موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/105258 :کد

حق شناس:

برقراری ارتباط با آمریکا با حفظ منافع ملی بلااشکال است

  چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ — ۱۸:۲۶
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -برقراری ارتباط با آمریکا با حفظ منافع ملی بلااشکال است

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: براساس آنچه که مشاهده می‌شود رابطه ایران و آمریکا به مرور عادی می‌شود.

 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: براساس آنچه که مشاهده می‌شود رابطه ایران و آمریکا به مرور عادی می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، محمد جواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در مناظره با عباس سلیمی‌نمین رئیس دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران با عنوان رابطه با آمریکا آری یا خیر که عصر امروز (چهارشنبه 12 آبان)‌ در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد برگزار شد، اظهار کرد: از منظر تاریخ روابط ایران با آمریکا به دوره قاجار بر می‌گردد و آمریکا هم آرام آرام خود را وارد عرصه بین‌الملل می‌کند و همچنین نگاهی به شرق می‌اندازد.


وی افزود: آمریکا سعی کرده است آرام آرام وارد خاورمیانه شود. در دوره پهلوی اول روابط ایران و ایران تحت‌الشعاع سیاستهای انگلیس بود. حق‌شناس با اشاره به اتفاقات دوره انقلاب تصریح کرد: انگلستان صحنه‌گردان فضاهای بوجود آمده در ایران بوده است.عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به اشغال ایران توسط شوروی، آمریکا و انگلیس گفت: زمانی که ایران توسط این 3 کشور اشغال شده بود آمریکاییها اولین کشوری بودند که داوطلبانه کشور ایران را ترک کردند و دست از اشغال برداشتند.


وی خاطر نشان کرد: در 28 مرداد آمریکاییها بزرگترین اشتباه خود را مرتکب شدند ولی همه کارهای این کودتا را انگلستان انجام داده بود و این کودتا را را کودتای آمریکایی می‌َشناسند.حق‌شناس افزود: دو وزیر آمریکایی اخیرا دست داشتن آمریکاییها در کودتای 28 مرداد را اعتراف کرده‌اند.عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تصریح کرد: دنیا، دنیایی است دو قطبی، ریشه انگلستان هنوز در کشور پابرجاست.وی درباره رابطه ایران با آمریکا گفت: در رابطه با آمریکا یکی از مهمترین موارد این است که عده‌ای مخالف این رابطه هستند.


تسنیم نوشت: اسرائیل و عربستان از دو مخالفان اصلی رابطه ایران با آمریکا هستند و اظهار می‌کنند اگر ایران با آمریکا رابطه‌ای داشته باشد نیز به ضرر ماست.حق‌شناس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای خاطر نشان کرد: تیم مذاکره کننده باید به گونه‌ای مذاکره کند که به منافع ملی آسیبی وارد نشود.عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره تسخیر سفارت امریکا در ایران در سال 1358 گفت: قطعا حمله به سفارتخانه‌ها بر خلاف قوانین است. این موضوع با مبنای اسلام و حقوق منافات دارد.وی درباره ارتباط ایران با کشورها افزود: برقراری ارتباط با دیگر کشورها  فقط بر مبنای اقتصادی نیست بلکه از جنبه سیاسی و فرهنگی نیز اهمیت دارد.


همچنین همه فعالیتها باید حول محور منافع ملی باشد.حق‌شناس افزود: دیپلماتهای کشور ما به فکر منافع ملی هستند و همچنین از آن دفاع می‌کنند.عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به توافق برجام خاطر نشان کرد: تیم مذاکره‌کننده برجام با آمریکاییها نشست و به توافق رسیدند که پولهای نفت ما را برگردانند و به توافق رسیدند و همچنین پولهای نفت ما برگشت، قراردادهایی با ایرباس و بوئینگ بسته شد و همچنین قراردادهای نفتی ما رونق بیشتری گرفت.وی افزود: اگر ما بتوانیم با حفظ منافع ملی رابطه برقرار کنیم این موضوع اشکالی ندارد.حق‌شناس در پایان گفت: آنچه که مشاهده می‌شود این است که رابطه ایران و آمریکا دیر یا زود عادی می‌شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :