موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی محیط زیست

a/104233 :کد

معاون محیط زیست دریایی

ژنو میزبان اعضای کنوانسیون تهران

  ﺳﻪشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۰
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -ژنو میزبان اعضای کنوانسیون تهران

معاون محیط زیست دریایی از سفر خود به ژنو برای پیگیری کنوانسیون تهران و انتقال دبیرخانه این کنوانسیون به جمهوری آذربایجان خبر داد.

معاون محیط زیست دریایی از سفر خود به ژنو برای پیگیری کنوانسیون تهران و انتقال دبیرخانه این کنوانسیون به جمهوری آذربایجان خبر داد.
به گزارش تحلیل ایران به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، پروین فرشچی با اعلام خبر سفر خود به ژنو، گفت: این سفر مرتبط با جلسه ای است که 20 آبان ماه برای اجرایی شدن مفاد کنوانسیون تهران، همچنین تعیین تکلیف انتقال دبیرخانه به جمهوری آذربایجان تشکیل می شود.

وی با اشاره به اینکه دبیرخانه کنوانسیون بر اساس مصوبات گذشته باید در ژانویه گذشته برای مدت چهار سال از تهران به جمهوری آذربایجان انتقال پیدا می کرد، افزود: انتقال دبیرخانه بیش از زمان عادی، زمان برده و از این رو قرار است در نشست ژنو در این خصوص تصمیم گیری شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از دستور کارهای نشست ژنو را پیگیری برای اجرایی کردن پروتکل مقابله با آلودگی ها دانست و ادامه داد: تعیین ساز و کارهای منطقه ای و بین المللی برای اجرایی شدن این پروتکل، همچنین موضوع انتقال دبیرخانه از اهمیت بسیار زیادی برای محیط زیست ایران برخوردار است.

وی اشاره به تشکیل جلسه وزیران محیط زیست کشورهای عضو کنوانسیون تهران در ماه فوریه به میزبانی جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: به سبب ماهیت محیط زیست دریایی و ضرورت انجام مذاکرات منطقه ای و بین المللی برای ایجاد ساز و کارهای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی دریایی است.

فرشچی ادامه داد: ایران از شمال و جنوب به واسطه هم مرزی و همسایگی دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس با بسیاری از کشورهای همسایه، نیازمند تداوم گفتگو و مذاکره با این کشورها برای حفظ محیط زیست دریایی خود است.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: کنوانسیون تهران، کنوانسیونی برای تعیین چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر مشتمل بر یک مقدمه و سی و هفت ماده میان دولت های ساحلی دریای خزر، جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، روسیه و ترکمنستان است که به میزبانی تهران در 13 آبان برابر با چهارم نوامبر 2003 میلادی تنظیم شد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :