موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104616 :کد

روسیه اعلام کرد:

آمریکا با بهانه سازی سلاح شیمیایی بر سوریه فشار وارد می کند

  جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۰
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -آمریکا با بهانه سازی سلاح شیمیایی بر سوریه فشار وارد می کند

آمریکا با بهانه سازی کاربرد سلاح و مواد شیمیایی در سوریه و درخواست تحقیقات سازمان ملل در این زمینه بر دمشق فشار وارد می کند.

آمریکا با بهانه سازی کاربرد سلاح و مواد شیمیایی در سوریه و درخواست تحقیقات سازمان ملل در این زمینه بر دمشق فشار وارد می کند.

 

به گزارش تحلیل ایران گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت: مسکو مخالف سیاسی کردن مساله تحقیقات حملات شیمیایی در سوریه است.


خبرگزاری ایتارتاس روز جمعه به نقل از گاتیلوف نوشت: آمریکا از هر طریق ممکن سعی می کند از مساله حملات شیمیایی در سوریه برای اعمال فشار بر دولت این کشور استفاده کند.


وی ادامه داد: واشنگتن از مواردی برای متهم کردن سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی استفاده می کند که بی پایه و اساس است. این رفتار با هدف صدور قطعنامه علیه دمشق بکار گرفته می شود تا زمینه اقدام های دیگر از جمله بکار گیری زور علیه سوریه مطابق بند هفتم منشور سازمان ملل را فراهم کند.


وی همچنین گفت که روسیه دیگر ضرورتی برای تمدید مامویت گروه تحقیق مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی در سوریه نمی بیند.


شورای امنیت روز پنجشنبه پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد تا در مورد یافته های تحقیقات این دو سازمان که دولت سوریه را در سه مورد به حمله گاز سمی متهم کرده، مذاکره کند.


فرانسه، انگلیس و آمریکا امیدوارند که پیش از شروع مذاکرات در مورد پیش نویس قطعنامه ای برای مجازات مسببان چنین حمله هایی، روسیه را متقاعد کنند با تمدید زمان تحقیقات که یکشنبه آینده پایان می یابد، موافقت کند.


ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل نیز گفت: نتیجه گیری مکانیسم تحقیق مشترک قطعی نبوده و هیچ نیروی الزام آور حقوقی پست سر آن نیست و همچنین نمی تواند به عنوان نتیجه گیری یک تصمیم حقوقی به کار رود.


وی اظهار کرد: خواستار مکانیسمی به مراتب قوی تر هستیم که تهدیدهای شیمیایی تروریستی و همچنین انجام تحقیقات در مورد حمله هایی فراتر از سوریه را در برگیرد.


به گفته دیپلمات ها، آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را برای تجدید ماموریت تحقیق به شورای امنیت ارائه داده که ممکن است روز دوشنبه به رای گذاشته شود.


ایرنا نوشت: اوایل ماه جاری نیز نیروهای آمریکایی وجود عامل سولفور خردل را در ترکش های مهمات داعش در عراق تایید کرده بودند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :