موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104837 :کد

امامعلی رحمان

خواهان همکاری با کشورهای منطقه در بخش آب و انرژی هستیم

  یکشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۵
تعداد بازدید : ۲۵۴   
 تحلیل ایران -خواهان همکاری با کشورهای منطقه در بخش آب و انرژی هستیم

رئیس جمهور تاجیکستان در مراسم آغاز ساخت سد نیروگاه «راغون» بر آمادگی و علاقه‌مندی «دوشنبه» جهت همکاری با کشورهای منطقه در بخش آب و انرژی تأکید کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان در مراسم آغاز ساخت سد نیروگاه «راغون» بر آمادگی و علاقه‌مندی «دوشنبه» جهت همکاری با کشورهای منطقه در بخش آب و انرژی تأکید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران در دوشنبه، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان در مراسم آغاز عملیات ساخت سد نیروگاه «راغون» در 110 کیلومتری پایتخت این کشور بر علاقه‌مندی کشورش جهت همکاری با کشورهای منطقه در بخش آب و انرژی تأکید کرد.

وی با اشاره به سابقه همزیستی مشترک و مسالمت‌آمیز مردم آسیای مرکزی، گفت: تاجیکستان از نخستین سال‌های کسب استقلال، همکاری‌های منطقه‌ای به خصوص با کشورهای همسایه را یکی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی خود تعیین کرده و معتقد است که چنین رویکردی می‌تواند تنها راه حل هرگونه مشکلی در این منطقه باشد.

رحمان در بخش دیگری از سخنان خود در خطاب به ملت‌های آسیای مرکزی، اظهار داشت: مردم تاجیک در طول قرن‌ها با همسایه‌های خود در فضایی آرام و همراه با حسن تفاهم و همکاری زندگی کرده‌اند و با اطمینان کامل ابراز می‌دارم که تاجیکستان با پایبندی به این سنت نیک نیاکان خود هیچ‌گاه و به هیچ عنوان همسایه‌های خود را از آب محروم نخواهد کرد.

وی افزود: علاوه بر این تاجیکستان آمادگی دارد که با جلب سرمایه‌های داخلی و خارجی پروژه تأمین آب آشامیدنی برای همه کشورهای آسیای مرکزی از دریاچه کوهستانی «سریز» را عملی کند.

رئیس جمهور تاجیکستان به طور خاص به ارتباط کشور خود با ازبکستان که تا چندی پیش از مخالفان اصلی ساخت نیروگاه راغون بود، اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دوشنبه و تاشکند در زمینه‌های متقابلا سودمند و به خصوص آب و انرژی، حمل و نقل و سایر بخش‌ها، همکاری‌های نزدیکی برقرار کرده‌اند و اطمینان کامل داریم که تمام مسائل فی‌مابین را در فضایی سرشار از حسن‌نیت و با در نظر گرفتن منافع 2 ملت، حل و فصل خواهیم کرد.

وی دست یابی به استقلال انرژی را از اهداف راهبردی دولت تاجیکستان عنوان کرد و افزود: بدون ساخت نیروگاه راغون تحقق این مهم میسر نخواهد بود.

در این مراسم رئیس جمهور تاجیکستان سوار یکی از بولدوزر‌ها شد و در مسدود کردن مجرای رودخانه «وخش» جهت ساخت سد سهیم گردید.

سد این نیروگاه، 335 متر ارتفاع خواهد داشت که بلند‌ترین سد سنگی و خاکی در جهان خواهد بود. ظرفیت تولید سالانه برق نیروگاه راغون، 3600 مگاوات (بیش از 17 میلیارد کیلووات ساعت) پیش‌بینی می‌شود.

این سد از سوی شرکت ایتالیایی «سولینی امپردجیلو» که در مناقصه بین‌المللی پیروز شد، احداث خواهد شد. در حال حاضر، در پروژه ساخت این نیروگاه حدود 15 هزار نفر متخصص و کارگر و بیش از 1000 دستگاه و تجهیزات فعالیت می‌کنند.

فارس نوشت: نخستین توربین از 6 توربین راغون در ماه دسامبر سال 2018 آغاز به تولید برق خواهد کرد و ظرفیت نهایی این نیروگاه در سال 2024 تکمیل خواهد گردید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :