موضوعات ‌مرتبط: فناوری فناوری های نوین

a/103345 :کد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

انعقاد تفاهم نامه انتقال فناوری آب از فرانسه به ایران

  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۹
تعداد بازدید : ۲۹۶   
 تحلیل ایران -انعقاد تفاهم نامه انتقال فناوری آب از فرانسه به ایران

ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی، با یک شرکت فرانسوی تفاهم نامه‌ای منعقد کرده است که طی آن انتقال فناوری و امکانات فنی منابع و مدیریت آب به ایران صورت می‌گیرد.

ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی، با یک شرکت فرانسوی تفاهم نامه‌ای منعقد کرده است که طی آن انتقال فناوری و امکانات فنی منابع و مدیریت آب به ایران صورت می‌گیرد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسینعلی بهرامی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب خشکسالی فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی گفت: این ستاد از سال گذشته تفاهم­نامه ­ای با هدف اجرای پروژه ­های مشترک با شرکت فرانسوی سوئز منعقد کرده است.وی بیان کرد: این تفاهم نامه در قالب پنج بسته اجرا خواهد شد که در بسته اول طرح جامع و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، بسته دوم تحقیق در مورد آبهای ژرفی، بسته سوم تحقیق در مورد چشمه‌های دریایی آب شیرین در قلمرو آبی ایران در دریای عمان و خلیج فارس، بسته چهارم نمک زدایی و بسته پنجم استحصال آب باران و کاهش تبخیر فعالیت خواهد شد.


دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب خشک‌سالی فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی با اشاره به در نظر گرفتن شش کارگاه آموزشی در بسته اولیه گفت: شش کارگاه با عناوین مدیریت جامع آب و حوزه آبخیز؛ روش­های نمک­زدایی و سیاست مناسب برای کشور؛ تکنولوژی‌های تیمار فاضلاب، استفاده مجدد، بازیابی انرژی؛ کارایی شبکه شهری، تکنولوژی‌های پیشرفته، روش‌های جدید در کشاورزی، کشاورزی مؤثر در مناطق خیلی خشک، مدیریت خشکسالی و حالت ارتجاعی تغییر اقلیم در نظر گرفته شده است.


به گفته بهرامی، بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است در مسیر انتقال تکنولوژی و منابع اطلاعات فنی، بخش­های مختلفی که متکی به دانش بومی است با استفاده از متخصصین داخلی به انجام برسد و آن بخش­هایی که از توان محققین داخلی خارج است با هدف انتقال تکنولوژی از کارشناسان سوئز استفاده شود. حتی در این راه دانشجویان دوره دکتری نیز همکاری خواهند کرد.وی اظهار داشت: طی آخرین مذاکرات نتایجی حاصل شد که برنامه‌ریزی و فازبندی‌های اجرایی این طرح در دست اقدام است؛ این طرح شامل شناسایی آب‌های عمیق در ایران می‌شود.


مهر نوشت: دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست افزود: در حالی­که ما با کمبود آب مواجه هستیم برخی حوزه­ های آبخیز ما از طریق جریان­های عمیق به صورت طبیعی تأمین کننده آب برخی کشورهای دیگر هستند که شناسایی این پتانسیل­ها صرف­ نظر از بهره­ برداری یا عدم بهره ­برداری در دستورکار این ستاد به شمار می رود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :