موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105417 :کد

به نقل از منابع امنیتی:

بازداشت رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه

  جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۲
تعداد بازدید : ۲۷۶   
 تحلیل ایران -بازداشت رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه

پلیس ترکیه دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها را همراه با ۹ نمایندۀ پارلمان دیگر این حزب طرفدار کردها بازداشت کرده‌است.

پلیس ترکیه دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها را همراه با 9 نمایندۀ پارلمان دیگر این حزب طرفدار کردها بازداشت کرده‌است.


به گزارش تحلیل ایران، خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع امنیتی ناشناس گزارش داد، نیروهای امنیتی بامداد جمعه صلاح‌الدین دمیرتاش را در خانه‌اش در جنوب‌شرق شهر دیاربکر و فیگن یوکسک‌داغ را در محل اقامتش در شهر آنکارا، پایتخت این کشور، بازداشت کرده‌اند.به گفتۀ این منابع امنیتی، این بازداشت‌ها «بخشی از تحقیقات ضد تروریسم» به شمار می‌آید.


این گزارش می‌افزاید رهبران این حزب مخالف دولت پس از امتناع از حضور در دادگاه و شهادت‌دادن در ارتباط با تحقیقات دادستان عمومی دیاربکر بازداشت شده‌اند.همچنین ساعاتی پس از بازداشت 11 نمایندۀ حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، انفجاری در شهر دیاربکر روی داد.در این انفجار که در نزدیکی مقر پلیس محل نگهداری قانون‌گذاران مخالف دولت روی داد، چندین نفر زخمی شدند.شبکۀ تلویزیونی ان‌تی‌وی ترکیه گزارش داد این دو نفر متهم به تبلیغ برای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) هستند.


رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بارها حزب دموکراتیک خلق‌ها را شاخۀ سیاسی پ‌ک‌ک عنوان کرده و خواستار محاکمۀ نمایندگان این حزب به اتهام حمایت از تروریسم شده‌است.وی همچنین تأکید کرده‌است برکناری مقامات متهم به ارتباط داشتن با پ‌ک‌ک، اقدامی مهم در جهت مبارزه با این گروه به شمار می‌آید.براساس اعلام وزارت کشور ترکیه، 9 قانون‌گذار دیگر حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز روز جمعه بازداشت شده‌اند.وزارت کشور ترکیه می‌افزاید حکم بازداشت برای 13 قانون‌گذار صادر شده اما تاکنون 11 قانون‌گذار از جمله دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها بازداشت شده‌اند و دو نمایندۀ دیگر در خارج از ترکیه هستند.


در همین حال حزب دموکراتیک خلق‌ها در صفحۀ توییتر خود از جامعۀ بین‌المللی خواست تا «علیه کودتای رژیم اردوغان واکنش» واکنش نشان دهد.گزارش‌های منتشره حاکی است پلیس ترکیه به دفتر مرکزی حزب دموکراتیک خلق‌ها در آنکارا حمله کرده و آن را مورد بازرسی قرار داده‌است.کتی پیری، گزارش‌گر پارلمان اروپا برای ترکیه، از این اقدام انتقاد کرده و آن را «اخباری بسیار بد از ترکیه» عنوان کرده‌است.به نظر می‌آید این بازداشت‌ها بخشی از یک عملیات گسترده علیه مهمترین حزب طرفدار کردها در ترکیه که 59 کرسی از 550 کرسی پارلمان را در اختیار دارد، است.


پرس تی وی نوشت: نیروهای امنیتی ترکیه در تاریخ 26 اکتبر (5 آبان) گلتن کیشاناک و فیرات آنلی، دو شهردار دیاربکر، بزرگترین استان کردنشین جنوب شرق این کشور را بازداشت و اعلام کردند دستگیری این افراد برای انجام تحقیقاتی در رابطه با اقدامات تروریستی صورت گرفته‌است. هر دو نفر متهم به سخنرانی در حمایت از پ‌ک‌ک هستند.مناطق کردنشین ترکیه در ماه‌های اخیر صحنۀ ناآرامی بوده‌است. در پی لغو آتش‌بس شکنندۀ دو ساله میان ارتش ترکیه و پیکارجویان پ‌ک‌ک در تابستان 1394، درگیری‌ها در مناطق کرد‎نشین شدت گرفته‌است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :