موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تحلیلی

a/105 :کد

بایستگی های «سرافراز»ی صدا و سیما

رضا نصیری حامد

  جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۲۳۰   

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نهادی نه تنها مهم در عرصه رسانه¬ای است بلکه از جهت نبود بدیلی مشابه آن نهادی بی¬همتا و انحصاری نیز به شمار می¬آید. انحصاری بودن را لاقل در اینجا از باب نقد و طعن بر آن به کار نمی¬بریم چرا که خوب یا بد این انحصار از باب چیزی است که به موجب قانون موجود ایجاد گردیده است و در آن حداقل تا کنون اجازه و امکان ایجاد شبکه خصوصی داده نشده است(البته تأمل در باب ضرورت تأسیس چنین شبکه¬¬هایی در چارچوب مقررات کلی نظام چیزی است که اینک بیش از هر زمان دیگری خلاء آن احساس می¬شود و شاید باید در آن جدی تر از گذشته تفکر نمود). انحصاری بودن را اگر به عنوان بخش مثبت و یا از باب توفیق اجباری صدا و سیما برشماریم، در آن صورت حق همه ما مردمان این سرزمین است که همه و یا بخش عمده مطالبات خویش از رسانه¬های صوتی و تصویری را از این نهاد و مسئولان آن مطالبه نمائیم. این امر مخصوصاً در آغاز دوران مسئولیت ریاست سازمان امری نهادینه و قابل انتظار است و اقشار گوناگون را به بیان منویات خویش در خصوص این نهاد ملی فرامی¬خواند. اینک در آغازین روزهای ریاست آقای محمد سرافراز بر صدا و سیما هم بازار این گونه بیان خواسته¬ها و انتظارات طیف¬های مختلف اجتماع از ایشان داغ است و طبیعی است که هر کدام از آرزوهای خویش درباره این نهاد فراگیر اجتماعی سخن به میان آورند. در این میان در خلال نوشته¬ها، گفته¬ها و شنیده¬های متعدد چه در فضای واقعی جامعه و چه در حوزه رسانه¬ها و مطبوعات، خواسته¬های متعددی مطرح می¬شوند که البته در جای خود مفید و لازم هستند ولی تأمل در آنها از قضا در همان محور و اصل مطرح شده بعضاً نکات مهم¬تری و به تعبیری اهم را نیز به ذهن متبادر می¬سازد که اهمیت آنها نیز کم نبوده و کاش موضوع مهم ما را از آن امر مهم¬تر غافل نکند:
-مهم است که درباره رسانه ملی بسیاری از مردم و نیز متفکران از بار سنگین و میزان زیاد تبلیغات گلایه و شکوه دارند؛ اما مهمتر شاید این باشد که کل کارکرد رسانه ملی به جریانی تبلیغی برای دستگاه، قوه و یا گروه و دسته خاصی تقلیل نیابد به عبارت دیگر صدا و سیما بیش از هر چیز باید برای همگانی که در مرزهای حقوقی و قانونی این کشور زیست می¬کنند، حق و سهمی یکسان قائل شود و البته در باب دیگران و افراد و جریان¬های خارجی نیز با عدالت و خویشتن¬داری برخورد نماید. جانبداری به سوی جریان و بخش خاصی شائبه این را به وجود می آورد که مأموریت صدا و سیما در تبلیغ برای گروه و بخشی خاص منحصر شده است. در اینجا افراد دیگر سهم و بهره¬شان را در صدا و سیما پیدا نکرده و از این رو کمترین واکنش ایشان آن خواهد بود که به رسانه¬هایی روی آورند که احساس همدلی با آنها نمایند.
-مهم است که در دنیای کنونی به تعبیری که ریاست قبلی سازمان آقای عزت¬ا… ضرغامی در مدح ریاست فعلی و بیان ویژگی¬های ایشان نگاشته¬اند و به ویژه با توجه به سابقه آقای سرافراز در بخش¬های برون مرزی صدا و سیما بتواند با رسانه های خارجی و حتی دشمن مقابله نماید، اما شاید مهم تر از آن ابتدا بنا را باید بر هم¬افزایی نیروهای داخلی نهاد که هر قدرتی در خارج نیز برآمده و حاصلی از توان ملی داخلی و درون مرزی است. به نظر می¬رسد ظرفیت بسیار قابل توجهی از توان علمی و تخصصی کشور با مرزبندی¬های شتابزده و سلیقه¬ای در گذشته از تعامل با صد و سیما و نیز برخی نهادهای دیگر نظام به کناری گذاشته شده¬اند؛ همزمان با این امر شاهد ریزش قابل توجهی در مخاطبان رادیو وتلویزیون بوده¬ایم. بنابراین انتظار زیادی نیست اگر توقع داشته باشیم ریاست جدید سازمان تدابیری برای استفاده از این قبیل پتانسیل¬های موحود بیندیشد و آنها را به کار گیرد.
-مهم است که کانال ها و شبکه های مختلفی داشته باشیم و چه بسا به ضرورت بر تعداد آنها نیز افزوده گردد اما مهم¬تر از آن شاید شنیدن صداها و بیانهای مختلف از این کانال ها باشد. آیا گاهی یکسان گویی معناداری از رسانه¬های مختلف احساس نمی¬گردد؟
-مهم است که برخی برنامه¬ها و تولیدات به سبب عواملی چون ملاحظه سازندگان حرفه¬ای، استفاده از افراد مجرب و… شاخص شده و محبوبیت بالایی به دست می آورند اما شاید مهم¬تر از آن این انتظار باشد که چنین امری به رویه و سیاست همیشگی و دائمی تبدیل شده و از حالت استثناء به قانون و از جرقه و اتفاق به یک جریان تبدیل شود به گونه ای که بار تحولات نیز تنها بر دوش افراد و اشخاصی خاص نیفتد و امور نهادمند و نظام مند شوند.

                               

  رضا نصیری حامد
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : r.nasirihamed@ut.ac.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : سرعت مطمئنه در اطلاع رسانی
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :