موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104580 :کد

افغانستان

قندوز در محاصره مجدد طالبان است

  جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۷
تعداد بازدید : ۲۷۰   
 تحلیل ایران -قندوز در محاصره مجدد طالبان است

در حالیکه تاکنون هیچ کمربندی امنیتی و پاسگاه مرزی در شهر قندوز ایجاد نشده، حضور گسترده طالبان در ۸ منطقه حومه شهر، این شهر را یکبار دیگر در محاصره طالبان قرار داده است.

در حالیکه تاکنون هیچ کمربندی امنیتی و پاسگاه مرزی در شهر قندوز ایجاد نشده، حضور گسترده طالبان در 8 منطقه حومه شهر، این شهر را یکبار دیگر در محاصره طالبان قرار داده است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، بامداد روز 12 ماه گذشته صدها شبه‌نظامی طالبان با تهاجم گسترده به شهر قندوز، این شهر را تحت کنترل خود درآوردند، اما نیروهای دولتی پس از 3 روز عملیاتی را علیه این نیروها راه‌اندازی کردند.

نیروهای دولتی توانستند پس از 10 روز تصرف طالبان بر این شهر، قندوز را آزاد کنند، اما اکنون برخی شهروندان و مقامات محلی قندوز از حضور گسترده طالبان در حومه این شهر اظهار نگرانی می‌کنند.

حضور گسترده طالبان در حومه شهر قندوز

«اسدالله سادات» عضو شورای ولایتی قندوز در گفت‌وگو با خبرنگار ما اعلام کرد: شبه‌نظامیان طالبان در حومه شهر قندوز حضور گسترده دارند و هر زمانی بخواهند قادر به هجوم مجدد به این شهر هستند.

وی با اشاره به قربانی‌های نیروهای دولتی در جنگ 10 روزه قندوز، گفت: نیروهای دولتی طالبان را تا مناطقی به عقب زده‌اند که آنها پیش از تصرف دوباره قندوز در آن مناطق مستقر بودند.

سادات تصریح کرد: عملیاتی برای نابودی شبه‌نظامیان تاکنون از حومه شهر راه‌اندازی نشده است، ضمن اینکه تمام نیروهای دولتی که در برابر شبه‌نظامیان در نبرد بودند، عقب‌نشینی کرده‌اند.

شهر قندوز کمربند امنیتی ندارد

وی خاطر نشان کرد: تاکنون هیچ پاسگاه پلیس و کمربند امنیتی در برابر هجوم طالبان راه‌اندازی نشده است که همین مسئله سبب تشدید نگرانی بین ساکنان قندوز شده است.

این عضو شورای ولایتی قندوز با بیان اینکه تمام فرماندهان ارشد جنگی دولت از قندوز رفته‌اند، گفت: مسئولان امنیتی مستقر در قندوز در برابر طالبان روحیه خود را باخته‌اند، به همین دلیل توانایی دفاع از این شهر را ندارند.

قندوز در محاصره است

سادات همچنین گفت: شبه‌نظامیان هم‌اکنون در مناطق «خاکنی»، «عقب حوزه 3 پلیس»، «کوته گرد»، «زر خرید»، «300 فامیلی»، «زاخیل»، «روستای ملا سردار» و «چرخ آب» حضور گسترده دارند.

وی با بیان اینکه شهر قندوز در محاصره شبه‌نظامیان طالبان قرار دارد، گفت: قندوز اکنون همانند زندان «پلچرخی» کابل بوده با این تفاوت که این زندان اندکی بزرگ‌تر از زندان کابل است.

خواستیم در این مور  اظهارات «محمود دانش» سخنگوی والی را داشته باشیم، اما با تلاش‌های مکرر قادر به این کار نشدیم.

با این حال، «اسدالله عمرخیل» والی قندوز گفته که عملیات‌های شبانه نیروهای ویژه در مناطق مختلف این ولایت جریان داشته و به زودی تمام حومه شهر از وجود طالبان پاکسازی می‌شود.

دولت محلی مردم را فریب می‌دهد

عمرخیل همچنین گفته که شهر قندوز دیگر به دست شبه‌نظامیان سقوط نخواهد کرد.

اما «امرالدین ولی» معاون شورای ولایتی قندوز در مورد عملیات‌های نیروهای دولتی در برابر طالبان، گفت: دولت محلی هیچ مدیریت و هماهنگی درستی در انجام عملیات‌های نظامی در برابر شبه‌نظامیان نداشته و تنها مردم را فریب می‌دهند.

فارس نوشت : این در حالی است که چند روز پیش برخی فعالان مدنی قندوز نیز اعلام کرده بودند که در صورت عدم تشدید عملیات‌های پاکسازی، شهر قندوز برای سومین بار سقوط خواهد کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :