موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104566 :کد

نهاد بین المللی:

هشدار سازمان ملل نسبت به خطرات زیست محیطی در موصل

  جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۱
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -هشدار سازمان ملل نسبت به خطرات زیست محیطی در موصل

برنامه محیط زیست سازمان ملل، نسبت به خطرات زیست محیطی ناشی از آتش زدن تاسیسات نفتی و کارخانه ها توسط داعش از ابتدای عملیات بازپس گیری موصل ( طی ۱۰ روز گذشته) هشدار داد.

برنامه محیط زیست سازمان ملل، نسبت به خطرات زیست محیطی ناشی از آتش زدن تاسیسات نفتی و کارخانه ها توسط داعش از ابتدای عملیات بازپس گیری موصل ( طی 10 روز گذشته) هشدار داد.

 
به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، این نهاد بین المللی روز گذشته (پنجشنبه) با صدور بیانیه ای افزود: آتش سوزی 19 چاه نفتی از آغاز عملیات آزادسازی موصل و آتش سوزی انبار گاز دی اکسید گوگرد کارخانه ای، موجب ایجاد ابر سمی بزرگی شده است.
 

داعش که از دو سال قبل کنترل موصل را به دست گرفته، با آتش زدن چاه های نفتی سعی دارد ماهواره ها را از کار انداخته و حمله های هوایی را متوقف کند. این نهاد بین المللی با اشاره به فاجعه زیست محیطی شدید و ابتلای شهروندان به خفگی و بیماری های تنفسی اعلام کرد، بیش از 1000 تن از اهالی مناطق القیاره، اجحاله ومخمور؛ اواخر هفته گذشته بر اثر تداوم انتشار گازهای سمی میدان های نفتی و گاز گوگرد ناشی از آتش زدن کارخانه المشارق، دچار خفگی شدند.


ایرنا نوشت: بر اساس این بیانیه، یگان مشترک زیست محیطی سازمان ملل اقدام به ارائه مشورت های فنی درباره چگونگی مقابله با آتش سوزی و انفجار نیروگاه آبی که منجر به نشت گاز کلر و مصدومیت بیش از 100 تن از غیرنظامیان شد، کرد. 'اریک سولهایم' مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل گفت: متاسفانه موارد نقض قوانین زیست محیطی که عراق طی دهه های گذشته شاهد آن بوده از جمله خشکاندن تالاب ها و آلوده کردن زمین و مزارع، منجر به فروپاشی سیستم محیط زیست شده است.


وی افزود: نابودی محیط زیست به شکل کنونی، حقیقتا فاجعه است و شرایط زندگی در منطقه را تقریبا ناممکن کرده و موجب آوارگی بی سابقه ای شده است. 'سعد المعن' سخنگوی وزارت کشور عراق، شنبه گذشته از خاموش کردن آتش سوزی کارخانه گوگرد المشراق در جنوب موصل که توسط داعش صورت گرفته بود، خبر داد.مقامات عراقی روز گذشته از کنترل کامل آتش سوزی خبر داده و اعلام کردند، گازهای سمی منتشر شده ناشی از آن جان دو نفر را گرفته است.عملیات آزاد سازی موصل از چنگ داعش، از 17 اکتبر(26 مهر) تاکنون ادامه دارد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :