موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/103880 :کد

تصمیم هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون درباره بنغازی اشتباه تصمیم گرفته بود

  شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۹
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -هیلاری کلینتون درباره بنغازی اشتباه تصمیم گرفته بود

' ولید فارس' (Walid Phares) مشاور لبنانی تبار دونالد ترامپ درامور سیاست خارجی، در مصاحبه با فرانس۲۴ ضمن دفاع از مواضع ترامپ گفت: تصمیم هیلاری کلینتون درباره بنغازی لیبی یک تصمیم اشتباه بود.

' ولید فارس' (Walid Phares) مشاور لبنانی تبار دونالد ترامپ درامور سیاست خارجی، در مصاحبه با فرانس24 ضمن دفاع از مواضع ترامپ گفت: تصمیم هیلاری کلینتون درباره بنغازی لیبی یک تصمیم اشتباه بود.

 

به گزارش تحلیل ایران،  فرانس24 امروز شنبه طی این مصاحبه با اشاره به سابقه خدمت فارس در کنگره آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل، پارلمان اروپا و کارشناس درامور امنیت بین الملل و مناقشات منطقه ای؛ از وی پرسید چگونه وارد کارزار انتخاباتی ترامپ شد و چرا ترامپ او را برگزید؟
ولید فارس که یک مسیحی مارونی لبنانی تبار است، به فرانس24 گفت: دراین دور از کارزار انتخاباتی، پنج نامزد از 16 نامزد جمهوریخواه از من خواستند تا آنها را در زمینه امنیت جهانی توجیه کنم که ترامپ آخرین این افراد بود و من در ماه مارس رسما پذیرفتم که یکی از مشاوران او دراین زمینه باشم.


فارس، در پاسخ این سوال که ' ترامپ در آخرین مناظره، رقیب خود هیلاری کلینتون را 'زن بدجنس ' نامید، آیا با چنین روحیاتی وی مناسب ریاست جمهوری آمریکا است؟' گفت: من فردی نیستم که برای رای دهندگان تصمیم گیری کنم اما آنچه که در 9 ماه گذشته شاهد بودیم، خیلی از نامزدها، خیلی افراد را با خیلی نامها خواندند؛ این یک کارزار غیرمعمول است.


وی افزود: مهم این است که دریابیم که عموم مردم آمریکا شرایط خوب یک نامزد ریاست جمهوری را چگونه توصیف می کنند، این کارزار یک شهربازی نیست.


ولید فارس اضافه کرد: رای دهندگان آمریکایی در دو موقعیت متفاوت قرار گرفته اند. یکی از نامزدها فردی است که وزیرخارجه آمریکا بوده و سال ها تجربه سیاسی دارد و وزیران و روسای جمهوری فراوانی را ملاقت کرده است و فرد دیگر یک تاجر بین المللی و فاقد سابقه سیاسی است. این گزینه ای است که درحال حاضر وجود دارد.

*** صلاحیت ترامپ برای ریاست جمهوری آمریکا
فرانس24 در ادامه مصاحبه از وی پرسید: آیا به نظر شما ترامپ با توجه به نوع رفتارش و نوع کارزار تحریک آمیز انتخاباتی که داشت، قادر است روابط صلح آمیز آمریکا با دیگر کشورها را ادامه دهد؟
فارس گفت: بستگی دارد که این موارد را از چه دیدگاهی توصیف کنیم. دشمنان سیاسی ترامپ، (همچون) حزب دمکرات و کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون اعلام می کنند هرآنچه او می گوید منفی است و به روابط آمریکا با دیگر کشورها و دیگر متحدان لطمه وارد می کند.

 

اما می بینیم که ترامپ با رئیس جمهوری مکزیک دیدار و درباره نگرانی آنها از نفوذ به مرزهای آمریکا گفت و گو کرد. با 'عبدالفتاح السیسی' رئیس جمهوری مصر، بزرگترین کشور سنی در منطقه دیدار و از وی درمورد ممنوعیت مهاجرت مسلمانان به آمریکا انتقاد کرد. این ها شواهدی هستند که نشان می دهد اظهارات عوام گرایانه و واقعیت های سیاسی در دو سطح متفاوت قرار دارند.

*** گروه تکفیری- تروریستی داعش
فرانس24 در بخش دیگری از این مصاحبه از ولید فارس پرسید 'با توجه به اینکه ترامپ فاقد تجربه سیاسی است و شما مشاور سیاست خارجی او هستید، آیا او طرحی برای شکست دادن (گروه تروریستی – تکفیری) داعش دارد؟'


فارس گفت: من تنها یکی از مشاوران ترامپ هستم و قطعا او طرحی برای شکست دادن داعش دارد. او (ترامپ) از سوی حدود 200 ژنرال ، مقام نظامی و سیاسی که سابقه حضور در کادر نظامی و سیاسی آمریکا از زمان رونالد ریگان تا جرج بوش پدر و پسر را دارند، مورد تایید و حمایت قرارگرفته است.


وی افزود: اما ترامپ مقدار محدودی می تواند درباره مسائل تاکتیکی صحبت کند و یا درمورد گزینه های استراتژیک حرف بزند؛ بله! وی دراین مورد طرح دارد.


ولید فارس درادامه گفت: باید به خاطر داشته باشید که دفتر کار رئیس جمهوری آمریکا درکاخ سفید، دارای گستره زیاد کاری است. چنانچه یک سیاستمدار را بدون هیچ مشاور سیاسی و نظامی در یک اتاق قرار دهید و به او یک مشکل سیاسی را ارایه کنید، قادر به حل آن نخواهد بود مگر آنکه استثنا وجود داشته باشد مانند جرج بوش پدر که خود رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود و هنگام ورود به دفتر کاخ سفید، به برخی مطالب آشنایی و آگاهی داشت.


وی تاکید کرد: دفتر کار رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید مکانی است که از گستره زیاد (سیاسی)، قدرتمند و پیچیده ای برخوردار است و رئیس جمهوری از هفت صبح تا 10 شب دراین مکان باید مشغول به کار باشد و بیانیه هایی را از میان تحلیل های مختلف که توسط مشاوران متعددی ارایه شده، اعلام کند.


- تصمیم هیلاری کلینتون درمورد بنغازی اشتباه بود
مشاور سیاست خارجی ترامپ در ادامه گفت: آنچه که ما از نامزد ریاست جمهوری آمریکا انتظار داریم، این است که در صورت دریافت اطلاعات لازم از سوی مشاوران، قادر به تصمیم گیری باشد.
ولید فارس افزود: تصمیم گیری هایی که هیلاری کلینتون با وجود آنکه سال ها در دولت آمریکا قرار داشت و از مشاوران و ماموران اطلاعاتی بسیاری بهره مند بود، درباره بنغازی لیبی گرفت؛ یک تصمیم اشتباه بود.

*** غربال کردن مهاجرت به آمریکا
فرانس24 در بخش دیگری از این مصاحبه از وی پرسید: ترامپ گفته است بطور کل ورود مسلمانان را به آمریکا ممنوع می کند و در نظر دارد غربال کردن مهاجران بخصوص آنهایی که از کشورهای مسلمان می آیند را به اجرا گذارد. با توجه به اینکه این تصمیم ها ممکن است بر روابط با کشورهای منطقه لطمه وارد کند و مشکلات سیاسی بوجود آورد، وی چگونه این کار را عملی خواهد کرد؟
ولید فارس در دفاع از این مطلب گفت: پاسخ باید زمانی داده شود که وی رئیس جمهوری آمریکا شود و مشاوران اطلاعات و داده ها را دراختیار وی بگذارند.

 

اما منظور ترامپ از غربال و سخت گیری درباره مهاجرت این است که وی خواهان اطمینان یافتن از آن است که افراط گراها وارد آمریکا نشوند، این همان کاری است که فرانسه و انگلیس انجام می دهند، این همان کاری است که کشورهای منطقه خلیج فارس انجام می دهند؛ کشورهای خلیج فارس بدون توجه به سنی و شیعه بودنشان، تلاش می کنند تا مانع از نفوذ افراط گراها به داخل کشورهایشان شوند.


فارس افزود: بنابراین آمریکا باید ظرفیتی داشته باشد که دراین زمینه استفاده کند و جامعه مسلمانان آمریکا بخشی از جامعه آمریکا است که می تواند دراین باره به دولت آمریکا کمک کند.

*** تقلب درانتخابات و نپذیرفتن نتایج آرا
ولید فارس دربخش دیگری از این مصاحبه، در پرسشی درباره مطرح شدن تقلب در انتخابات و اینکه ترامپ نتیجه آن را در صورت بازنده شدن نخواهد پذیرفت، گفت: آنچه که ترامپ می گوید این است که در نظرسنجی ها خدعه علیه وی صورت نگیرد.

 

بنابر قانون اساسی آمریکا و بنابر سیستم دمکراتیک دراین کشور، اگر اشکالی درباره انتخابات وجود داشته باشد، فرد می تواند بگوید که من این نتیجه را رد می کنم و تا زمانی که دیوان عالی، دادگاه محلی و عالی درباره نتیجه انتخابات ورود نکند، می توان نتیجه را قبول نداشت.


ولید فارس افزود: ما اکنون درمیانه یک نبرد سیاسی هستیم و دشمنان سیاسی ترامپ می گویند که وی دمکراسی را زیرپانهاده و نتیجه انتخابات را (درصورت بازنده شدن) نخواهد پذیرفت، البته که ترامپ نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت، تا زمانی که دیوان و دادگاه عالی کشور بگویند که همه چیز درست بوده است.


ایرنا نوشت: وی درباره این که آیا درصورت راه یابی ترامپ به کاخ سفید، مقام و سمتی را به وی پیشنهاد داده اند، گفت: تعهد من به کارزار انتخاباتی و پیروزی دراین رقابت است و وظیفه من در نهم نوامبر به اتمام خواهد رسید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :