موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104350 :کد

جان مرشایمر

واشنگتن باید همراه مسکو با پکن مبارزه کند

  چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۵ — ۱۳:۰۰
تعداد بازدید : ۲۵۱   
 تحلیل ایران -واشنگتن باید همراه مسکو با پکن مبارزه کند

جان مرشایمر استاد و کارشناس سیاسی دانشگاه شیکاگو در آمریکا، سیاست ضدروسی دولت باراک اوباما را کوتاه بینانه خواند و گفت: واشنگتن باید همراه روسیه در فکر مبارزه با چین باشد.

جان مرشایمر استاد و کارشناس سیاسی دانشگاه شیکاگو در آمریکا، سیاست ضدروسی دولت باراک اوباما را کوتاه بینانه خواند و گفت: واشنگتن باید همراه روسیه در فکر مبارزه با چین باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران  مرشایمر یکی از برجسته ترین نظریه پردازان بین المللی در کنفرانس باشگاه مباحثه والدای در سوچی روسیه گفت: آمریکا به جای تشدید اختلاف ها با روسیه و ایجاد تنش در روابط با این کشور باید به فکر حل و فصل اختلاف ها و برقراری روابط دوستانه باشد.


کارشناس آمریکایی با بیان اینکه محتمل‌ترین درگیری، وقوع مناقشه مسلحانه بین ایالات متحده و چین است، اظهار کرد: واشنگتن در این شرایط باید به اتحاد با مسکو و مبارزه با پکن بیاندیشد.


وی امکان وقوع جنگ جهانی سوم را رد کرد و گفت: با وجود سلاح‌های اتمی، دیگر جنگی مانند جنگ جهانی اول و دوم قابل تکرار نیست.


مرشایمر گفت: سیاستی که آمریکا از سال 2000 به بعد در قبال روسیه دنبال کرده، کوته بینانه است و از سوی دیگر بر این باورم که آمریکا و غرب، مسئولین اصلی بروز بحران اوکراین هستند.


استاد دانشگاه شیکاگو یادآوری کرد: تحریم هایی که غرب و آمریکا در مساله اوکراین علیه روسیه وضع کرده اند، برای تغییر دادن سیاست این کشور در قبال کی یف بوده است.


وی با بیان اینکه مسکو مسئول بروز بحران در اوکراین نیست، گفت که در شرایط کنونی متقاعد کردن آمریکایی ها به پذیرش این واقعیت آشکار ناممکن است.


مرشایمر اظهار کرد: سیاست خارجی واشنگتن از سوی دمکرات‌ها یا جمهوریخواهان عمیقا به تسلط بر جهان متعهد است.


اینکه می خواهیم آمریکا قدرتمندترین کشور جهان باقی بماند، نه از طریق تسلط بر همه جهان بلکه با رویکردی محدودتر نیز قابل دسترسی است.


کارشناس آمریکایی در ادامه گفت: بین دیدگاههای ما و ترامپ در سیاست خارجی هم تشابه هایی وجود دارد، اما مشکل آن است که وی آرای ما را بدنام می‌کند، زیرا بسیاری از افراد دست اندرکار سیاست خارجی با هرچه او می‌گوید، مخالف هستند که به نظرات ما هم منتقل می‌شود.


مرشایمر افزود: بسیار بعید است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر روابط مسکو و واشنگتن تاثیر قابل توجهی داشته باشد. اگر هیلاری کلینتون پیروز شود مناسبات با روسیه تغییر چندانی نخواهد کرد، ولی این احتمال هست که روحیه ضدروسی تشدید و تقویت شود.


سیزدهمین کنفرانس باشگاه مباحثه والدای روز سه شنبه در منطقه «کراسنایا پالیانا» در حومه شهر سوچی آغاز بکار کرد و در آن 137 مقام دولتی، شخصیت سیاسی و کارشناسان برجسته از 35 کشور از جمله مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران شرکت دارند.


باشگاه سیاسی بین المللی «والدای» سال 2004 به منظور ایجاد میدانی برای مباحثه همانند داووس سوییس و در رقابت با این کنفرانس بین المللی غربی تاسیس شده است.


این باشگاه سیاسی با حذب همکاری از 62 کشور جهان نشست های خود را سالانه و منظم برگزار می کند و به عنوان گردهمایی بین المللی ارائه کننده دیدگاههای مستقل سیاسی یا همگرا با روسیه است.


ایرنا نوشت:موضوع محوری اجلاس امسال باشگاه مباحثه والدای «حواشی دنیای فردا» نام دارد که بگونه سنتی فعالیت پانل ها پشت درهای بسته انجام می شود، اما پس از پایان جلسات شرکت کنندگان دیدگاههای خود را مطرح می کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :