موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/104730 :کد

طبق گزارش:

بررسی نشست کمیسیون مشترک همکاری های ایران و اوکراین

  شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ — ۲۰:۰۴
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -بررسی نشست کمیسیون مشترک همکاری های ایران و اوکراین

در مذاکرات معاون آسیا و اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت خارجه با معاونان وزارت انرژی و کشاورزی اوکراین، همکاری های دو کشور در این حوزه با توجه به نشست آتی مشترک کمیسیون همکاری های اقتصادی بررسی شد.

در مذاکرات معاون آسیا و اقیانوسیه و مشترک المنافع وزارت خارجه با معاونان وزارت انرژی و کشاورزی اوکراین، همکاری های دو کشور در این حوزه با توجه به نشست آتی مشترک کمیسیون همکاری های اقتصادی بررسی شد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا، در چارچوب مذاکرات هیات ایرانی به سرپرستی رحیم پور در کی یف، معاون وزیر امور خارجه با خانم گالینا کارپ معاون اول وزیر انرژی اوکراین دیدار و در باره روابط و همکاری های دو کشور به ویژه در این حوزه و راهکارهای توسعه آن مذاکره کرد.

 

معاون اول وزیر انرژی اوکراین اراده دو کشور برای احیای روابط پس از یک دوره رکود را حائز اهمیت خواند و علاقه مقام های اوکراینی برای توسعه همکاری ها با ایران را نوید گسترش فراگیر مناسبات در زمینه های مختلف دانست. وی همچنین بر ضرورت همکاری شرکت های دو کشور در حوزه انرژی و اهتمام برای اجرای بندهای مربوطه در سند کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تاکید کرد.


خانم گالینا کارپ همچنین با اشاره به اینکه وزارت انرژی رئیس اوکراینی کمیسیون همکاری های دو کشور است آمادگی این وزارتخانه را برای برگزاری گسترده و نتیجه بخش نشست اعلام کرد که براساس برنامه ریزی انجام شده ابتدای سال ٢٠١٧ برگزار می شود.معاون وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار تحرک و پیگیری بیشتر این وزارت خانه برای پیگیری و اجرای تفاهم های پنجمین نشست کمیسیون مشترک و توسعه همکاری ها در بخش انرژی بویژه نیروگاهها را خواستار شد.


رحیم پور همچنین در دیدار با خانم اولگا تروسیم سوا معاون وزیر کشاورزی اوکراین، روابط دو کشور و زمینه های بهره برداری از فرصت های جدید همکاری در این حوزه را بررسی کرد.تروسیم سوا در این دیدار گفت که ایران از نگاه اوکراین کشوری مهم به شمار می رود و همواره از مذاکره با جمهوری اسلامی در زمینه مسائل مورد علاقه استقبال می کنیم.مقام اوکراینی اظهار کرد: ضروری است کمیته همکاری های کشاورزی دو کشور پیش از برگزاری نشست بعدی کمیسیون مشترک اقتصادی تشکیل تا پیش نویس اسناد مورد نیاز مانند موافقتنامه های قرنطینه دامی و کشاورزی آماده شود.


در این دیدار که جمعی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی نیز حضور داشتند، رحیم پور آمادگی جمهوری اسلامی را برای تامین برخی اقلام کشاورزی و دامی مورد نیاز اوکراین در قبال همکاری متقابل این کشور در چند حوزه مورد علاقه تهران اعلام کرد.کشت فراسرزمینی، صدور آبزیان و انواع داروها و واکسن های دامی از ایران به اوکراین و امضای اسناد پایه از جمله پیشنهادهای معاون وزیر امور خارجه و اعضای هیات ایرانی در این مذاکرات بود.


معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ایران همچنین در چارچوب سفر سه روزه به کی یف که جمعه شب پایان یافت با استفان کوبیف معاون اول نخست وزیر و وزیر توسعه اقتصادی، پاول کلیمکین وزیر امور خارجه، سرگئی کسیلیتسا معاون وزارت امور خارجه و آنا گوپکو رئیس کمیته امور خارجی پارلمان اوکراین در باره راهکارهای توسعه روابط دو کشور جداگانه دیدار و مذاکره کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :