موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/105752 :کد

برجام نماد بدعهدی و بی اعتمادی آمریکایی ها نسبت به ایران

احمدرضا صباغی

  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۳
تعداد بازدید : ۵۵۰   
 تحلیل ایران -برجام نماد بدعهدی و بی اعتمادی آمریکایی ها نسبت به ایران

شاید زمانی که دیپلمات های دولت یازدهم توافق هسته ای که بعدها به برجام لقب گرفت را امضا کردند نزد خودشان حتی تصور بد عهدی های متعدد آمریکایی ها را هم نمی کردند.

 


شاید زمانی که دیپلمات های دولت یازدهم توافق هسته ای که بعدها به برجام لقب گرفت را امضا کردند نزد خودشان حتی تصور بد عهدی های متعدد آمریکایی ها را هم نمی کردند.

 


 نظام جمهوری اسلامی ایران در طول 37 ساله گذشته همواره شاهد بد عهدی های آمریکا در مسائل مختلف بوده است که مهم ترین آن هم برجام بوده است. در حقیقت دولتمردان باید بدانند که نباید تحت هیچ شرایطی به آمریکا اعتماد کنند وکشورهایی مانند ترکیه و مصر را الگوی خود به منظور اعتماد نکردن به آمریکایی ها قرار دهند به طوری که دولت ترکیه پس از سالها اعتماد به آمریکا وقتی کمی فاصله مواضع خود در منطقه را با این کشور بیشتر کرد شاهد وقوع کودتا بر علیه خودش بود ویا در مصر که آمریکایی ها در حالی که بی دریغ از اخوان المسلمین حمایت می کردند وقتی شاهد فاصله گرفتن مواضع سیاسی این گروه نسبت به خود بودند مجبور شدند این گروه سیاسی در مصر را به محاکمه بکشانند.


درحقیقت آمریکایی ها نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط مختلف جهان و به خصوص در خاورمیانه بارها ثابت کرده اند که قابل اعتماد نیستند واین موضوع را دیپلمات های دولت یازدهم باید زودتر از اینها درک می کردند تا شاهد کند شدن روند اجرایی برجام نباشیم. البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که دولت یازدهم در موضوع برجام یک غفلت مهم هم داشته است و آن این است که دولت تدبیر وامید هیچ گونه راهکاری به منظور مقابله با بد عهدی های آمریکا در موضوع اجرای برجام پیش بینی نکرده است که این موضوع به نوعی خود یک ضعف مهم و اساسی برای دولت یازدهم محسوب می شود.


 پیش بینی نکردن راهکار مقابله به مثل در برابر بد عهدی های آمریکا توسط دولت یازدهم در موضوع برجام را باید به نوعی یک خطای محاسباتی دانست هرچند موضوع برجام را باید به عنوان یک عبرت بزرگ برای دیپلمات ها و مسئولان مختلف کشورمان برشمرد تا دیدگاه خود را نسبت به تعهدات آمریکا در یک موضوع سیاسی به طور کامل عوض کنند و به دولت مردان آمریکایی در باب اجرای یک توافق نامه بین المللی دل نبندند.

 

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  mostafa65
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۲
ممنون آقای صباغی به خوب نکته ای اشاره کردید.


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :