موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/103224 :کد

سازمان غذا و دارو

حذف اسید چرب ترانس تا سال ۱۴۰۴

  یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ — ۲۰:۳۰
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -حذف اسید چرب ترانس تا سال ۱۴۰۴

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: امسال میزان مصرف اسید چرب ترانس در روغن‌های خانگی به ۲ درصد رسید که امیدواریم این میزان سال بعد به یک درصد کاهش پیدا کند.

 

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: امسال میزان مصرف اسید چرب ترانس در روغن‌های خانگی به 2 درصد رسید که امیدواریم این میزان سال بعد به یک درصد کاهش پیدا کند.

 
 

به گزارش تحلیل ایران، رسول دیناروند؛ رئیس سازمان غذا و دارو در دهمین سال همایش اعطای نشان ایمنی و سلامت غذا و گرامیداشت روز جهانی غذا یکی از اقدامات مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را در خصوص کشور ما ارتباط با بخش خصوصی و اتخاذ سیاست‌هایی خواند که اجرای آن در برخی کشورها سالها به درازا کشیده می شود.


وی ادامه داد: ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین بخش خصوصی و دولتی و انجام کارهای سخت توسط وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تعجب سازمان جهانی بهداشت را برانگیخته است.


رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: نصب چراغ راهنمای تغذیه در عرض 18 ماه یکی از این اقدامات غیر قابل پیش بینی بود و اکنون 75 درصد تمام بسته بندی فرآورده‌های غذایی در کشور دارای برچسب راهنما هستند و تصور حذف اسید چرب ترانس بدون همت بخش خصوصی با این سرعت ممکن نبود.


فارس نوشت: دیناروند خطاب به منتقدانی که هدف طرح تحول نظام سلامت را درمان می‌دانند، عنوان کرد: وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری اقداماتی داشته که ایران را به شاخص کشوری و بین‌المللی مبدل ساخته است باید منتقدان انصاف و صبر داشته باشند چراکه نتیجه اقدامات به ویژه در حوزه غذا ده‌ها سال بعد مشخص می‌شود همانطور که اکنون نرخ بالای بیماری‌های قلبی نتیجه اشتباهات ده‌ها سال پیش است.


وی از حذف اسید چرب ترانس تا سال 1404 خبر داد و افزود: امسال میزان مصرف اسید چرب ترانس در روغن‌های خانگی به 2 درصد رسید که امیدواریم این میزان سال بعد به یک درصد کاهش پیدا کند، روغن‌های شیرینی پزی نیز پنج درصد اسید چرب ترانس داشتند در حالیکه سال‌های گذشته استفاده از این اسید سقف نداشت.


رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به سخنان رییس کمیسیون کشاورزی بیان کرد: واقعیت این است که جانا سخن از زبان ما میگویی، نگاه وزارت بهداشت نیز در حوزه تراریخته احتیاط آمیز و سخت‌گیرانه است چراکه هیچ محصول تراریخته‌ای نمی‌تواند وارد ایران شود مگر در کشور مبدأ مصرف شده و تأییدیه بین‌المللی داشته باشد ما مردم کشور را موش آزمایشگاهی نمی‌کنیم از طرفی هنوز هیچ محصول تراریخته تولید داخل وارد بازار نشده چون نیاز به بررسی های بیشتر دارد.


دیناروند یادآور شد: کشوری که دست کاهش کود و سموم و تأمین امنیت غذایی را دارد باید از تکنولوژی استفاده کند اما این در حالیست که سلامت تکنولوژی مورد تأیید باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :