موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/105025 :کد

جان کری:

ایران به تمام بخشهای توافق هسته ای پایبند بوده است

  ﺳﻪشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۵
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -ایران به تمام بخشهای توافق هسته ای پایبند بوده است

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای سال گذشته مدعی شد که این توافق از وقوع یک جنگ تقریباً حتمی جلوگیری کرد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای سال گذشته مدعی شد که این توافق از وقوع یک جنگ تقریباً حتمی جلوگیری کرد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه واشنگتن پست، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در دفاعی پرشور از دیپلماسی، با اشاره به پایبندی ایران به تمام بخشهای توافق هسته ای سال گذشته مدعی شد که این توافق از وقوع یک جنگ تقریباً حتمی جلوگیری کرد.کری در مراسم دریافت جایزه اندیشکده «چاتم هاوس» در لندن اظهار داشت که «به جای تسلیم شدن به یک جنگ محتوم، ترجیح می داد که برای دستیابی به توافقات دیپلماتیک ظاهراً غیرممکن تلاش کند».گفتنی است که جایزه «چاتم هاوس» به طور مشترک به «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و جان کری به دلیل نقش آنان در انعقاد توافق مهم هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی اعطاء شد.

 

توافق هسته ای سال گذشته که پس از چندین دور مذاکرات طولانی مدت به ثمر رسید؛ با مخالفت قاطعانه رژیم صهیونیستی، منتقدان جمهوریخواه در کنگره آمریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس روبرو شد.از سوی دیگر، «فیلیپ هاموند» رئیس خزانه داری انگلیس و وزیر خارجه سابق این کشور روز دوشنبه در مراسم اعطای جایزه «چاتم هاوس» با تمجید از توافق هسته ای ایران آن را «یکی از بزرگترین دستآوردهای دیپلماسی مدرن» خواند و مدعی شد که وزیر خارجه آمریکا برای دستیابی به این توافق سه نبرد جداگانه را با موفقیت پشت سرگذاشت: پیروزی بر طرفهای بدبین و منتقد در واشنگتن، در میان متحدان آمریکا و در ایران.

 

فارس نوشت: جان کری همچنین گفت که دستیابی به یک توافق با ایران نیازمند «یک تلاش دیپلماتیک هماهنگ بود». وی با تمجید از «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که در این مراسم حضور نداشت، وی را «یک میهن دوست خواند که برای منافع کشور خود به سختی جنگید».وی همچنین اظهار داشت که «ایران از تمام بخشهای این توافق تبعیت کرده است». جان کری مدعی شد که آمریکا و متحدانش سعی کرده اند تا همین گونه عمل نمایند، اما در عین حال ناامیدی ناشی از عدم تمایل بانکهای اروپایی به مشارکت مجدد با ایران را که به دلیل ترس از مجازات مقرر در قوانین آمریکاست، مورد تصدیق قرار داد.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :