موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/104963 :کد

وزارت دارایی کویت:

قطع انواع یارانه ها در کویت

  دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۳
تعداد بازدید : ۳۲۷   
 تحلیل ایران -قطع انواع یارانه ها در کویت

گزارش‌های منتشر شده حاکی است در پی ادامۀ فشارهای اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی، کویت قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ همۀ انواع یارانه‌های عمومی را قطع کند.

گزارش‌های منتشر شده حاکی است در پی ادامۀ فشارهای اقتصادی ناشی از کاهش بهای نفت خام در بازارهای جهانی، کویت قصد دارد  تا سال 2020 همۀ انواع یارانه‌های عمومی را قطع کند.


به گزارش تحلیل ایران، پرس تی وی نوشت: روزنامۀ القبس چاپ کویت، روز دوشنبه گزارش داد کمیتۀ تشکیل‌شده از سوی وزارت دارایی کویت برای بررسی یارانه‌های عمومی اعلام کرد یارانه‌ها به تدریج کاهش می‌یابد تا سرانجام در سال 2020 پرداخت یارانۀ عمومی به طور کامل قطع شود.برآورد می‌شود که یارانه‌های عمومی و اجتماعی حدود 5 درصد (بیش از 3 میلیار دلار) از هزینه‌های دولت را تشکیل دهد.


کویت پیشتر یارانۀ گازوئیل و نفت سفید را قطع کرده‌‌بود و این دو فرآورده را با قیمت بین‌المللی عرضه می‌کند.کویت در ماه سپتامبر یارانۀ بنزین را برداشت که این موضوع به بحرانی سیاسی در این کشور تبدیل و به انحلال مجلس و برگزاری انتخابات مجدد منتهی شد.پس از این بحران، دولت کویت پذیرفت تا ماهانه 75 لیتر بنزین براساس روال پیشین در اختیار شهروندان کویتی قرار دهد.افزایش بهای سوخت، براساس نوع آن، بین 40 تا 80 درصد است و از اول سپتامبر (11 شهریور) بنزین با نرخ جدید ارائه می‌شود.

 

این اولین بار از سال 1998 است که دولت کویت بهای سوخت را تا این اندازه افزایش می‌دهد.براساس آمار رسمی دولت کویت، این کشورِ عضوِ اوپک در سال مالی گذشته، که در تاریخ 31 مارس (12 فروردین) به پایان رسید، با کسری بودجۀ 15.3 میلیارد دلاری دست و پنجه نرم کرده‌است.همچنین انتظار می رود کویت در سال مالی کنونی که از اول آوریل (13 فروردین) آغاز شده‌است، 29 میلیارد دلار کسری بودجه داشته باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :