موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105884 :کد

یک روزنامه آلمانی بررسی کرد؛

چالش جدید اتحادیه اروپا

  ﺳﻪشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ — ۰۶:۵۱
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -چالش جدید اتحادیه اروپا

یک روزنامه آلمانی در مطلبی نوشت، با وجود نارضایتی اتحادیه اروپا از تحولات اخیر در ترکیه و انتقادهای شدیدی که به آن وارد می‌کند، اما بروکسل همچنان درباره اینکه چگونه باید به روابط خود با ترکیه ادامه ده

 

یک روزنامه آلمانی در مطلبی نوشت، با وجود نارضایتی اتحادیه اروپا از تحولات اخیر در ترکیه و انتقادهای شدیدی که به آن وارد می‌کند، اما بروکسل همچنان درباره اینکه چگونه باید به روابط خود با ترکیه ادامه دهد تردید دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران،  روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در مطلبی نوشت: انتقادها به ترکیه از طرف اتحادیه اروپا همواره شدیدتر و  رساتر می شود. اما با وجود همه نارضایتی ها بروکسل همچنان در این باره تردید دارد که چگونه باید به روابط خود با ترکیه ادامه دهد.مرتبا خبرهای بد بیشتری از ترکیه به گوش می رسد. سیاستمداران مخالف و روزنامه نگاران مرتبا دستگیر می شوند. بحث ها درباره اجرای مجدد مجازات اعدام در ترکیه که می تواند به پایان مذاکرات درباره عضویت این کشور در اتحادیه اروپا منجر شود دوباره تقویت شده است.  مسائل دلهره آمیزی درباره نقش ترکیه در مبارزه با تروریسم داعش وجود دارد.

 

تسنیم نوشت: در این میان البته رئیس جمهور ترکیه این انتقاد را به آلمان وارد کرده است که به بندر مهمی برای تروریست ها تبدیل شده است. وزیر امور خارجه ترکیه نیز اتحادیه اروپا را تهدید کرده است که اگر به زودی شرط آزادی ویزا برای شهروندان ترک را عملی نکند توافق پناهندگان با این اتحادیه را لغو خواهد کرد.وی اخیرا در این باره گفته است که ما این روزها منتظر پاسخی از طرف اتحادیه اروپا هستیم  و اگر این پاسخ را دریافت نکنیم توافق پناهندگان را لغو خواهیم کرد.اما در این میان اتحادیه اروپا چه کاری انجام می دهد؟ انتقادها به ترکیه همواره شدیدتر و بلند تر می شود. از رئیس حزب سبز آلمان تا رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان این کشور و رئیس جمهور آلمان واکنش های هشدار دهنده و همراه با خشمی دیده شده است.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کمیسر گسترش این اتحادیه نیز به بازداشت های گسترده اخیر علیه روزنامه نگاران و سیاستمداران مخالف دولت در ترکیه انتقادهای شدیدی وارد کرده اند.

 

بسیاری از سیاستمداران اروپایی خواستار توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شده اند.در این میان پاسخی که یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اخیرا به سوالی درباره آینده توافق پناهندگان ترکیه با اتحادیه اروپا داده است معضل سیاسی را که اتحادیه اروپا با وجود خشمی که از ترکیه دارد به آن گرفتار شده است را بیشتر نشان می دهد. این توافقی بر اساس اعتماد و تحقق به وعده های متقابل است. هر دو طرف به آن پایبند خواهند ماند. این پاسخ نشان دهنده ارزشی است که اتحادیه اروپا برای این توافق در توقف هجوم پناهندگان به جزایر یونان و اتحادیه اروپا قائل است و این وضعیت ظاهرا باید با وجود همه اختلافات داخلی اتحادیه اروپا درباره سیاست پناهندگی و مسئله تقسیم پناهندگان در این اتحادیه این گونه باقی بماند.

 

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: با وجود اینکه سیاستمداران ترکیه از بخل و ناخن خشکی اتحادیه اروپا شکایت دارند اما به نظر می رسد اکثر سیاستمداران اروپایی به این مسئله اعتماد دارند که آنکارا به توافق پناهندگان پایبند خواهد ماند. با این حال هنوز معلوم نیست که ترکیه آیا و چگونه 72 شرط اتحادیه اروپا برای آزادی ویزا را که در این توافق قید شده می تواند برآورده کند. یکی از مهم ترین این شروط که البته آنکارا با آن مخالف است شرط اصلاح قانون مبارزه با تروریسم ترکیه است.این روزنامه آلمانی همچنین نوشت: واکنش به زعم ترکیه همراه با تردید و دو دلی اتحادیه اروپا به کودتای نافرجام در این کشور ظاهرا بی اعتمادی بین  دو طرف را تقویت کرده و همچنین به نزدیکی بیشتر آنکارا به مسکو انجامیده است.تحولات اخیر در ترکیه و واکنش سیاستمداران اروپایی به این مسئله نشان می دهد که کشورهای اروپایی با وجود همه نگرانی ها درباره توافق پناهندگان تحت فشار بالایی ( برای موضع گیری در برابر ترکیه)  قرار دارند.

 

آن ها در برابر این سوال قرار دارند که آیا کمک های قبل از الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا برای فاصله زمانی 2014 تا 2020 به مبلغ حدود 4.5 میلیارد یورو که حدود یک سوم آن برای حمایت از دموکراسی و حاکمیت قانون در این کشور در نظر گرفته شده است این هدف را محقق می کند.از طرف دیگر ترکیه از جمله به خاطر درگیری ها در سوریه و عراق در یک موقعیت مهم استراتژیک قرار دارد.حالا باید ببینیم اروپا در نشست های پیش رو چه تصمیماتی را در قبال آنکارا با توجه به تحولات اخیر اتخاذ خواهد کرد.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :