موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست مجلس

a/103865 :کد

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس

برای نجات زاینده رود کارگروه ملی را ایجاد می‌کنیم

  شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۰
تعداد بازدید : ۴۰۷   
 تحلیل ایران -برای نجات زاینده رود کارگروه ملی را ایجاد می‌کنیم

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد کارگروه ملی نجات زاینده رود را با پشتیبانی همه بخش‌ها باجدیت دنبال می‌کنیم.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد کارگروه ملی نجات زاینده رود را با پشتیبانی همه بخش‌ها باجدیت دنبال می‌کنیم.

 

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، محمد شاعری در دهمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان، اظهار کرد: در گذشته تئوری برخی این بود که منابع طبیعی نامحدود هستند و می‌توانند پاسخگوی هر میزان تقاضا و بارگذاری جدیدی باشند حال آن که نه تنها این تئوری علمی نیست، بلکه نمی‌توان بر اساس آن یک برنامه ریزی رو به جلو داشت.


وی برگشتن از این نگرش و رویکرد و رسیدن به اصولی کارشناسی، علمی، دقیق و مدقن را لازمه مدیریت بحران آب در کشور دانست و ادامه داد: اگرچه طرح‌های نظیر انتقال آب خلیج فارس و شیرین نمودن آن مطرح می‌شود اما باید قبول کنیم نمی‌توانیم منابع آبی جدیدی را ایجاد کنیم و بهترین راه غلبه بر بحران آب مدیریت، مصرف است.


رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ایجاد صنایع آب بر در اصفهان با وجود کمبود آب را از معضلات مهم در اصفهان برشمرد و اظهار کرد: پلمب چاه‌های غیر مجاز، تناسب برداشت‌ها با نزولات، هوشمند کردن مصرف آب، آبیاری نوین، تصفیه و بازچرخانی فاضلاب و ... از جمله مواردی است که باید با جدیت تمام در استان اصفهان اعمال شود .


شاعری با بیان اینکه برنامه ششم توسعه با محوریت آب و محیط زیست تدوین شده است، افزود: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا در کنار کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و سایر دغدغه مندان این رودخانه طبق نقشه راه تدوین شده طرح ایجاد کارگروه ملی "نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب" را وارد مجلس نموده و سپس به عنوان یک طرح ملی عملیاتی کند.


وی با تاکید بر اینکه دو موضوع آب و محیط زیست باید در صدر اولویت های کشور قرار بگیرد، گفت: نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز باید بیش از پیش در راستای ایجاد این کارگروه حضور داشته باشند، همچنین لازم است اعضا، نخبگان اساتید و مشاورین کارگروه‌ها وکمیته‌های مربوطه در کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازگانی اصفهان که از روحیه پیگیری و حل مساله بالایی برخوردار هستند در راستای تشکیل این کارگروه ملی با مجمع نمایندگان اصفهان تعامل بیشتری را ایجاد کنند .


کاهش صادرات محصولات کشاورزی

هم‌چنین رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان گفت: اگرچه رشد صنعت کشاورزی در برنامه‌های اول تا پنجم توسعه با تلاش کشاورزان و علی رغم مشکلات و معضلات بسیار روندی صعودی داشته است، اما به هرحال جایگاه کنونی صنعت کشاورزی جایگاه ایده آل و اصلی آن نیست.


حمیدرضا قلمکاری با اشاره به اینکه صادرات محصولات کشاورزی در سال 95 نسبت به سال 94 از لحاظ وزنی و ارزشی کاهش یافته است، افزود: محصولات صادراتی کشاورزی را، محصولاتی آب بر مانند هندوانه تشکیل داده است که این موضوع با در نظر گرفتن مشکلات آبی کشور و مسئله صادرات آب مجازی بسیار جای تامل و بازنگری دارد.


وی خوداتکایی را از مفاهیم اصلی در اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: کشاورزی از جمله مهمترین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است و اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی و چشم اندازه 20 ساله کشور را جامه عمل بپوشانیم باید برای صنعت کشاورزی نگاهی جدید و مدیریتی دقیق داشته باشیم.

آب و محیط زیست دو فاکتور دستیابی به امنیت غذایی

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه مساله آب و محیط زیست دو فاکتور اساسی در دستیابی به امنیت غذایی است، تاکید کرد: اگر واقعا به دنبال خوداتکایی، امنیت غذایی و ایجاد اشتغال هستیم باید برای مسائل و معضلات کشاورزان ازجمله آب لازم در این بخش برنامه و مدیریت صحیح داشته باشیم.


قلمکاری با اشاره به اینکه استان اصفهان در تولید برخی از محصولات زراعی، باغی و دامی همیشه جزء استان‌های برتر کشور بوده است، تصریح کرد: اصفهان یک استان صنعتی است و با رونق کشاورزی می‌تواند تبدیل به یک استان فراصنعتی با کلیه ابعاد توسعه پیشین و پسین زنجیره غذایی شود، البته این درصورتی است که ابتدا مساله آب و زاینده رود حل شود. براین اساس لازم است یک برنامه ریزی جامع جهت ایجاد کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب انجام و به مدیریت‌های سلیقه‌ای و منطقه‌ای این حوضه آبریز پایان دهد.


چه چیز زاینده‌رود کمتر از دریاچه ارومیه است

ایسنا نوشت: وی با طرح این پرسش که  مگر چه چیز زاینده رود کمتر از دریاچه ارومیه است، گفت: زاینده رود فقط برای اصفهان نیست، زاینده رود قلب تپنده فلات مرکزی است که باید تبدیل به یک رستاخیز و مطالبه ملی شود  همچنین می‌توان انتظار داشت با همت دولت و با تعیین کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب مشابه آنچه در درباچه ارومیه انجام پذیرفته است زاینده رود بار دیگر زنده شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :