موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104416 :کد

عفو‌بین‌الملل:

مرگ ۳۰۰ سوری در حملات ائتلاف امریکا

  چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۵ — ۲۳:۵۴
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -مرگ ۳۰۰ سوری در حملات ائتلاف امریکا

سازمان عفو‌بین‌الملل اعلام کرد ۱۱ حملۀ هوایی ائتلاف تحت هدایت امریکا در سوریه به کشته شدن حدود ۳۰۰ غیرنظامی منجر شده‌است.

سازمان عفو‌بین‌الملل اعلام کرد 11 حملۀ هوایی ائتلاف تحت هدایت امریکا در سوریه به کشته شدن حدود 300 غیرنظامی منجر شده‌است.


به گزارش تحلیل ایران، این نهاد بین‌المللی چهارشنبه در گزارشی نوشت ستاد فرماندهی مرکزی امریکا، که حمله‌های ائتلاف را در سوریه هدایت می‌کند، «شاید... حمله‌هایی غیرقانونی» در این کشور عربی جنگ‌زده انجام داده باشد.


عفوبین‌الملل با اشاره به کوتاهی امریکا برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در سوریه افزود تلفات غیرنظامیان از زمان آغاز عملیات ائتلاف در سوریه «ممکن است حدود 600 نفر یا بیش از هزار نفر باشد.»این نهاد برای ارائۀ گزارش خود مدارک متعددی، از جمله عکس‌ها و تصاویر ویدئویی، تصاویر ماهواره‌ای، گفته‌های شاهدان عینی و گزارش‌های رسانه‌ها و گروه‌های حقوق بشری، را در رابطه با این 11 حملۀ ائتلاف بررسی کرده‌است.


لین معلوف، معاون دفتر تحقیقات عفوبین‌الملل در بیروت، گفت: «زمان آن فرارسیده که مقام‌های امریکایی دربارۀ تلفات غیرنظامی ناشی از حمله‌های ائتلاف در سوریه صداقت به خرج دهند. دربارۀ هرگونه تخطی احتمالی از قوانین بین‌المللی باید تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه‌ای انجام و یافته‌های آن منتشر شود.»در این گزارش آمده‌است در یکی از این حمله‌ها که اوایل دسامبر 2015 (آذر 1394) در استان حسکه انجام شد، 40 غیرنظامی از جمله 19 کودک کشته و دست‌کم 30 نفر زخمی شدند. در این حمله دو ساختمان مسکونی هدف قرار گرفتند.


پرس تی وی نوشت: به گفتۀ یکی از شاهدان عینی، بعد از حملۀ اول، مردم برای نجات بازماندگان به محل حادثه شتافتند اما یک بالگرد آن‌ها را به رگبار بست.وی افزود: «مادر، خاله، همسر و فرزندانم – دختری چهار ساله و پسری دو سال و نیمه‌ - کشته شدند. یک زن و فرزندش را که نجات داده بودم نیز کشته شدند. به غیر از خودم بقیه کشته شدند.»این نهاد بین‌المللی ادامه داد در عملیاتی مشابه در شهر منبج سوریه بیش از 200 غیرنظامی کشته شدند.


عفوبین‌الملل همچنین از مشارکت ائتلاف تحت هدایت امریکا در عملیات آزادسازی موصل در عراق ابراز نگرانی کرد و افزود: «با توجه به افزایش احتمالی حمله‌های ائتلاف... در جریان عملیات بازپس‌گیری موصل، واجب است که ستاد فرماندهی مرکزی امریکا درخصوص پیامدهای عملیات نظامی خود بر غیرنظامیان کاملاً شفاف باشد.»عملیات آزادسازی موصل از ساعات اولیۀ دوشنبه (26 مهر) و به فرمان حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، آغاز شده‌است.در این عملیات حدود 60 هزار نیروی ارتش و پلیس عراق با همراهی نیروهای بسیج مردمی و پیشمرگه‌های کُرد مشارکت دارند.ائتلاف تحت هدایت امریکا از این عملیات پشتیبانی هوایی می‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :