موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105058 :کد

دیدگاه مشترک سخنرانان درنشست والدای

ناکارآمدی سازمان ملل و نامناسب بودن وضع کنونی جهان

  ﺳﻪشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۳
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -ناکارآمدی سازمان ملل و نامناسب بودن وضع کنونی جهان

شرکت کنندگان در نشست والدای بر ناکارآمدی سازمان ملل و نامناسب بودن وضع کنونی و نیاز به اصلاح آن سخن گفتند.

 
شرکت کنندگان در نشست والدای بر ناکارآمدی سازمان ملل و نامناسب بودن وضع کنونی و نیاز به اصلاح آن سخن گفتند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، هاینس فیشر رئیس جمهور پیشین اتریش، تاریا هالونن رئیس جمهور پیشین فنلاند و تامبو مبکی رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی در نشست پایانی والدای روسیه دیدگاههای خود را درباره اصلاح وضع موجود  نظام بین‌الملل ارائه دادند که به شرح زیر است:

* ولادیمیر پوتین: مسئله بازسازی در کشورهای خاورمیانه، باید در دستور کار بین‌المللی قرار گیرد

ولادیمیر پوتین با تاکید بر هماهنگی و اتحاد کشورها برای غلبه مشکلات گفت: مطمئن هستم که بر هرگونه چالش و تهدید می‌توان تنها با اتحاد یا با کمک یکدیگر بر مبنای حقوق بین‌الملل و مصوبه سازمان ملل غلبه کرد. قواعد عمومی سازمان ملل باید تا آنجایی‌که ممکن است کشورهای بیشتری را با وجود حفظ حاکمیت و مدل‌های توسعه خود، به فرآیند همگرایی اقتصادی و انسانی ملحق کند. این قواعد باید مسئولیت سیاسی کشورها را ضمانت کرده و در اقدامات آنها هماهنگی ایجاد کند. تنها با توقف مناقشات تسلیحاتی و با توسعه صلح آمیز تمام کشورها، می‌توانیم درباره پیشرفت اقتصادی، حل مسائل اجتماعی، انسانی و دیگر مسائل مهم صحبت کنیم.

رئیس جمهور روسیه در رابطه با مبارزه جهانی علیه تروریسم، تصریح کرد: مبارزه عملی با تروریسم و افراط گرایی مهم است. بارها گفته شده که پیروزی بر این پدیده شرارت تنها از طریق اتحاد و  تلاش تمام دولت‌های جهان امکان پذیر است.مسئله بازسازی عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و حاکمیت در کشورهای خاورمیانه، باید در دستور کار بین‌المللی قرار گیرد. اگر توسعه تدریجی اقتصاد جهانی ایجاد نشود، جهان را نمی‌توان باثبات کرد.

*هاینس فیشر: نگاه به دموکراسی، سیاسی شده است

هاینس فیشر، رئیس جمهور پیشین اتریش با اشاره به اهمیت اتحادیه اروپا، تاکید کرد: من همچنان مثل گذشته اطمینان دارم که طرح همکاری اروپایی، برمبنای اتحادیه اروپا همچنان لازم است. دموکراسی باید نقش مهمی را در گفت‌وگوهای ما درمورد چگونگی وضعیت آینده ایفا کند. البته در حال حاضر به دموکراسی مانند یک سیستم سیاسی نگاه می‌کنند.باید از صلح حمایت و از فرصت‌های  ایجاد شده، استفاده کنیم. ما باید از اشتباهات گذشته مان درس بگیرم و همچنین برای توسعه مثبت در آینده تلاش کنیم.

* تامبو مبکی: شورای امنیت باید تغییر پیدا کند

تامبو مبکی رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی با بیان اینکه آفریقا برای رسیدن به اهدافش نیاز به صلح جدیدی دارد، تصریح کرد: من مطلقاً مطمئن هستم که دستیابی به شکوفایی و صلح در تمام جهان غیر ممکن و همزمان با آن آفریقا نیز از دستیابی به چنین نتایج زیبایی محروم است. وجود صلح و پیشرفت بدون خودکفایی نسبی که مربوط به قاره آفریقا می‌شود، ممکن نیست.وی با اشاره به اهمیت مسئله اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل، گفت: شورای امنیت باید تغییر پیدا کند که این کار دشوار است. روسیه عضو شورای امنیت است و شاید روسیه هم مانعی در مسیر اصلاحات شورای امنیت است، اما اصلاحات شورای امنیت باید انجام گیرند.

تسنیم نوشت: ما باید همچنین به روابط متقابل شورای امنیت با مجمع علنی سازمان ملل، همچنین با شورای اقتصادی و اجتماعی این سازمان توجه کنیم. آنها باید همه ویژگی جهان چند قطبی را بیان کنند تا اینکه در سطح جهانی به راه حل مسائل مربوط به امنیت، حقوق بشر و توسعه دست یابیم.مسئله حاکمیت هیچگاه از بین نخواهد رفت. مسئله حاکمیت بایستی در حین اصلاحات نهادهای سازمان ملل مد نظر قرار گرفته و جهان چند قطبی بازتاب کامل خود را در سازمان ملل پیدا کند.

*تاریا هالونن: رهبران باید به مسئولیت کاری که بر عهده گرفتند عمل کنند

رئیس جمهور پیشین فنلاند با بیان اینکه رهبران باید به مسئولیت کاری که بر عهده گرفتند توجه و بدان عمل کنند، بیان کرد: ما دارای منابع هستیم و از دانش کافی برخورداریم، در این صورت، فقط اراده سیاسی لازم است که همراه با اخلاق، تحکیم اعتماد و اقتصاد هوشمند می‌توانیم به موفقیت دست یابیم، البته این کار بدون ایجاد سیستمی که در آن بازیگران زیادتری وجود داشته باشند، دشوار خواهد بود.

وی افزود: متأسفانه باید از نیروی نظامی برای پایان دادن به خشونت‌ها استفاده کنیم. اما به چه صورت؟ ما نمی‌توانیم ببینیم که مردم زجر می‌کشند و شهروندان، به ویژه کودکان صدمه دیده‌اند.لازم به ذکر است که "والدای" روسیه، سال 2004 میلادی در قابت با داووس سوییس، به منظور ایجاد فضایی برای گفت‌وگو تاسیس شد. این نشست سیاسی هر ساله با مشارکت 62 کشور برگزار می‌شود. موضوع محوری نشست امسال که از تاریخ 4 آبان 95 آغاز شده بود، «حواشی دنیای فردا» نام داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :