موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104371 :کد

فیلیپین

دوترته: نیروهای نظامی آمریکا باید از فیلیپین خارج شوند

  چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۰
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -دوترته: نیروهای نظامی آمریکا باید از فیلیپین خارج شوند

«رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین که سرگرم دیدار رسمی از ژاپن است، گفت که کشورش به احتمال زیاد به پیمان های دفاعی با آمریکا خاتمه می دهد و نیروهای نظامی این کشور باید خاک فیلیپین را ترک کنند.

«رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین که سرگرم دیدار رسمی از ژاپن است، گفت که کشورش به احتمال زیاد به پیمان های دفاعی با آمریکا خاتمه می دهد و نیروهای نظامی این کشور باید خاک فیلیپین را ترک کنند.

به گزارش تحلیل ایران ، این تازه ترین اظهار نظر جنجالی وی در باره روابط کشورش با واشنگتن محسوب می شود که پیشتر نیز به شدت تیره شده است.


فیلیپین و آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی پیمانی امضا کردند که بر اساس آن می توانند به صورت مشترک و با حضور ناوها و جنگنده های آمریکای رزمایش و تمرینات نظامی برگزار کنند.


تارنمای «ژاپن نیوز» روز چهارشنبه در گزارشی با اشاره به سفر رئیس جمهوری فیلیپین به توکیو نوشت: چنین اظهار نظرهایی سردردی برای شینزو آبه نخست وزیر ژاپن محسوب می شود که روابط بسیار مستحکمی با آمریکا دارد و به دنبال تقویت مناسبات با فیلیپین و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی است تا بر اساس آن چین را در منطقه و دریای جنوبی مهار کند.


دوترته در حضور شماری از بازرگانان در ژاپن گفته است که در چین هم در باره مسایل امنیتی و تسلیحاتی صبحتی نشده و موضوع سفر فقط اقتصادی بوده است.


برخی رسانه های ژاپن از او نقل کرده اند که در مورد دریای جنوبی مواضع مانیل به توکیو نزدیک است و زمانی که وقتش برسد در این باره موضعگیری خواهد کرد.


وی هفته قبل در چین گفت که به دنبال جدایی از آمریکاست اما بعدا افزود که مقصود این است که مانیل سیاست خارجی مستقل خود را دنبال خواهد کرد.


او همچنین در ملاقاتی که با شینزو آبه داشت از ژاپن به عنوان دوستی نزدیکتر از یک برادر یاد کرد و گفت که دو کشور درباره مسایل امنیتی نگرانی های مشترکی دارند و به همین سبب با هم همکاری خواهند کرد و باید به دمکراسی و حاکمیت قانون در منطقه و دریای جنوبی احترام گذاشت.


پیشتر چین از دوترته خواسته بود که در جریان سفر به ژاپن تسلیم مواضع توکیو در باره دریای جنوبی نشود و از ورود به این مساله خودداری کند.


البته نخست وزیر ژاپن در ملاقات روز چهارشنبه از بهبود روابط مانیل و پکن حمایت کرد و گفت که ترجیح می دهد مسایل و منازعات دریایی به شکل صلح آمیز حل و فصل شود.


وی بعد از ملاقات گفت که کشورش به دنبال اجرای سیاست خارجی مستقل است و احتمالا تا دو سال دیگر هیچ نظامی خارجی در این کشور حضور نخواهد داشت و او می خواهد آنها از فیلیپین خارج شوند.


ایرنا نوشت : رئیس جمهوری فیلیپین چندین بار از ملغی کردن پیمان های دفاعی و توقف رزمایش های مشترک با آمریکا خبر داده اما هنوز در این مورد اقدام عملی نکرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :