موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تاریخ معاصر

a/103144 :کد

تاریخ معاصر ایران؛

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و پنجم مهر

  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ — ۰۹:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و پنجم مهر

امروز یکشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، چهاردهم محرم ۱۴۳۸ هجری قمری و شانزدهم اکتبر ۲۰۱۶ میلادی است.

 امروز یکشنبه بیست و پنجم مهر 1395 هجری خورشیدی، چهاردهم محرم 1438 هجری قمری و شانزدهم اکتبر 2016 میلادی است. 38 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی در گفت و گو با روزنامه لوموند تاکید کردند، برای برقراری حکومت اسلامی در ایران، ابتدا باید رژیم پهلوی برچیده شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

25 مهر 1365
سیدحسین خدیو جم مترجم و محقق در 59 سالگی درگذشت.30 جلد کتاب در زمینه های تحقیق، تصحیح و ترجمه از وی به یادگار مانده است که از آن جمله می توان «تصحیح و ترجمه احیاء علوم‏الدین غزالی در هشت جلد، تصحیح کیمیای سعادت در دو جلد، جواهر القرآن، وجد و سماع» را نام برد.

25 مهر 1359
رژیم بعث عراق برای نخستین بار به تهاجم هوایی شهر کرمانشاه پرداخت. در نتیجه این حمله شماری از هموطنانمان به شهادت رسیدند.

25 مهر 1357
امام خمینی در گفت و گو با روزنامه لوموند تاکید کردند، برای برقراری حکومت اسلامی در ایران، ابتدا باید رژیم پهلوی برچیده شود.

25 مهر 1357
سفارت آمریکا در تهران در تلگرامی سری به وزارت امور خارجه آن کشور اطلاع داد که به دلیل وضعیت بی ثبات سیاسی (انقلاب اسلامی)، شرایط کنونی برای قطعی کردن توافق هسته ای با دولت ایران مناسب نیست.

25 مهر 1356
منهتن دیوید راکفلر رییس کل بانک منهتن آمریکا در تهران گفت: کمک به ایران، کمک به منافع آمریکاست.

25 مهر 1343
بنیاد فرهنگ ایران، نهادی تحقیقاتی و انتشاراتی با هدف خدمت به فرهنگ، حفظ و ترویج میراث معنوی ایران و کوشش در راه اصلاح، تکمیل و ترویج زبان فارسی و شناساندن فرهنگ ایران به ملت های دیگر بنیان نهاده شد.

25 مهر 1342
ژنرال دوگل رییس جمهوری فرانسه که روز گذشته برای یک دیدار چهار روزه به تهران آمده بود؛ در سخنرانی خود در جلسه مشترک مجلس سنا و شورای ملی در کاخ سنا گفت: سرنوشت ایران از شرایط تعادل جهان است و اطمینان داریم که کمک به پیشرفت ایران در نهایت به سود خود ما خواهد بود!

25 مهر 1332
هربرت هوور مشاور وزارت امور خارجه آمریکا در امور نفت به منظور گفت و گو با مسوولان ایران درباره تشکیل کنسرسیوم بین المللی نفت وارد تهران شد.

25 مهر 1328
بانک اقتصادی ایران به صورت بانکی ایرانی و بدون حضور سهامداران بیگانه، با 100 میلیون ریال سرمایه تشکیل شد. این بانک با وجود اینکه در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی کارگزارانی داشت، در 1341 خورشیدی منحل شد.

25 مهر 1325
احمد قوام(قوام السلطنه) با برکناری وزیران حزب توده، کابینه خویش را ترمیم کرد.

25 مهر 1318
محمد فرخی یزدی شاعر و روزنامه ‏نگار مخالف استبداد در دوره رضاخان در 51 سالگی در زندان حکومت پهلوی به قتل رسید.

25 مهر 1306
امتیاز انحصاری باستان شناسی فرانسوی ها در ایران که در دوره مظفرالدین شاه قاجار منعقد شده بود، به وسیله مجلس شورای ملی لغو شد، این امتیاز شامل صدور اشیاء نقره و طلا به خارج و کشف اشیای عتیقه بود.

25 مهر 1300
خزانه داری دولت آمریکا یک نسخه گزارش سالیانه خویش را برای وزارت مالیه دولت ایران فرستاد.

25 مهر 1300
رضاخان با صدور اعلانی، ساعد الملک را به مقام حکومت گیلان معرفی کرد.

25 مهر 1286
با رای نمایندگان مجلس به بی کفایتی مشیرالسلطنه و سقوط دولت وی، میرزاابوالقاسم خان ناصرالملک از طرف محمدعلی شاه قاجار به رییس الوزرایی منصوب شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 1)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :