موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104595 :کد

چین

پایان نشست حزب حاکم چین با تاکید بر افزایش قدرت رئیس جمهور

  جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۳:۳۹
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -پایان نشست حزب حاکم چین با تاکید بر افزایش قدرت رئیس جمهور

ششمین نشست عمومی هجدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به عنوان یکی از مهمترین اجتماع سیاسی این کشور، با تاکید بر افزایش اقتدار «شی جین پینگ» رئیس جمهوری و دبیرکل این حزب به کار خود خاتمه داد.

ششمین نشست عمومی هجدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به عنوان یکی از مهمترین اجتماع سیاسی این کشور، با تاکید بر افزایش اقتدار «شی جین پینگ» رئیس جمهوری و دبیرکل این حزب به کار خود خاتمه داد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، همانطور که پیش بینی می شد در جریان نشست چهار روزه، از همه اعضا خواسته شد تا پیرامون حزب و رهبر آن «شی» حلقه زده و از فرامین نافرمانی نکنند.


به نظر می رسد که یکی از اصلی ترین اهداف رئیس جمهوری و دبیرکل حزب در برگزاری این نشست، تحکیم ساختار قدرت خود برای پیشبرد برنامه هایی چون مبارزه با فساد و اصلاحات اقتصادی بوده است.


حتی خبرگزاری رسمی چین شین هوا گزارش کرده است که محور، هسته اقتدار و قدرت در چین اکنون «شی جین پینگ» است و تمامی اعضای حزب و مقام ها باید این موضوع را مد نظر قرار دهند.


قبل از این هم در حزب بیانیه هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه بالاترین قدرت کشور از حزب ناشی می شود و حتی سازمان های دولتی نسبت به آن برتری ندارند.


در بیانیه ای که در پایان این نشست منتشر شده آمده است؛ کمیته مرکزی حزب کمونیست و رفیق «شی» محور آن هستند و بر همه اعضا فرض است که قدرت را تحکیم کرده، رهبری را مهم شمرده، از فرامین اطاعت کنند و مهمتر از همه وحدت داشته باشند.


در جریان نشست دو سند مهم انضباط حزبی و مقررات نظارتی حزب نیز منتشر شده است که دست مسئولان را برای مبارزه با فساد در کشور بازتر می کند، مبارزاتی که «شی جین پینگ» با شعار مبارزه و ریشه کن کردن این معضل در سال 2013 قدرت را در این کشور به دست گرفت.


در ابتدای اجلاس در روز دوشنبه این هفته هم گفته شده بود که در جریان مبارزه با فساد از سال 2013 میلادی یک میلیون مقام مفسد شناسایی شده اند.


در این نشست همچنین اسناد مهمی شامل «اصول مربوط به زندگی سیاسی اعضای حزب کمونیست در اوضاع جدید»، «آیین‌نامه نظارت داخلی حزب» و «تصمیم درباره برگزاری نوزدهمین نشست سراسری حزب کمونیست چین» تصویب شده است.


در این اسناد آمده که همه در برابر حزب در هر مقامی برابر هستند، خرید و فروش رای و هر اقدام فاسد دیگری ممنوع خواهد شد و از این پس همه باید دستورها را اجرا کرده و از فساد دوری کنند.


در اسناد تاکید شده است که دیگر جایی برای مفسدان در حزب باقی نخواهد ماند و کسی نباید فکر کند کرسی حزب، ملک شخصی آنهاست.


ایرنا نوشت : در پایان این نشست همچنین تصمیم گرفته شد که نوزدهمین کنگره ملی خلق به منظور بررسی برنامه های حزبی و دولتی؛ نیمه دوم سال 2017 برگزار شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :