موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104037 :کد

روزنامه آلمانی:

اختلاف دولت آلمان بر سر رئیس جمهور آینده

  یکشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۵ — ۲۲:۱۵
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -اختلاف دولت آلمان بر سر رئیس جمهور آینده

یک روزنامه آلمانی در مطلبی از اختلاف بین احزاب ائتلاف حاکم در آلمان بر سر انتخاب نامزدی برای رئیس جمهور آینده این کشور خبر داد.

 یک روزنامه آلمانی در مطلبی از اختلاف بین احزاب ائتلاف حاکم در آلمان بر سر انتخاب نامزدی برای رئیس جمهور آینده این کشور خبر داده و نوشت در حالی که رئیس حزب سوسیال دموکرات از اشتاین مایر حمایت می کند مرکل با انتخاب وی برای این سمت مخالف است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، "زیگمار گابریل"، رئیس حزب سوسیال دموکرات، معاون مرکل و وزیر اقتصاد این کشور برای اولین بار از انتخاب "فرانک والتر اشتاین مایر"، وزیر امور خارجه آلمان به عنوان نامزدی برای ریاست جمهوری آینده آلمان حمایت کرد.این در حالی است که "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان این پیام را ارسال کرده است که اتحادیه احزاب متحد مسیحی از انتخاب وزیر امور خارجه برای این سمت حمایت نمی کند.


حدود پنج ماه است که "یوآخیم گاوک"، رئیس جمهور فعلی آلمان اعلام کرده است که برای دور بعد دیگر نمی خواهد در این سمت خود باقی بماند. اما اتحادیه احزاب متحد مسیحی هنوز هیچ نامزدی را برای جانشینی گاوک معرفی نکرده است. آنگلا مرکل، رئیس حزب دموکرات مسیحی و صدر اعظم آلمان حتی به صورت غیر مستقیم هم به این مسئله اشاره ای نکرده است.در چنین شرایطی "زیگمار گابریل"، رئیس حزب سوسیال دموکرات و معاون مرکل می خواهد سرعت بیشتری به این روند بدهد. گابریل آخر هفته گذشته فشارها بر اتحادیه احزاب متحد مسیحی در این راستا را افزایش داده و برای اولین بار آشکارا از نامزدی اشتاین مایر برای جانشینی یوآخیم گاوک حمایت کرد.


وی در این باره گفت: مسئله انتخاب یک کاندید برای این سمت مطرح است که بتواند نماینده کشور ما باشد و چالش های زمان ما را بشناسد و پاسخی برای آن ها داشته باشد. حزب سوسیال دموکرات در حال حاضر یک نامزد با همه این شرایط دارد و آن فرانک والتر اشتاین مایر است.گابریل در گفتگویی با نشریه بیلد آلمان گفت: تا به حال نه از طرف اتحادیه احزاب متحد مسیحی و نه از طرف احزاب دیگر پیشنهادی که نزدیک به اشتاین مایر باشد وجود نداشته است.


البته مرکل تا به حال این پیام را به حزب سوسیال دموکرات ارسال کرده است که اتحادیه احزاب متحد مسیحی از اشتاین مایر حمایت نخواهد کرد. مرکل با خشم قابل توجهی در حزب خود روبرو خواهد شد اگر با وجود قدرت اتحادیه یک سوسیال دموکرات با حمایت وی رئیس جمهور جدید آلمان شود.احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در این باره توافق کرده بودند که به دنبال یک نامزد مشترک برای جانشینی گاوک بگردند. اما تا به حال موفق به این انتخاب نشده اند.


در هر حال روسای سه فراکسیون در دولت ائتلافی آلمان قرار بود در 28 اکتبر گرد هم آیند تا درباره انتخاب یک نامزد مشترک برای رئیس جمهور آینده آلمان گفتگو کنند. البته با توجه به عدم پیشرفت ها در این زمینه این نشست برگزار نمی شود.مرکل، گابریل و زیهوفر، رئیس حزب سوسیال مسیحی می خواهند تازه بعد از کنگره حزب سوسیال مسیحی در اوایل نوامبر با هم دیدار کرده و در این باره گفتگو کنند. دستیابی به توافقی در این باره بعید به نظر نمی رسد.


تسنیم نوشت: گابریل اعلام کرده است حزبش همچنان باز و آماده توافق در این باره باقی می ماند.در این میان "نوربرت لامرت"، رئیس پارلمان آلمان که به عنوان یکی از مهره های مورد توافق در ائتلاف حاکم برای نامزدی گاوک مطرح بود هفته گذشته اعلام کرد که نمی خواهد برای این مسئولیت نامزد شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :