موضوعات ‌مرتبط: سیاسی جهان اسلام

a/103292 :کد

ارتش عراق در 45 کیلومتری شهر موصل

در موصل چه می‌گذرد؟

  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ — ۱۳:۰۲
تعداد بازدید : ۳۴۴   
 تحلیل ایران -در موصل چه می‌گذرد؟

هم‌زمان با آغاز عملیات آزادسازی شهر موصلِ عراق از چنگال داعش، گزارش‌ها از افزایش مقاومت ساکنان موصل در برابر قوانین نفرت‌انگیز تروریست‌های داعش حکایت دارند.

هم‌زمان با آغاز عملیات آزادسازی شهر موصلِ عراق از چنگال داعش، گزارش‌ها از افزایش مقاومت ساکنان موصل در برابر قوانین نفرت‌انگیز تروریست‌های داعش حکایت دارند.


به گزارش تحلیل ایران؛ نخست‌وزیر عراق، در ساعات اولیۀ دوشنبه (26 مهر) در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد: «زمان پیروزی فرا رسیده و عملیات آزادسازی موصل آغاز شده است.»


طی چند ماه گذشته، عراق در حال آماده‌سازی برای حمله به گروه تروریستی داعش در موصل، پایتخت خودخواندۀ این گروه در شمال عراق، بوده است.  این شهر که مرکز استان نینوای عراق است از سال 2014 به اشغال داعش درآمد.در همین حال روزنامۀ امریکایی نیویورک‌تایمز با انتشار گزارشی، از وضعیت شهر موصل، در آستانۀ ورود نیروهای عراقی، اخباری منتشر کرده است.

 

براساس این گزارش طی روزهای گذشته در حالی که تروریست‎های گروه داعش در حال گسترش شبکۀ تونل‌‌های زیرزمینی خود بودند، ساکنان موصل مشغول گردآوردن اغذیۀ لازم بودند و به صورت مخفیانه نیز شعارهایی را در وصف مقاومت و شکست داعش بر دیوارهای شهر ترسیم کردند.


به گفتۀ ده‎ها نفر از افرادی که موفق به فرار از شهر موصل شده‎‌اند و همچنین کسانی که با تلفن‌های همراه خود به طور مخفیانه با رسانه‎ها گفت‌وگو کرده‏‌اند، گروه تروریستی داعش طی هفته‎های گذشته قوانین استبدادی و خشنی را برای سرکوب جمعیتی اعمال کرده‎‏است که قصد شورش و یا فرار از این شهر را داشتند.


این ساکنین اعلام کرده‎‏اند که طی هفته‎های گذشته خارج شدن از موصل به مسئله‏‌ای بسیار دشوار و خطرناک مبدل شده بود، چرا که کسانی که موفق به فرار نمی‎شدند، با جریمه‎‌هایی چند میلیون دیناری مواجه می‎شدند. البته این جریمه، بهترین مجازات بود، چون اگر داعش بدین نتیجه می‌رسید که فرد فراری از اعضای سابق ارتش عراق و یا نیروهای پلیس بوده است، وی را گردن می‌زد.


براساس گزارش‎ها حدود یک میلیون نفر یا بیشتر در حال حاضر در موصل سکونت دارند و ارتش ایالات متحدۀ امریکا شمار تروریست‎ها را نیز بین 3 هزار و تا 4 هزار و 500 نفر تخمین‏‌زده‌‏است.

ساکنان موصل به رسانه‌ها اطلاع داده‌اند که طی هفته‎های گذشته مردم شعارهایی را علیه داعش به شکل گرافیتی و اشکال دیگر بر روی دیوارهای شهر نوشته‏‌اند و افراد زیادی نیز به اتهام «شورش» علیه داعش اعدام شده‎اند.


پرس تی وی نوشت: اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد گروه تروریستی داعش 58 نفر را به اتهام آن‎چه «کودتا» علیه داعش خوانده بود، در موصل اعدام کرد.در گزارش نیویورک‎‏تایمز آمده است هنگامی که در سال 2014 کمتر از یک‌هزار تروریستِ گروه داعش، حدود 60 هزار نیروی ارتش و پلیس عراق را وادار به ترک موصل کردند، برخی از ساکنین موصل از داعش استقبال کردند.اما 2 سال حکومت خشونت‎بار اعضای گروه داعش که ترکیبی از تروریست‌های خارجی، سوری و عراقی بودند، ساکنین را از این استقبال پشیمان کرد.

 

ساکنین موصل در طی این دو سال با قوانین افراطی تکفیری‎های داعش از جمله از بین بردن خالکوبی‌‎های بدن با اسید، اعدام مخالفان، حکم شلاق برای کم بودن محاسن مردان و ... روبرو شدند و از میان رفتن آثار تاریخی شهر را به دست تروریست‏‌های داعش به چشم خود دیدند.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :