موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105700 :کد

رئیس جمهوری کره جنوبی

دستگیری مشاوران رئیس جمهوری کره جنوبی در پی رسوایی سیاسی

  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ — ۱۷:۱۲
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -دستگیری مشاوران رئیس جمهوری کره جنوبی در پی رسوایی سیاسی

به دنبال اعتراضات گسترده مردمی در کره جنوبی در پی بروز رسوایی سیاسی، دو تن از مشاوران «پارک گئون هی» رئیس جمهوری که به تازگی از مقام خود استعفا کرده بودند، توسط پلیس این کشور دستگیر شدند.

 

به دنبال اعتراضات گسترده مردمی در کره جنوبی در پی بروز رسوایی سیاسی، دو تن از مشاوران «پارک گئون هی» رئیس جمهوری که به تازگی از مقام خود استعفا کرده بودند، توسط پلیس این کشور دستگیر شدند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، اعتراضات مردمی در کره جنوبی پس از آن گسترش یافت که اعلام شد زنی به نام «چوی سون سیل» به دلیل نزدیکی با رئیس جمهوری کره جنوبی به برخی اسناد محرمانه دولتی از جمله سخنرانی های وی و تعدادی از مقامات دولتی قبل از انجام آن دست یافته بدون آنکه مسئولیتی داشته باشد.

 

افزون بر این گزارش ها نشان می دهد که او به اسناد طبقه بندی شده و سری دست یافته که اصولا فقط مقام های دولتی و امنیتی می توانند در اختیار داشته باشند.


یونهاپ، خبرگزاری کره جنوبی امروز (یکشنبه) در گزارشی از بازداشت دو نفر از مشاوران رئیس جمهوری این کشور خبر داد که گفته می شود به نوعی با پرونده مورد نظر مرتبط هستند.


از جمله این دو نفر «آهین جونگ بوک» مشاور هماهنگ کننده امور سیاسی رئیس جمهوری بوده که ظاهرا با فساد مالی مرتبط با پرونده درگیر است.


وی امروز توسط پلیس بازداشت شد و گزارش ها حاکیست که او در نقل و انتقالات مالی به شرکت هایی که توسط «چوی سون سیل» اداره می شده اند، دست داشته است.


گزارش می افزاید، نزدیک به ۷۰ میلیون دلار به چند شرکت کره جنوبی تزریق شده است که همه آنها به نوعی با این زن در ارتباط می باشند و یا شخصا اداره می کرده است.


«جو هونگ سوک» دیگر مشاور سابق رئیس جمهور می باشد که دادگاه سئول اعلام کرده او در انتقال اسناد و مدارک محرمانه به خانم «چوی» دست داشته است.


تعدادی از دبیران و مسئولان نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی هم از روز یکشنبه بتدریج به دادستانی فراخوانده شده و مورد بازخواست قرار گرفته اند.


اتفاقات در حالی می افتد که نزدیک به ۴۵ هزار نفر از مردم این کشور دیروز (شنبه) در مرکز شهر سئول و مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده و با در دست داشتن شمع و پرچم های رنگی و تصاویر، خواستار استعفای رئیس جمهوری شدند.


این تظاهرات در خلال تدابیر امنیتی شدید و حضور ۲۰ هزار نیروی پلیس و ماشین های آب پاش که برای آرام کردن اوضاع حضور داشتند، برگزار شد.


خانم «پارک» رئیس جمهوری کره جنوبی که در مظان اتهامات جدی فساد سیاسی و مالی است در دو هفته گذشته دو بار با حضور در تلویزیون از مردم عذرخواهی کرد و یک بار با چهره اشکبار از مردم خواست او را ببخشند و ابراز ندامت کرد.


خانم «چوی» با دوستی دیرینه اش با رئیس جمهوری کره جنوبی به دلیل رسوایی مذکور در دو ماه گذشته در اروپا پنهان شده بود و با بالا گرفتن تنش ها وارد کره جنوبی شد و بلافاصله در اختیار مقام های قضایی قرار گرفت.


مردم و دانشجویان کره جنوبی با اعتراضات خیابانی و صدور بیانیه هایی خواستار آن شده اند که رئیس جمهوری به دلیل اعتماد بیش از اندازه به این زن و دخالت دادن وی در امور کشوری باید از مقامش استعفا کند.


رئیس جمهوری کره جنوبی برای اینکه اعتراضات فروکش کند پیش از این با استعفای دسته جمعی ۱۰ نفر از مشاورانش موافقت کرد.


«چوی سون سیل» در بازگشت به کره جنوبی از تمامی کرده های خود ابراز تاسف کرده اما هنوز مشخص نیست دقیقا او چه تخلفاتی مرتکب شده است و دادستانی کره نیز حاضر به ارائه جزییات نیست.


ایرنا نوشت:همزمان گزارش ها نشان می دهد که ماموران دادستانی به برخی از منازل مشاوران رئیس جمهور یورش برده اند و قصد ورود به دفاتر آنها را نیز داشته اند که نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی مانع شده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :