موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104427 :کد

جان کری:

اقتصاد آمریکا و بحران‌های خاورمیانه

  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ — ۰۷:۰۰
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -اقتصاد آمریکا و بحران‌های خاورمیانه

وزیر خارجه آمریکا در شورای امور جهانی شیکاگو در مورد موضوعات مختلف از جمله اقتصاد آمریکا و بحران‌های خاورمیانه صحبت کرد.

وزیر خارجه آمریکا در شورای امور جهانی شیکاگو در مورد موضوعات مختلف از جمله اقتصاد آمریکا و بحران‌های خاورمیانه صحبت کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا بامداد پنج‌شنبه (چهارشنبه شب به وقت محلی) در شورای امور جهانی شیکاگو سخنرانی کرد.وی در این نشست ابتدا با بیان اینکه با وجود پایان نظام دو قطبی در جهان، دنیا همچنان جای خطرناکی است، گفت: «شنیده‌ام که می‌گویند ایالات متحده دست روی دست گذاشته یا در حال عقب‌نشینی است... اشتباه می‌کنند. واقعیت این است که ایالات متحده اکنون عمیق‌تر از هر زمان دیگر و به صورت همزمان درگیر موضوعات مختلف است.»

 

وزیر خارجه آمریکا سپس به اوضاع سوریه پرداخت و با توصیف شرایط پیچیده در این کشور گفت بحران سوریه موجب شکل‌گیری بزرگترین موج پناهجویان در دوران مدرن شده است.وی افزود: «یک سال پیش بود که کشورهای درگیر در بحران، از جمله روسیه و ایران را دور هم جمع کردیم. برخی گفتند که چرا آن‌ها را آوردید؟ ما گفتیم چون اگر آن‌ها بخشی از راهکار نباشند، بخشی از مشکل خواهند بود.»کری سپس تلویحا ایران و روسیه به بدعهدی در قبال توافقات صورت‌گرفته در مورد سوریه متهم کرد و گفت «روی کاغذ قول‌هایی داده شد، اما در عمل اجرا نشد.»به گفته کری همه طرف‌ها با مواردی چون برگزاری انتخابات، تشکیل دولت انتقالی، یکپارچه و سکولار ماندن کشور و احترام به حقوق اقلیت‌ها، موافق هستند.

 

برجام جهان را امن‌تر کرد

 

او در بخش دیگری از سخنرانی‌اش به اهمیت همکاری واشنگتن با اروپا پرداخت و گفت اگر اروپایی‌ها و حمایت‌ آن‌ها از اجرای تحریم‌ها علیه ایران نبود، توافق هسته‌ای به دست نمی‌آمد.کری با تکرار اظهارات پیشینش در دفاع از مشخصه‌های فنی توافق هسته‌ای، گفت بسیاری از منتقدان «حتی با گفت‌وگو با ایران مخالف بودند، چه برسد به امضای توافق با آن‌ها.»وزیر خارجه آمریکا گفت که با این حال او همچنان معتقد است که «برجام سوء محاسبه نبود. این توافق کل دنیا را امن‌تر کرد و نشان داد که حتی زمانی که طرفین تا آن حد در مورد همه چیز اختلاف نظر داشته باشند، می‌توان به توافق رسید.»وی با بیان اینکه مقامات ایران و آمریکا 35 سال بود که هیچ دیداری نداشتند، گفت: «نمی‌گویم دیپلماسی همه‌چیز را حل می‌کند، نه این اتفاق نمی‌افتد... اما اگر تلاش نکنیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد.»

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :