موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/104639 :کد

تاریخ معاصر ایران؛

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در هشتم آبان

  شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۵
تعداد بازدید : ۲۵۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در هشتم آبان

امروز شنبه هشتم آبان ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و هفتم محرم ۱۴۳۸ هجری قمری و بیست و نهم اکتبر ۲۰۱۶ میلادی است.

 امروز شنبه هشتم آبان 1395 هجری خورشیدی، بیست و هفتم محرم 1438 هجری قمری و بیست و نهم اکتبر 2016 میلادی است. 48 سال پیش در چنین روزی، طرحی مبنی بر نحوه و میزان استفاده از آب رود هیرمند میان ایران و افغانستان، تهیه و به توافق دو طرف رسید.

 

به گزارش تحلیل ایران، مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

8 آبان 1386
قیصر امین‌پور نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی در 48 سالگی درگذشت. وی آثاری همچون توفان در پرانتز، منظومه ظهر روز دهم، بی‌بال پریدن، مجموعه شعر آینه‌های ناگهان و مثل چشمه، مثل رود را از خود به یادگار گذاشت.

8 آبان 1365
عملیات نامنظم «فتح 2» با هدف از میان بردن تاسیسات دشمن در منطقه عملیاتی دوکان در شمال شرقی عراق آغاز شد. در این عملیات که به وسیله نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرارگاه رمضان صورت گرفت، تاسیسات برق 350 مگاواتی سد دوکان منهدم شد.

8 آبان 1359
محمد حسین فهمیده نوجوان 13 ساله بسیجی در جبهه های جنوب، برای جلوگیری از پیشروی تانک های مهاجم عراقی نارنجک به کمر بست و به طرف تانک ها حرکت کرد. وی با این رشادت خویش یک تانک ارتش بعثی عراق را از میان برد و به شهادت رسید. این روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز نوجوان و بسیج دانش آموزی به ثبت رسید.

8 آبان 1357
کارکنان صنعت نفت ایران در همراهی با مبارزه های مردمی علیه رژیم پهلوی به اعتصاب سراسری اقدام کردند که به دنبال آن صدور نفت به خارج از کشور قطع شد.

8 آبان 1347
طرحی مبنی بر نحوه و میزان استفاده از آب رود هیرمند با سفر صدراعظم وقت افغانستان به تهران، میان ایران و افغانستان، تهیه و به توافق دو طرف رسید. این طرح در نهایت با تغییرهایی در 22 اسفند 1351 خورشیدی با عنوان معاهده تقسیم آب هیرمند میان دو کشور امضا شد.

8 آبان 1341
بریج من رییس شرکت نفتی انگلیس وارد تهران شد تا گفت و گوهایی را با محمدرضا پهلوی در مورد میزان تولید و بهای جهانی نفت انجام دهد. این دیدار محرمانه صورت گرفت.

8 آبان 1309
هیات وزیران پیشنهاد وزارت مالیه در خصوص هزینه مسافرت و انتقال ماموران کشوری را در قالب نظام نامه تصویب کرد. این نظام نامه در دو فصل خرج سفر و فوق العاده اعاشه(معاش) و در قالب 24 ماده تنظیم شده است.

8 آبان 1302
کارگزار بندر لنگه در گزارشی درباره بندر چابهار، درباره چگونگی تقسیم 25 درصد از درآمدهای این گمرک میان سردارهای آن محل، اختلاف های پیش آمده، دخالت انگلیس و در نهایت ظلم به مردم منطقه خبر داد.

8 آبان 1302
احمدشاه در آستانه سفر به اروپا راهی قم شد تا با مراجع تقلید و روحانیان این شهر، به ویژه علمای مهاجر و تبعید شده از بین النهرین دیدار کند.

8 آبان 1302
شومیاتسکی وزیر مختار شوروی در ایران با احمدشاه که در آستانه خروج از کشور و سفر به اروپا بود، دیدار کرد.

8 آبان 1300
سفارت آمریکا یک نسخه کتابچه در خصوص معرفی اقدام های موسسه راکفلر در 1920 میلادی را جهت استفاده وزارت صحیه به وزارت امور خارجه ایران ارسال کرد. سفارت آمریکا درباره موسسه راکفلر چنین بیان کرد: «این موسسه یک موسسه غیر دولتی است و هدف از تاسیس آن ترقی سعادت نوع بشر، در سراسر جهان است و مقصود اصلی آن هم نابود کردن بیماری های مسری با فراهم کردن امکانات و اعزام متخصصان به مناطق مختلف برای ارتقای سطح بهداشت عمومی و تحقیقات لازم در خصوص علل بوجود آورنده بیماری های مسری می باشد.»

8 آبان 1300
اف. دبلیو. سالمون برای تصدی مقام معاونت کنسولگری انگلیس در مشهد، از هندوستان وارد مشهد شد.

8 آبان 1299
سپهدار رشتی رییس الوزرا با صدور بیانیه ای مشکل های موجود در کشور را با مردم در میان نهاد و از آنها معاونت و یاری درخواست کرد.

8 آبان 1299
سردار استاروسلسکی فرمانده روسی قزاق ها به دستور سپهدار رشتی رییس الوزرا و با فشار انگلیسی ها به ویژه ژنرال آیرون ساید رایزن نظامی این کشور، برکنار و از ایران اخراج شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد1، 3 و 4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :