موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/105959 :کد

دادگاه مصر:

عدم اعتبار توافق‌نامه مرزی با عربستان

  ﺳﻪشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ — ۱۸:۴۵
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -عدم اعتبار توافق‌نامه مرزی با عربستان

دادگاه اداری مصر توافق‌نامۀ مرز دریایی میان دولت این کشور و عربستان مبنی واگذاری دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان را فاقد اعتبار اعلام کرد.

دادگاه اداری مصر توافق‌نامۀ مرز دریایی میان دولت این کشور و عربستان مبنی واگذاری دو جزیره راهبردی تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان را فاقد اعتبار اعلام کرد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پرس تی وی،  این دادگاه با استناد به اسناد رسمی که به دادگاه ارائه‌شده، افزود، توافق‌نامه سابق مرز دریایی بین دو کشور، همچنان پابرجا است.بر اساس این گزارش، دادگاه اداری مصر، دولت این کشور را 800 جنیه مصری (معادل 90 دلار) جریمه می‌کند.

 

پیش‌تر در اوایل مهر امسال، دادگاه رسیدگی به پرونده‌های فوری در مصر، حکم دیوان اداری مبنی بر لغو توافقنامه اخیر میان مصر و عربستان را به حالت تعلیق درآورده بود.دولت مصر 21 فروردین امسال طی توافقی درباره مرز دریایی با عربستان سعودی اعلام کرد جزایر تیران و صنافیر در داخل آب‌های ساحلی عربستان سعودی قرار دارند.گفته می‌شود دولت مصر در ازای این توافق، 20 میلیارد دلار از عربستان سعودی کمک مالی دریافت کرده است.این اقدام دولت مصر اعتراضات عمومی گسترده‌ای را در پی داشت به‌طوری‌که عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر به خیانت و فروش اراضی کشور متهم شد.


این جزایر با توجه به مرز بین‌المللی که در سال 1906 میان بریتانیا و امپراتوری عثمانی تعیین شد اساساً متعلق به مصر هستند اما عربستان سعودی ادعای ارضی آن‌ها را دارد.واگذاری این جزایر مصر به عربستان بیش از همه منافع اسرائیل را تأمین می‌کند. رسانه‌های اسرائیل پیش‌تر اعلام کردند این جزایر با چراغ سبز رژیم صهیونیستی به عربستان واگذار شده است.بزرگ‌ترین اعتراضات خیابانی در این خصوص، 27 فروردین امسال در قاهره، پایتخت مصر برگزار شد که طی آن، نیروهای امنیتی مصر با معترضان درگیر شدند و ده‌ها تن را دستگیر کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :