موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105170 :کد

شکست آل سعود ، پیروزی لبنان

محمد پارسا نجفی

  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ — ۰۱:۱۹
تعداد بازدید : ۵۳۲   
 تحلیل ایران -شکست آل سعود ، پیروزی لبنان

سرانجام پس از مناقشات بسیار میان احزاب لبنانی بعد از ماه ها ، مجلس لبنان ، رای به ریاست جمهوری عماد میشل عون داد.


سرانجام پس از مناقشات بسیار میان احزاب لبنانی بعد از ماه ها ، مجلس لبنان ، رای به ریاست جمهوری عماد میشل عون داد.

 


میشل عون رییس حزب ملی آزاد لبنان از متحدان حزب الله در جریان 8 مارس است  که اساس تشکیل آن برای ایستادگی در برابر جریان 14 مارس به رهبری طرفداران عربستان سعودی است. در اصل می توان پیروزی میشل عون در مقابل سمیر جعجع را شکست آل سعود در سرزمین طوائف مختلف عربی دانست. آنچه برای میشل عون با ارزش ترین هدف سیاسی است حق حاکمیت لبنان و عدم دخالت سایر دولت ها در امور داخلی کشورش است. با همین رویکرد وی با حزب الله لبنان به عنوان یک نیروی آزادیبخش در در کشورش متحد شد و پیمان اتحاد بست. دقیقا با همین رویکرد در برابر عربستان و مداخلاتش نیز مقاومت می کند . به بیان دیگر وی یک ملی گرای کامل است و برایش مهم نیست که چه کسی در برابرش ایستاده است . برای وی مهم ، استقلال کشورش است.


میشل عون کیست؟
فرمانده سابق ارتش لبنان یک بار دیگر هم رییس جمهور لبنان بود اما ان سال ها تمام هم و غم خود را برای مبارزه با ارتش سوریه صرف می کرد. ارتش سوریه که از سال 1975 برای فیصله دادن به جنگ داخلی لبنان وارد بیروت شده بود برای میشل عون دشمن شماره یک بود. سرانجام در سال 1991 وی با ارتش سوریه جنگید اما شکست خورد و به فرانسه تبعید شد. بعد از تغییرات سیاسی در صحنه داخلی لبنان در سال 2005 که به خروج نیروهای سوری از این کشور منجر شد ، وی به لبنان بازگشت و دقیقا رهبر مسیحیان طرفدار سوریه در لبنان شد که با عربستان سعودی مخالفت می کنند.


در همان سال حزب حر الوطنی را تشکیل داد و دومین اقدامش اتحاد با نصرالله بود. اولین سخنرانی میشل عون در لبنان تعجب همه را برانگیخت ؛ وی رسما اعلام کرد : شلاق رستم غزاله (رییس اطلاعات سیاسی نیروهای سوریه در لبنان)  اکنون جای خود را به دلار های نفتی عربستان داده است و من تا زنده ام با مداخلات عربستان سعودی مقابله خواهم کرد. در عین حال وی به شدت از اقدامات استقلال طلبانه حزب الله حمایت کرده است. وی معتقد است عربستان نه تنها به لبنان کمک نکرده بلکه بیش از 30 میلیارد دلار بدهی خارجی لبنان نتیجه مداخلات این دولت وهابی است.


زمانی که فشار اقتصادی جنگ یمن بر آل سعود مستولی شد و خزانه این دولت نفتی را تهی کرد عربستان نیز کمک های اقتصادی خود را که بیشتر در اختیار جریان هوادارش 14 مارس می شد به ناگهان قطع کرد.این در حالیست که متحد عون همبستگی خود را با مردم یمن که در حال مبارزه با آل سعود هستند اعلام کرده بود. در نهایت فعالیت های جریان ضد سعودی 8 مارس ، نتیجه داد و در نهایت شگفتی تحلیلگران جریان وابسته 14 مارس شکست را پذیرفته و از تقدیم کردن کرسی ریاست جمهوری به اشخاصی مانند جمیل یا جعجع عقب نشینی کرد. با توجه به روحیات و گذشته عماد عون می توان انتخاب وی را به ریاست جمهوری که فرمانده کل نیروهای مسلح لنبان هم هست به معنای مبارزه و جنگ شدید ارتش وپلیس لبنان با تروریست های وهابی داعش و جفش مورد حمایت عربستان سعودی دانست.


بی شک انتخاب دموکراتیک میشل عون به ریاست جمهوری لبنان به همان اندازه که برای مردم لبنان یک پیروزی است برای عربستان سعودی یک شکست دندان شکن در عرصه تحولات خاورمیانه تلقی می شود.شکستی که اتحاد حز ب الله و حزب حر الوطنی به آل سعود وارد کردند.عربستان سعودی طی بیش از ده سال گذشته هزینه های سنگین مالی و سیاسی برای به قدرت رساندن جریان 14 مارس مصروف داشت اما در نهایت همه مداخلات تفرقه افکنانه این دولت وهابی به شکست انجامید.

 

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :