موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/103190 :کد

سیاست‌های کلی انتخابات

ناصر محمدي

  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ — ۰۵:۲۲
تعداد بازدید : ۱۲۲۷   
 تحلیل ایران -سیاست‌های کلی انتخابات

رهبرانقلاب درسیاست کلی انتخابات به امنیت وسلامت انتخابات تأکیدداشتندکه بایدمحورقرار بگیردهمچنین نیروهای مسلح درامرانتخابات دخالتی نداشته باشندکه باعث ایجادامنیت وآرامش خاطربرای داوطلبان ومردم خواهدشد.

 

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه، 24 مهرماه در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست‌های کلی «انتخابات» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.رهبر معظم انقلاب در سیاست های کلی انتخابات به امنیت و سلامت انتخابات تأکید داشتند که باید محور قرار بگیرد همچنین نیروهای مسلح در امر انتخابات دخالتی نداشته باشند که باعث ایجاد امنیت و آرامش خاطر برای داوطلبان و مردم خواهد شد.

 

این سند که شامل 18 بند است به مواردی همچون ضرورت شفاف سازی منابع و هزینه های انتخاباتی و اعمال نظارت دقیق بر آن می پردازد همچنین بر ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و تبلیغاتی توسط نامزدها و احزاب و برخورد به‌موقع دستگاه‌های ذی ربط تأکید دارد. در بخش دیگری از این سیاست ها به تعیین دقیق معیارها و شاخص‌ها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان در چارچوب قانون اساسی با تأکید بر کارآمدی علمی، جسمی و شایستگی متناسب با مسؤولیت‌های مربوط و تعهد به اسلام، انقلاب و نظام اسلامی و قانون اساسی به‌ویژه التزام به ولایت فقیه و سلامت اخلاقی ـ اقتصادی تأکید شده است.

 

از سوی دیگر ضرورت بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج به ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی و هرگونه اقدام مغایر امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی نیز اشاره شده است.

 

یکی از محورهای این سیاست، مسئله شفاف سازی منابع مالی انتخابات و کاندیداهای انتخاباتی است، از این رو مجلس با توجه به این تأکیدات باید قوانین قاطع و متقنی را برای جلوگیری از این مسائل تصویب کند. یکی دیگر از مسائلی که در چند سال اخیر در عرصه انتخابات موضوعات بسیاری را ایجاد کرده بود، موضوع پاسخگویی شورای نگهبان به کاندیداهای رد صلاحیت شده، بود که رهبری در سیاست های کلی تأکید کردند که پاسخگویی باید به صورت مکتوب صورت گیرد. همچنین در سیاست های کلی انتخابات آمده است که انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس، شوراها و خبرگان زیر نظر وزارت کشور و در قالب کمیته اجرایی به ریاست وزیر کشور برگزار شود و عملا در این سیاست ها متولی اصلی این وزارتخانه تعیین شده است.

 

بخش قابل توجهی از موضوعاتی که در سیاست های کلی انتخابات مطرح شده، باید محور فعالیت های انتخاباتی و سیاسی قرار بگیرد از طرفی بخشی از این سیاست ها مواردی بود که در مجلس شورای اسلامی نیز پیرامون انتخابات مطرح کرد لذا به پیگیری مطالب عنوان شده در مجلس نیز سرعت می بخشد. رهبر معظم انقلاب در سیاست های کلی انتخابات به امنیت و سلامت انتخابات تأکید داشتند که باید محور قرار بگیرد همچنین نیروهای مسلح در امر انتخابات دخالتی نداشته باشند که باعث ایجاد امنیت و آرامش خاطر برای داوطلبان و مردم خواهد شد.

.

بدیهی است که ابلاغ این سیاست ها به برگزاری هر چه شفاف تر انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس،  شوراها و خبرگان کمک شایانی خواهد کرد، زیرا بسیاری از موضوعات مورد مناقشه در عرصه انتخابات بود، حال با ابلاغ سیاست های کلی، این مسائل تعیین تکلیف می شود. در سیاست های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب بر ضرورت پاسداشت حقوق انتخاب شوندگان و پرهیز از هر عامل کاهش حضور در انتخابات، تلاش برای شایسته گزینی و تعریف معیارهای درست برای انتخاب از سوی مردم تأکید شده است.

 

در سیاست های ابلاغی رهبری همچنین بر ضرورت صیانت از آرای مردم به عنوان حق الناس تأکید شده است.یکی از موضوعات و محورهای سیاست های کلی ابلاغی مسئله لزوم استفاده از تکنولوژی های نوین در عرصه برگزاری انتخابات است، البته در چند سال اخیر تلاش های خوبی برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی صورت گرفته است. به طور حتم استفاده از تکنولوژی های نوین در عرصه برگزاری انتخابات موجب افزایش اعتماد عمومی مردم می شود، کند.

 

از طرف دیگر استفاده از این تکنولوژی ها موجب تقویت سرعت در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج می شود. که این مسئله قطعا اعتماد عمومی را نیز در بر دارد. استفاده از فناوری های جدید و نوین فرصت مناسبی را در اختیار ما قرار می دهد تا با هزینه کمتر انتخابات را برگزار کنیم و در کوتاه ترین زمان ضمن اعلام نتایج تحلیل درستی از داده ها داشته باشیم.

 

تمام این سیاست ها باید مبنای سایر طرح‌ها و لوایح باشد.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :