موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیت

a/104535 :کد

ناتو و اتحادیه اروپا

ناتو و اتحادیه اروپا بر همکاری های نظامی با یکدیگر تاکید کردند

  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ — ۲۳:۰۴
تعداد بازدید : ۳۷۶   
 تحلیل ایران -ناتو و اتحادیه اروپا بر همکاری های نظامی با یکدیگر تاکید کردند

همکاری های نظامی ناتو و اتحادیه اروپا با یکدیگر

همکاری های نظامی ناتو و اتحادیه اروپا با یکدیگر

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه تاکید کردند در زمینه های دفاعی با یکدیگر نه رقابت، بلکه شراکت و همکاری دارند.


این موضع گیری برای کاستن از برخی نگرانی ها، به ویژه نگرانی انگلیسی ها درباره جاه طلبی های اتحادیه اروپا در زمینه همکاری های نظامی اتخاذ شد.


در همین رابطه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در پایان نشستی در بروکسل درباره همکاری اتحادیه اروپا و ناتو بویژه در زمینه مدیریت بحران مهاجران گفت "من بر این باورم تقویت دفاعی اروپا، بدون تلاش و کار مضاعف ناتو امکان پذیر است."


در همین حال، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم که در این نشست حضور داشت، بار دیگر در جمع خبرنگاران درباره پیشنهاد ماه سپتامبر خود مبنی بر ایجاد یک اداره مرکزی یا فرماندهی کل در بروکسل برای نظارت و مدیریت کلیه عملیات غیرنظامی و نظامی اتحادیه اروپا توضیح داد.


موگرینی گفته بود پیشنهاد وی با هدف " استقلال راهبردی " تقویت شده اتحادیه اروپا برای مقابله با تهدیدات فزاینده در زمینه های امنیتی مطرح شده است. آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به طور کامل از پیشنهاد موگرینی حمایت کرده بودند.


وی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه در بروکسل گفت " اجازه بدهید هرچه سریع تر درباره این موضوع شفاف سازی کنم که اولا، ما ابدا قصد ایجاد یک ارتش اروپایی را نداریم، ما نمی خواهیم یک فرماندهی کل همانند آنچه ناتو به عنوان فرماندهی کل نظامی در مونس بلژیک در اختیار دارد، ایجاد کنیم."


موگرینی در ادامه گفت "اتحادیه اروپا نیاز دارد ساختارهای فرماندهی عملیات غیرنظامی و نظامی خود را در آفریقا و مدیترانه بهبود بخشد اما بارها گفته ام این مسئله باید بدون هیچگونه همکاری مضاعف با ناتو صورت بگیرد."


انگلیس، متحد اصلی آمریکا یکی از دو قدرت نظامی برتر اروپا (همراه با فرانسه) محسوب می شود، همواره با ایجاد یک ارتش اروپایی مخالفت کرده و از آن بیم دارد که خروجش از اتحادیه اروپا سبب شود برخی از کشورها به بسط این ایده مبادرت کنند.


خبرگزاری صدا و سیما نوشت :مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس روز چهارشنبه اطمینان داد تعداد زیادی از کشورهای اروپا، همانند انگلیس با این ایده که "از نظر آنها قدرت ناتو را زیر سوال می برد" به شدت مخالف هستند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :