موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104840 :کد

عملیات نظامیان فرانسه

عملیات نظامیان فرانسه در آفریقای مرکزی به پایان رسید

  یکشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۵
تعداد بازدید : ۳۱۲   
 تحلیل ایران -عملیات نظامیان فرانسه در آفریقای مرکزی به پایان رسید

ژان -ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه امروز ( یکشنبه) برای پایان دادن رسمی به ماموریت سانگری (عملیات نیروهای نظامی فرانسه در جمهوری آفریقای مرکزی) به این کشور سفر کرده است.

ژان -ایو لودریان وزیر دفاع فرانسه امروز ( یکشنبه) برای پایان دادن رسمی به ماموریت سانگری (عملیات نیروهای نظامی فرانسه در جمهوری آفریقای مرکزی) به این کشور سفر کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از خبرگزاری فرانسه، عملیات نظامی فرانسه در جمهوری آفریقای مرکزی موسوم به سانگری، در حالی امروز پایان می یابد که حدود 350 نیروی پیاده ارتش فرانسه همچنان در این کشور حضور خواهند داشت.


بر اساس این گزارش، عملیات های تاکتیکی هواپیماهای بدون سرنشین ارتش این کشور در چارچوب ماموریتی نیروهای مینوسکا در مناطق گوناگون جمهوری آفریقای مرکزی ادامه خواهد داشت.


این در حالی است که انتقادها از 13 هزار نیروی سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی (مینوسکا) طی هفته های اخیر و با افزایش نارضایتی از عملکرد صلحبانان در حفظ و حمایت از غیرنظامیان افزایش یافته است.


«فرانسوآ اولاند» رئیس جمهوری فرانسه اواخر اردیبهشت سال جاری در سفر به کشور آفریقای مرکزی، به ماموریت نیروهای فرانسوی در این کشور پایان داد.


اولاند در سفر چند ساعته به آفریقای مرکزی و پس از دیدار با فاستین آرشانژ توآدرا' رئیس جمهوری جدید این کشور، اعلام کرد: امروز، عملیات «سانگری» (Sangaris ) پایان می یابد.


وی عملیات موسوم به سانگری را «کاملا موفقیت آمیز» خواند و اعلام کرد: در اوایل دسامبر 2013 میلادی (آذر 92) به دلیل بروز هرج و مرج و کشتاری که پس از آن در این کشور به راه افتاد، در مورد این ماموریت تصمیم گرفتم.


خروج نیروهای فرانسوی از آفریقای مرکزی اواخر ماه دسامبر آینده پایان می گیرد.

به گفته نزدیکان اولاند، اکنون حدود 650 سرباز فرانسوی در چارچوب عملیات سانگری فعالیت دارند و این در حالی است که شمار این افراد در ابتدای ماموریت، بیش از دو هزار و 500 نفر بود.


اولاند روز گذشته اعلام کرد: ارتش ما به جبهه های دیگری در منطقه «ساحل» و همچنین سوریه و عراق، فراخوانده شدند. همچنان که کشور ما هنوز با تهدید تروریستی مواجه است.


وی افزود: فرانسه در قالب ماموریت سازمان ملل (مینوسکا) و ماموریت اروپایی همواره در آفریقای مرکزی است و خواهد ماند.


لوفیگارو نوشت: این در حالی است که نیروهای فرانسوی بارها به سوء استفاده جنسی از کودکان در آفریقای مرکزی متهم شده اند و هنوز پرونده اتهاماتشان در دستگاه قضائی کشورشان باز است.


فرانسوآ اولاند پیشتر دوبار در دسامبر 2013(آذر/دی 92) و فوریه 2014 (بهمن/ اسفند 93) به جمهوری آفریقای مرکزی که از مستعمرات سابق فرانسه است، سفر کرده بود.


وی این بار در دیدار با همتای آفریقایی خود که در انتخابات فوریه گذشته (بهمن/ اسفند 94) پیروز شد، گفت: بار دیگر و زمانی که انتقال سیاسی در این کشور صورت گرفته و ثبات به آن بازگشته است به این کشور بازگشتم. امنیت بدون توسعه و توسعه بدون امنیت محقق نخواهد شد.


 فرانسه به تازگی از افزایش نیروهایش در ساحل عاج نیز خبر داده است. نیروهای فرانسوی در ساحل عاج ممکن است از طریق فرودگاه بین المللی ابیجان برای تقویت قوا در منطقه «ساحل» و پشتیبانی از عملیات «برخان» در این منطقه اعزام شوند.


هدف عملیات برخان که به بهانه ای برای باقی ماندن نیروهای فرانسوی در کشورهای آفریقایی تبدیل شده، برقراری ثبات در منطقه ساحل و مبارزه با تروریسم اعلام شده است. این عملیات زمینه حضور سه هزار و 500 سرباز فرانسوی را در کشورهای آفریقایی مالی، موریتانی، نیجر، چاد و بورکینافاسو فراهم کرده است.


ایرنا نوشت: این در حالی است که شمار نیروهای فرانسوی در کشور جیبوتی نیز قابل توجه است و این کشور همچنان پایگاه اصلی فرانسه در آفریقا به شمار می رود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :