دانست و گفت: بهتر است به جای توجه به صنایع غیراقتصادی با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی به صنعت گیاهان دارویی بپردازیم این صنعت با توجه به ارزآوری بسیار بالایی که دارد گل سرسبد برنامه اقتصاد مقاومتی است چون تمام تولید این گیاهان در داخل انجام می شود.
 
یوسفی آذر افزود: ارزش صادرات گیاهان دارویی بدون محاسبه ارزش صادراتی زعفران و گل محمدی حدود 150 میلیون دلار است که در مقایسه ارزش صادراتی جهان که 150 میلیارد دلار برآورد شده عدد ناچیزی است.
 
وی تاکید کرد: اجرای استاندارد، فرآوری و بسته بندی مناسب می تواند میزان ارزش صادرات گیاهان دارویی را افزایش دهد. مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون ستاد ویژه ای برای تدوین استاندارد گیاهان دارویی با همکاری سازمان ملی استاندارد ، وزارت بهداشت و درمان و وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است تا استانداردها تدوین و تعیین شود.
 
یوسفی آذر همچنین از تصویب استاندارد زعفران خبر داد و افزود: استاندارد کشت، تولید، فرآوری و بسته بندی زعفران به زودی اعلام می شود.وی درباره حمایت وزارت جهاد کشاورزی از زارعان گفت: وزارتخانه تمام نهاده های مورد نیاز مانند بذر، قلمه، نشاء، نهال و کود را برای کشاورزان تامین می کند و تسهیلات مورد نیاز را در اختیار آنان قرار می دهد.
 
مجری طرح توسعه کشت گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تولید و تجارت این گیاهان را سرمایه گذاری پایدار توصیف کرد و افزود: براساس پیش بینی بانک جهانی ارزش صادرات گیاهان دارویی در جهان تا سال 2050 از 150 میلیارد دلار کنونی به 5 هزار میلیارد دلار خواهد رسید و این ارقام نشان می دهد توجه به این بخش اشتغال زا و ارزآور است.وی گفت: مرکز تجارت جهانی نیز در گزارش سالانه خود سرمایه گذاری در بخش گیاهان دارویی را سرمایه گذاری پایدار اعلام کرده است.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :