موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104472 :کد

بحران سوریه

مرگ حدود ۳۰۰ غیرنظامی در حملۀ ائتلاف آمریکایی در سوریه

  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ — ۱۲:۴۸
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -مرگ حدود ۳۰۰ غیرنظامی در حملۀ ائتلاف آمریکایی در سوریه

سازمان عفو‌ بین‌الملل اعلام کرد ۱۱ حملۀ هوایی ائتلاف تحت هدایت آمریکا در سوریه به کشته‌شدن حدود ۳۰۰ غیرنظامی منجر شده‌ است.

سازمان عفو‌ بین‌الملل اعلام کرد ۱۱ حملۀ هوایی ائتلاف تحت هدایت آمریکا در سوریه به کشته‌شدن حدود ۳۰۰ غیرنظامی منجر شده‌ است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، سازمان عفو بین الملل چهارشنبه در گزارشی نوشت ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، که حمله‌های ائتلاف را در سوریه هدایت می‌کند، «شاید... حمله‌هایی غیرقانونی» در این کشور عربی جنگ‌زده انجام داده باشد.

عفو بین‌الملل با اشاره به کوتاهی آمریکا برای جلوگیری از کشتار غیرنظامیان در سوریه افزود تلفات غیرنظامیان از زمان آغاز عملیات ائتلاف در سوریه «ممکن است حدود 600 نفر یا بیش از هزار نفر باشد».

این نهاد برای ارائۀ گزارش خود مدارک متعددی، از جمله عکس‌ها و تصاویر ویدئویی، تصاویر ماهواره‌ای، گفته‌های شاهدان عینی و گزارش‌های رسانه‌ها و گروه‌های حقوق بشری، را در رابطه با این 11 حملۀ ائتلاف بررسی کرده است.

لین معلوف، معاون دفتر تحقیقات عفو بین‌الملل در بیروت، گفت: «زمان آن فرارسیده که مقام‌های آمریکایی دربارۀ تلفات غیرنظامی ناشی از حمله‌های ائتلاف در سوریه صداقت به خرج دهند. دربارۀ هرگونه تخطی احتمالی از قوانین بین‌المللی باید تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه‌ای انجام و یافته‌های آن منتشر شود».

به گزارش پرس تی‌وی، در این گزارش آمده است در یکی از این حمله‌ها که اوایل دسامبر 2015 (آذر 1394) در استان حسکه انجام شد، 40 غیرنظامی از جمله 19 کودک کشته و دست‌کم 30 نفر زخمی شدند. در این حمله دو ساختمان مسکونی هدف قرار گرفتند.

به‌گفتۀ یکی از شاهدان عینی، بعد از حملۀ اول، مردم برای نجات بازماندگان به محل حادثه شتافتند اما یک بالگرد آنها را به رگبار بست.

وی افزود: «مادر، خاله، همسر و فرزندانم ــ دختری چهار ساله و پسری دو سال و نیمه‌ ــ کشته شدند. یک زن و فرزندش را که نجات داده بودم نیز کشته شدند. به‌غیر از خودم بقیه کشته شدند».

این نهاد بین‌المللی ادامه داد در عملیاتی مشابه در شهر منبج سوریه بیش از 200 غیرنظامی کشته شدند.

نگرانی عفو بین‌الملل از مشارکت ائتلاف در نبرد موصل

عفو بین‌الملل همچنین از مشارکت ائتلاف تحت هدایت آمریکا در عملیات آزادسازی موصل در عراق ابراز نگرانی کرد و افزود: «با توجه به افزایش احتمالی حمله‌های ائتلاف... در جریان عملیات بازپس‌گیری موصل، واجب است که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا درخصوص پیامدهای عملیات نظامی خود بر غیرنظامیان کاملاً شفاف باشد».

عملیات آزادسازی موصل از ساعات اولیۀ دوشنبه (26 مهر) و به‌فرمان حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، آغاز شده است.

تسنیم نوشت : در این عملیات حدود 60 هزار نیروی ارتش و پلیس عراق با همراهی نیروهای بسیج مردمی و پیشمرگه‌های کُرد مشارکت دارند.

ائتلاف تحت هدایت آمریکا از این عملیات پشتیبانی هوایی می‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :