موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/103795 :کد

تاریخ معاصر ایران؛

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یکم آبان

  شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۶
تعداد بازدید : ۳۷۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در یکم آبان

امروز شنبه یکم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیستم محرم ۱۴۳۸هجری قمری و بیست و دوم اکتبر ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز شنبه یکم آبان 1395 هجری خورشیدی، بیستم محرم 1438هجری قمری و بیست و دوم اکتبر 2016 میلادی است. 39 سال پیش در چنین روزی، آیت الله حاج سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام خمینی(ره) در 47 سالگی به شهادت رسید.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

1 آبان 1377
انتخابات سومین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد. در این انتخابات 46.32 درصد مردم مشارکت داشتند.

1 آبان 1358
جیمی کارتر رییس جمهوری آمریکا دستور صدور پروانه اقامت به محمدرضا پهلوی را صادر کرد. این عمل در موقعیتی صورت گرفت که مسوولان نظام جمهوری اسلامی، برای محاکمه وی، تقاضای استرداد او را داشتند.

1 آبان 1357
دیوید اوئن وزیر امورخارجه انگلیس گفت: اگر ایران سقوط کند ابتدا یک دولت دست راستی در ایران روی کار می آید و پس از آن در مدت کوتاهی یک رژیم دست چپی، که در واقع کمونیست و طرفدار شوروی است!

1 آبان 1356
آیت الله حاج سید مصطفی خمینی فرزند ارشد امام خمینی(ره) در 47 سالگی به شهادت رسید.

1 آبان 1355
دولت ایران، بالگرد متعلق به دولت شوروی و خلبان آن را که روز سوم مهر گذشته در جاده مشگین شهر و اهر به زمین نشسته بود، به این کشور بازگرداند.

1 آبان 1352
نمایندگان 9 کمپانی غربی به تهران آمدند. هدف از این سفر اعلام درخواست کمپانی های نفتی از محمدرضا پهلوی برای افزایش تولید نفت و کاهش بهای آن، عنوان شده بود.

1 آبان 1348
روزنامه لبنانی الجمهوریه به نقل از امام خمینی(ره) نوشت کنفرانس اسلامی رباط، پوششی برای لوث کردن موضوع آتش سوزی مسجد الاقصی تلقی می شود و تا زمانی که فلسطین در اشغال است، این مسجد نباید تجدید بنا شود تا آثار جرم رژیم صهیونیستی در برابر چشم مسلمانان باشد.

1 آبان 1342
هانریش لوبکه رییس جمهوری آلمان فدرال به همراه همسرش و به دعوت محمدرضا پهلوی برای یک دیدار رسمی وارد تهران شد.

1 آبان 1323
ابوالحسن ابتهاج رییس بانک ملی ایران به دستور میلسپو آمریکایی برکنار شد. میلسپو از آبان سال 1321 به ریاست کل دارایی ایران منصوب شده بود. موضوع برکناری ابتهاج در هیات وزیران مطرح و عمل میلسپو غیر قانونی اعلام شد.

1 آبان 1322
قانون اجازه استخدام هیاتی از افسران و درجه داران ارتش آمریکا برای تجدید سازمان نوسازی ارتش و ژاندارمری ایران به تصویب مجلس شورای ملی رسید. این دو هیات در 11 آبان 1321خورشیدی یعنی حدود یک سال پیش از تصویب این قانون در مجلس، به تهران آمده و کار خود را آغاز کرده بودند!

1 آبان 1306
عهدنامه مودت و تامین متقابل که روز هشتم مهر میان ایران و روسیه به امضا رسیده و در 27 مهر در مجلس شورای ملی تصویب شده بود، میان دو کشور مبادله شد.

1 آبان 1302
سرپرسی لورن وزیر مختار انگلیس به درخواست احمدشاه قاجار به دیدار او رفت. در این دیدار احمدشاه نگرانی های خود را برای خروج از کشور برای لورن بازگو کرد.

1 آبان 1300
24 تن افسر سوئدی به قصد آموزش ارتش ایران از سوئد عازم ایران شدند.

1 آبان 1299
نورمن وزیر مختار انگلیس به اتفاق ژنرال آیرونساید فرمانده قوای انگلیسی در تهران در دیدار با مشیرالدوله رییس الوزرا ضمن درخواست برکناری استاروسلسکی فرمانده روسی قزاق ها، تهدید کردند در صورت انجام ندادن این کار، بودجه مربوط به کمک های ماهیانه به دولت ایران را قطع خواهند کرد.

1 آبان 1296
جان لارنس کالدول وزیر مختار آمریکا در ایران در زمان جنگ جهانی اول در تلگرامی اعلام کرد: نبود مواد غذایی و قحطی در استان های ایران هشدار دهنده است و روز به روز گسترش می یابد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد1 و3)

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :