موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104445 :کد

بر اساس گزارش:

اعدام صدها عراقی قبل از عقب نشینی

  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۱
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -اعدام صدها عراقی قبل از عقب نشینی

هم‌زمان با اوج‌گیری عملیات آزادسازی شهر موصل از چنگال تروریست‌های داعش، این گروه تکفیری بیش از ۲۳۰ غیرنظامی را در این شهر اعدام کرده‌است.

هم‌زمان با اوج‌گیری عملیات آزادسازی شهر موصل از چنگال تروریست‌های داعش، این گروه تکفیری بیش از 230 غیرنظامی را در این شهر اعدام کرده‌است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پرس تی وی، عبدالرحیم الشمری، رئیس کمیتۀ حقوق بشر پارلمان عراق، چهارشنبه (5 آبان) گفت: «پیکارجویان داعش همچنان در استان نینوا جنایت می‌کنند، آنها 190 نفر را در مناطق مختلف موصل به گروگان گرفتند و سپس آنها را در منطقۀ حمام العلیل اعدام کردند.»


وی افزود گروه تروریستی داعش 42 نفر دیگر از ساکنان روستای العریج را نیز پس از مخالفت آنان با همکاری با این تروریست‌ها اعدام کرد.شمری همچنین از حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، خواست با توجه به اینکه تروریست‌های داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند، تسهیلات لازم را برای انتقال هوایی غیرنظامیان از مناطق تحت سلطۀ داعش فراهم کند.دفتر حقوق بشر سازمان ملل، سه‌شنبه (4 آبان) اعلام کرد گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد گروه تروریستی داعش در هفتۀ گذشته در حومۀ موصل مرتکب ده‌ها مورد کشتار جمعی شده‌است.

 

روپرت کالویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت این گزارش‌های اولیه از منابع دولتی و شماری از شهروندان دریافت شده که به دلایل امنیتی نامشان فاش نخواهد شد.وی تأکید کرد نیروهای امنیتی عراق 20 اکتبر (29 مهر) اجساد 70 غیرنظامی را، که روی بدنشان آثار گلوله به چشم می‌خورد، در روستای تلول ناصر کشف کردند. گفته می‌شود 50 مأمور پلیس، که به‌دست داعش گروگان گرفته شده بودند، نیز یکشنبه (2 آبان) در ساختمانی در حومۀ موصل اعدام شدند.


حمله به زندان زنان داعش در موصل


 منابع محلی استان نینوا چهارشنبه اعلام کردند افراد مسلح به یکی از زندان‌های داعش که زن‌ها در آن بازداشت هستند، حمله کرده‌اند.بر اساس این گزارش، افراد مذکور با حمله به زندان «الحدباء» در مرکز شهر موصل، بیش از 40 زن را آزاد کردند. منابع یادشده همچنین اعلام کردند در این حمله دست‌کم 11 تن از نگهبانان داعشی این زندان کشته‌ شدند. از زمان تسلط داعش بر شهر موصل در سال 2014 صدها زن در این زندان در بازداشت به سر‌می‌برند.


داعش، سیاست زمین سوخته را به کار می‌گیرد


سرلشکر نجم الجبوری، فرمانده عملیات موصل چهارشنبه اعلام کرد نیروهای دولتی پس از حمله به تک‌تیراندازهای داعش که در نزدیکی روستاهای صف التوث و نانا مستقر شده بودند، این روستاها را آزاد کردند.گزارش‌های محلی حاکی از آن است که تروریست‌های داعش، که مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند، با استفاده از سیاست زمین سوخته در حال از بین بردن ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی، انفجار مواد منفجره، آتش زدن کارخانه‌های صنعتی و ربودن و قتل غیرنظامیان هستند.


سیاست زمین سوخته یک استراتژی نظامی است که به معنی از بین بردن تمامی منابع در دسترس نیروی دشمن است.یکی از ساکنان روستای نانا در این باره گفت: «داعش برادرم را به دلیل اینکه می‌خواست به نیروهای امنیتی بپیوندد، کشت. هر کسی که بخواهد به نیروهای امنیتی بپیوندد، کشته خواهد شد. آنها عدۀ زیادی از مردم را سوار بر وانت کردند و با خود بردند و ما هیچ اطلاعاتی از سرنوشت آنان نداریم.»مقام‌های منطقه نیز تأیید کرده‌اند که تروریست‌های داعش در هنگام عقب‌نشینی، مردم را ربوده و اعدام می‌کنند.


یکی از اعضای شورای استانی نینوا خاطرنشان کرد این اعدام‌ها «برای ترساندن بقیه به ویژه ساکنان موصل» صورت می‌گیرد.وی افزود: «داعش از هر روستایی که آن را ترک می‌کند، خانواده‌هایی را با خود می‌برد.»منابع آگاه نظامی پیشتر اعلام کرد مبارزان پیشمرگه کنترل روستایی در نزدیکی بعشیقه را در اختیار گرفتند که در 12 کیلومتری شمال شرق موصل قرار دارد.فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز اعلام کرد واحدهای ضد تروریسم عراق تنها 2 کیلومتر با موصل فاصله دارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :