موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105651 :کد

تنش در پاکستان

جدال بی بَرنده در پاکستان

  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۲
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -جدال بی بَرنده در پاکستان

تصمیم هفته گذشته 'عمران خان' رهبر حزب 'تحریک انصاف' پاکستان برای لغو تظاهرات گسترده ضد دولتی در پایتخت که ازمدت ها پیش وعده آن را داده بود، صرف نظر از اینکه به سود یا زیان کدام جناج سیاسی بود.

تصمیم هفته گذشته 'عمران خان' رهبر حزب 'تحریک انصاف' پاکستان برای لغو تظاهرات گسترده ضد دولتی در پایتخت که ازمدت ها پیش وعده آن را داده بود، صرف نظر از اینکه به سود یا زیان کدام جناج سیاسی بود، مردم پاکستان به ویژه پایتخت نشینان را از یک نگرانی جدی و بروز بحرانی دیگر رهانید.

 

به گزارش تحلیل ایران 'عمران خان'، سرسخت ترین چهره سیاسی مخالف دولت پاکستان که از مدت ها پیش وعده برگزاری تظاهرات گسترده و میلیونی علیه دولت را در روز12 آبان داده بود، تنها یک روز قبل ازمحقق شدن این وعده، عملا از مواضع خود عقب نشینی کرد . وی تصمیم دیوان عالی پاکستان را برای رسیدگی به اتهام فساد مالی(اسناد پاناما)مطرح علیه نخست وزیر و اعضای خانوده اش ، دلیل انصراف خود از برگزاری تظاهرات اعلام کرد.


'چودری نثارعلی خان' وزیرکشور پاکستان بلافاصله پس ازتصمیم عمران خان، از وی بخاطر اتخاذ چنین تصمیمی قدردانی کرد و گفت : رهبر حزب تحریک انصاف، راه درست را برگزید. این جدل سیاسی هیچ برنده و بازنده ای نداشت و تنها برنده این میدان، قانون، دمکراسی و اقتدار پاکستان بود.


ناآرامی ها و درگیری ها میان پلیس و معترضان از حدود یک هفته قبل ازتظاهراتی که عمران خان سعی دربرگزاری آن در چنین روزی(چهارشنبه 12آبان) را داشت، آغاز شده بود و با نزدیک تر شدن به زمان تظاهرات مخالفان در اسلام آباد، بر شدت این درگیری ها افزوده می شد.


چند روز پیش از آنکه عمران خان تصمیم به انصراف و عقب نشینی از برگزاری تظاهرات ضد دولتی بگیرد، برخی مناطق اسلام آباد و نیز مسیر حرکت طرفداران عمران خان از ایالت پختونخوا به اسلام آباد برای شرکت در تظاهرات، بارها صحنه درگیری نیروهای امنیتی و پلیس با طرفداران عمران خان شد و استفاده پلیس از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی، مقدمه ای برای تشدید این درگیری ها در روز اصلی تظاهرات بود.


عمران خان تهدید کرده بود که با سیل عظیمی از هوادارنش به اسلام آباد خواهد ریخت و عملا پایتخت را به تعطیلی خواهند کشاند. در مقابل، دولت پاکستان نیز اعلام کرده بود هرگز اجازه نخواهد داد مخالفان، پایتخت را به تصرف خود درآورند و مشکلی برای شهر ایجاد کنند.


رجزخوانی تند میان جناح عمران خان و حزب حاکم در روزهای گذشته، روز به روز به نگرانی مردم شهر می افزود. انتقال صدها کانتینربه شهر اسلام آباد و مسدود کردن مسیرها و خیابان های اصلی به ویژه مسیرهای منتهی به مناطق حساس ومهم شهربا استفاده ازاین کانتینرها، حضور تعداد زیادی از نیروهای امنیتی و پلیس مجهز به تجهیزات ضدشورش، چهره ای امنیتی به شهر داده بود و مردم نگران بودند که مبادا در روز تظاهرات، روز غم انگیز دیگری برای پاکستان رقم بخورد.


مردم پاکستان به ویژه مردم پایتخت هنوز روزهای سخت تابستان سال 1393 را از یاد نبرده اند. در تابستان این سال، عمران خان به همراه برخی دیگر از احزاب مخالف دولت پاکستان، برای اعمال فشار بر دولت نواز شریف و وادار کردن او به استعفا از سمت نخست وزیری، هزاران نفر از مردم را از شهرهای مختلف به اسلام آباد کشاند، اما حدود 45 روز تحصن او و هوادارانش در اسلام آباد، نه تنها دستاورد چندانی برای این چهره مخالف و هوادارانش نداشت، بلکه باعث شد آسیب های اقتصادی و سیاسی بسیار سنگینی به این کشور وارد شود.
این تحصن، علاوه برتنگ کردن عرصه برای مردم پایتخت، هزاران دلار خسارت براقتصاد پاکستان تحمیل کرد و باعث شد سفرهای بسیار مهم سران چند کشور از جمله رئیس جمهوری چین به پاکستان، لغو شود.


هزاران نفر از مردم که دو سال پیش به هواداری عمران خان 45 روز در اسلام آباد تحصن کردند، در واقع همه آنها هواداران سینه چاک عمران خان نبودند. بسیاری از آنها کسانی بودند که بدون اینکه ذره ای انگیزه سیاسی برای شرکت در تظاهرات و تحصن داشته باشند، صرفا به خاطر یکی دو وعده غذای رایگان در طول شبانه روز، حاضر شده بودند روزها و هفته ها در این تحصن حضور پیدا کنند.


برخی از آنان نیز جوانانی بودند که به دلیل هیجان و حس ماجراجویی و نشاط طلبی، در این تحصن حضور داشتند و بدون اینکه نیتجه این تحصن برایشان چندان مهم باشد، فقط دنبال آن بودند تا در فضایی که ایجاد شده، دور هم جمع شوند و از لحظات هیجاتی لذت ببرند.


اگرچه بسیاری از احزاب سیاسی و چهره های شناخته شده سیاسی وابسته به احزاب مختلف پاکستان، تصمیم هفته گذشته عمران خان را عقب نشینی و تسلیم شدن وی در برابر قدرت حزب حاکم می دانند و از سوی دیگر، عمران خان روز گذشته مدعی شد که تصمیم دیوان عالی پاکستان برای رسیدگی به اتهام فساد مالی علیه نخست وزیر و اعضای خانواده اش، یک پیروزی بزرگ برای حزب تحریک انصاف است، اما صرف نظر از اینکه برنده جدال های سیاسی اخیر میان تحریک انصاف و حزب حاکم کدام طرف بوده است، مردم پاکستان، خسته از رنج های فراوان ناشی از بحران های سیاسی، اقتصادی و امنیتی در این کشور، از فروکش کردن شعله هایی که می توانست آبستن بحرانی دیگر در این کشور باشد، خوشحال هستند و بیش از آنچه به نتیجه اینگونه جدال های سیاسی علاقه داشته باشند، خواستار آرامش و بهبود اوضاع معیشیتی و امنیتی خود و کشورشان هستند.


پاکستان، با جمعیتی حدود 200 میلیون نفر، با مشکلات و مسائل زیادی از جمله مشکلات امنیتی و تروریسم، مشکلات اقتصادی، بحران کمبود انرژی، فقر، فساد مالی و اداری، اختلاف های شدید سیاسی و مرزی با همسایگان غربی و شمالی و هراز گاهی هم با بحران های سیاسی در داخل مواجه است و این مشکلات باعث شده تا به استثنای درصد کمی از مردم پاکستان که از درآمدهای هنگفت و رفاه و آسایش برخوردارند، اکثریت مردم این کشور با مشکلات فراوان روبرو باشند.


سال های زیادی است که سیاستمداران و احزاب سیاسی پاکستان به شعارهایی با مضمون بهبود اوضاع اقتصادی، معیشتی و در سال های اخیر هم با وعده ایجاد سایه امنیت بر سر کشور و رهانیدن پاکستان از بحران انرژی سعی دارند حمایت و آرای مردم را برای رسیدن به قدرت، جلب کنند.


در این کشور، به دلیل وجود فضای دمکراسی، احزاب سیاسی آزاد هستند تا با عناوین گوناگون از جمله انتقاد و اعتراض علیه دولت، دست به برگزاری تظاهرات بزنند. چنین حرکت هایی در پاکستان در سال های گذشته بارها منجر به هزینه های سنگین برای این کشور شده است و بدون اینکه آسیب چندانی به احزاب و عوامل قدرت در این کشور وارد شود، همواره مردم این کشور، به ویژه قشر ضعیف بوده اند که در نهایت، هزینه های جدال های سیاسی را متحمل شده اند.


ایرنا نوشت : اگرچه وزیر کشور پاکستان مدعی شد که جدال سیاسی اخیر میان حزب عمران خان و حزب حاکم هیچ برنده و بازنده ای نداشت، شاید بتوان پذیرفت که این جدال برنده ای نداشته است اما نمی توان انکار کرد که مردم، این بار هم بازنده بزرگ میدان بودند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :