موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/103451 :کد

رزمایش دفاع ملی

برگزاری رزمایش دفاع ملی در سال آینده

  ﺳﻪشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۲
تعداد بازدید : ۲۹۰   
 تحلیل ایران -برگزاری رزمایش دفاع ملی در سال آینده

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: رزمایش دفاع ملی به صورت جمعی قرار است در سال آتی انجام شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: رزمایش دفاع ملی به صورت جمعی قرار است در سال آتی انجام شود.


به گزارش تحلیل ایران ، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: پدافند غیرعامل وظیفه رصد و پایش تهدیدات، ایجاد آمادگی و مصون سازی زیرساخت‌های کشور و همچنین مقابله با تهدیدات را بر عهده دارد.


وی پدافند غیرعامل را یک ارگان حاکمیتی و دستگاه امنیتی دانست که با کشف تهدیدات و اتخاذ تصمیمات با یاری ستادکل نیروهای مسلح به منظور اهداف سازمان به کمک دستگاه‌های اجرایی شتافته است.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: ما دارای یک نقش فرا دستگاهی در تمام ارگان‌های نظامی، بخش خصوصی و نیز سه قوه کشور هستیم که به همین منظور به صورت سازماندهی شده برای رسیدن به اهداف این سازمان، ورود پیدا کرده‌ایم.


سردار جلالی تغییر مفاهیم پدافند غیرعامل در باور عمومی در حوزه‌های مختلف، ایجاد فرهنگ پدافند غیرعامل در سطح کشور، افزایش سطح علمی، افتتاح مراکز مرتبط با سازمان است را از جمله مفاهیمی دانست که در هفته پدافند غیرعامل پیگیری می‌شود.


وی با اشاره به برنامه‌های این هفته نیز گفت: از 2 لغایت 8 آبان سال جاری برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل برگزار می‌شود.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ما امسال هر روز را با یک شعار دنبال می‌کنیم؛ روز نخست را اقتدار ملی و خودباوری و جهاد علمی است که به همین منظور در دانشگاه امام حسین(ع) جشنواره علمی سلمان فارسی را برگزار خواهیم کرد.


روز دوم از پدافند غیرعامل با شعار مصون سرمایه‌ها و زیرساخت‌های ملی، روز سوم مصون‌ساز کشور با عمل، روز چهارم توانمندی اقدام و عمل، روز پنجم مقابله با تجهیزات نوین و در روز شنبه 8 آبان مصون‌سازی و جهاد مردمی نام‌گذاری شده است.


سردار جلالی درباره اقدامات و رویکرد سازمان پدافند اظهار داشت: ما توانستیم با اقدامات مختلف در حوزه‌های گوناگون نظامی و غیرنظامی، بازدارندگی جامعی را برای کشور ایجاد کنیم و این در حالی است که در اطراف ما جنگ‌های بسیاری وجود دارد و تعارض منابع ما با ابرقدرت‌ها در منطقه را شاهدیم، ولی از پایداری امنیتی خوبی برخورداریم که این نشان می‌دهد ما توانستیم نمایش قدرت داده، تولید قدرت و انباشت قدرت انجام دهیم.


سردار جلالی ادامه داد: توانمندی ما در بخش‌های پدافند و دفاعی توانسته این بازدارندگی را ایجاد کند و امنیت پایدار را به وجود آورد که این ناشی از قدرت ملی کشور در هر دو بخش نظامی و غیرنظامی است و به همین منظور است که امروز دیگر تهدید نظامی برای ما اولویت محسوب نمی‌شود که این نیز به دلیل همان تولید و انباشت قدرت است.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: بحث دیگر تهدید اقتصادی است که رهبر معظم انقلاب هم بارها در این خصوص گفته‌اند و این طور که به نظر می‌آید تدابیر برجام هم نتوانسته ما را از این جنگ دور کند و همچنان تهدید اقتصادی به عنوان یکی از جدی‌ترین تهدیدات در سال‌های آتی برای ما مطرح است و دشمن فکر می‌کند می‌تواند قدرتش را در این حوزه به ما اعمال کند. تهدیدات زیستی و بیولوژیکی که شامل حوزه‌های غذایی، دام و... می‌شود نیز یکی از تهدیدهای جدی است که اکثر اساتید و کارشناسان این حوزه معتقدند برخی بیماری‌های موجود در دنیا شامل ایدز، آبولا و امثال اینها محصول دستکاری بیولوژیکی آزمایشگاه‌های آمریکا هستند، چرا که استراتژی جنگ خاموش زیستی همچنان جزء تهدیدات آمریکایی‌ها به حساب می‌آید.


وی افزود: بحث دیگر تهدید نفوذ است که در حوزه فرهنگی، آموزشی، علمی و بخش‌های مختلف دشمنان به دنبال اجرایی کردن آن هستند و تهدید نظامی از جنس جنگ‌های نیابتی هم برای ما مطرح است.


جلالی گفت: در بخش‌های غیرنظامی هم ما توانسته‌ایم برای زیرساخت‌های حیاتی در کشور، فضاهای مصون و صددرصد امن تولید کنیم که اگر در شرایط تهدید بودیم بتواند ما را ایمن دارد.


وی گفت: ما برای هر 5 استان پرتویی و هسته‌ای که در کشور داریم، برنامه‌های خوب و اقدامات جامعی را لحاظ کرده‌ایم که در این میان هر یک از مسئولان استانی که مرتبط با برنامه‌های ما هستند، وظایف مشخصی را دارند و از آمادگی خوبی برخوردار هستند.


سردار جلالی گفت: در حوزه شیمیایی هم برای مدیریت و کنترل آمادگی‌های‌مان، مانورهایی را انجام داده‌ایم که بتوانیم مجروحان شیمیایی را با اقدامات پدافندی که انجام می‌دهیم، به بخش عادی منتقل کنیم و در این حوزه نیز از آمادگی بالایی برخورداریم.


وی بیان کرد: رویکرد آتی ما در حوزه مربوط به شهرها، توسعه فعالیت‌های سازمان پدافند است، چرا که جمعیت بالایی در شهرها وجود دارد و این تمرکز جمعیتی، ایجاد کننده نوعی بی‌نظمی است که ما سعی کردیم این موضوع را با گرایش مدیریت شهری(کنترل حوادث) و گرایش شهرسازی و موضوع زیرساخت‌های شهری شامل مترو، پل، آب، برق، گاز و غیره دنبال کنیم.


سردار جلالی اضافه کرد: رزمایش دفاع ملی به صورت جمعی قرار است در سال آتی انجام شود و کلیه دستگاه های مرتبط را در این خصوص می‌خواهیم به آمادگی لازم برسانیم و از سامانه‌های پایه و اساسی در کشور حمایت کنیم که این جزء رویکردهای اصلی ما به حساب می آید.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: تدوین سند نظام بین المللی سازمان پدافند غیر عامل میان ایران و چند کشور همسو در سال آتی انشاءالله اجرایی خواهد شد.


وی در پاسخ به این سوال که ایران تا چه میزان به استانداردهای بین المللی مرتبط با پدافند نزدیک است گفت: استانداردهای جامعی در این خصوص وجود ندارد، چون تهدیدات در کشورهای مختلف متفاوت است. ممکن است آن تهدیدهایی را که کشور ما با آنها مواجه است، کشورهای دیگر چنین چیزی را نداشته باشند. به طور مثال مسئله آب برای ما یک تهدید به حساب می آید و راهکارهای مقابله ای با آن را فراگرفته ایم، اما کشوری مثل آلمان اصلا چنین تهدیدی را برای خود نمی بیند و لذا شیوه مقابله ای با آن را ندارد.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به این سوال که ساخت گوشی های همراه ایمن برای مسئولین که از سوی سازمان پدافند مطرح شده بود در چه وضعیتی است اظهار کرد: طرح این موضوع را به هیئت دولت فرستاده ایم و در حال حاضر این طرح در دست بررسی کمیسیون سیاسی-امنیتی دولت است. ما ملاحظاتی را داریم در استفاد مسئولین از گوشی های هوشمند و لذا به دو وزارتخانه دفاع و صنعت و معدن گفته ایم که اقدامات اولیه جهت ساخت گوشی های داخلی را انجام دهند که البته تاکنون چندان موفق نبوده اند.


وی ادامه داد: ما در تلاشیم گوشی های هوشمند موجود را بتوانیم ایمن کنیم که این کار را کرده ایم اما همچنان مشکلات این قبیل گوشی ها پابرجا است.


سردار جلالی در پاسخ به سوال مبنی بر پیگیری سازمان پدافند غیرعامل در خصوص پیشنهاد پدافند غیرعامل در برنامه توسعه ششم دولت پاسخ داد: این برنامه به مجلس ارائه شده و ما همچنان منتظر پاسخ دولت هستیم.


وی در پاسخ به سوال این که آیا هارد های وسترن، دارای ویروس های جاسوسی است، پاسخ داد: این موضوع در حال بررسی است و ما به نتایج قطعی نرسیده ایم.


تسنیم نوشت : سردار جلالی در پاسخ به این سوال که مسئله برجام تا چه اندازه در کاهش تهدیدات کشور موثر بوده است گفت: موضوع برجام که به موافقت رهبر انقلاب و شورای عالی امنیت ملی رسید، یک تصمیم ملی است که می تواند دستاوردها و محدودیت هایی را برای ما داشته باشد اما ما به دلیل بدعهدی های آمریکائی ها، تاکنون نتوانسته ایم از مزایای برجام استفاده کنیم.


رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: قدرت ملی کشورها با توافق ایجاد نمی‌شود که با توافق هم از بین برود، بلکه مولفه‌های مختلفی را از قدرت باید بهره مند باشیم که هستیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :