موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/103610 :کد

معاون نخست وزیرترکیه

عمان کورتولموش حمله به بعشیقه به منزله حمله به آنکارا خواهدبود

  پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۴
تعداد بازدید : ۲۴۳   
 تحلیل ایران -عمان کورتولموش حمله به بعشیقه به منزله حمله به آنکارا خواهدبود

«عمان کورتولموش» معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا گفت: دولت ترکیه حمله به پایگاه بعشیقه در شمال موصل را به منزله حمله به آنکارا تلقی کرده و مقابله خواهد کرد

«عمان کورتولموش» معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا گفت: دولت ترکیه حمله به پایگاه بعشیقه در شمال موصل را به منزله حمله به آنکارا تلقی کرده و مقابله خواهد کرد. او گفت: در صورت لزوم برای حراست از موقعیت پایگاه و نیروهای ترک، از نیروی زمینی نیز استفاده خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران،  او در دیدار با شماری از نمایندگان رسانه های ترکیه در آنکارا، این مطلب را در انتقاد از برخی گروههای عراقی مطرح کرده که به گفته او پایگاه بعشیقه را تهدید کرده اند.


او با ادعای اینکه اجازه نخواهند داد یک جنگ مذهبی در منطقه در گیرد، گفت: ترکیه به صراحت اعلام کرده است که در صورت لزوم در میدان عمل خواهد بود..


ترکیه به رغم اعمال فشارهای شدید بغداد در خروج نیروهای این کشور از عراق، مدعی است که حضور نیروهای این کشور در پایگاه بعشیقه در شمال موصل حاصل توافق با بغداد و با هدف مبارزه و کمک به عراق در مبارزه با داعش است.


آنکارا می گوید، هدف مشترک گروههای تروریستی داعش و پ.ک.ک ترکیه است و حق ترکیه است که در حراست از امنیت ملی و رفع تهدید از مرزهای خود، تمهیداتی داشته باشد.


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته گفت: راهبرد امنیتی اشتباه ترکیه تغییر یافته است و از «خط دفاعی» به «سطح دفاعی» رسیده است. او در تعریف «بعد نظامی» این راهبرد گفت: «ترکیه پیش از اینکه تروریسم به در خانه اش برسد، اقدام خواهد کرد و همانند گذشته در انتظار حملات تروریستی و سپس مقابله با آن نخواهد بود و تروریسم را در نطفه از بین خواهد برد.

 

ما به جای مبارزه با پشه، باتلاق آن را خشک خواهیم کرد. چنانچه اکنون در موصل نیز همین راه را دنبال می کنیم.»


رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه 911 کیلومتر با سوریه و 350 کیلومتر با عراق مرز مشترک دارد، گفت: «ترکیه اجازه نخواهد داد، لباسی را که سایرین از منطقه و فرا منطقه می خواهند دوخته و بر تن ما بکنند، بپوشیم. او در عین حال گفت: این موضع ترکیه نه جنگ طلبی است و نه ارتباطی با نقض حق حاکمیت عراق دارد، بلکه ما مجبور هستیم که ثبات و استقلال و استقبال خود را حفظ کنیم.»


ترکیه مصرانه خواهان مشارکت در عملیات آزاد سازی موصل است تا به گفته رهبران این کشور مانع از قرار گرفتن در مقابل عمل انجام شده ، باشند.


ایرنا نوشت: آنچه که به طور غیر رسمی از زبان مقامات ترکیه در رسانه های این کشور منتشر شده، نشان می دهد ترکیه خود را برای سناریوهای مختلف آماده و تدابیری را اتخاذ کرده است که ایجاد منطقه حائل در شمال عراق به عمق 10 کیلومتر، مشارکت ترکیه در عملیات موصل و در قبال آن تخصیص پایگاههای هوایی خود به نیروهای ائتلاف ضد داعش، حراست از بعشیقه و 9 مرکز دیگر در شمال عراق که نیروهای ترکیه در آن هستند و مقابله با تغییر ساختار قومی و مذهبی منطقه در صورت لزوم با استفاده از نیروی نظامی، از جمله این تدابیر است.

                               

ترکیه     عراق     آنکارا     موصل     داعش    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :