موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/106079 :کد

دوقطبی کردن جامعه

آیت الله سبحانی: دو قطبی کردن جامعه عامل تفرقه است

  چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۷
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -آیت الله سبحانی: دو قطبی کردن جامعه عامل تفرقه است

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: اگر جامعه به سمت قطب بندی شدن حرکت کند، اختلاف و تفرقه همه جا را فرا می گیرد و کشور با مشکل های متعددی رو به رو می شود.

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: اگر جامعه به سمت قطب بندی شدن حرکت کند، اختلاف و تفرقه همه جا را فرا می گیرد و کشور با مشکل های متعددی رو به رو می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران ، وی روز چهارشنبه در جلسه درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم، بیان داشت: وجود تفرقه میان تمام قشرهای اجتماعی از مسئولان کشور گرفته تا نخبگان و مردم عادی مانند عذاب الهی است که چالش های فراوانی را ایجاد می کند.


وی افزود: اگر همه در مسیر و محور واحد در چارچوب اسلام، قانون اساسی و تبعیت از رهبر معظم انقلاب حرکت کنند، مسائل و مشکل های کشور با مشارکت جمعی حل شده و از اختلاف ها جلوگیری می شود.


آیت الله سبحانی هم چنین در خصوص نیاز مسلمانان به وحدت، گفت: امروز در میان کشورهای اسلامی مانند سوریه، عراق و یمن، جنگ و خون ریزی جریان دارد که راه علاج آن براساس آیه های قرآن تنها تمسک به ریسمان الهی و حفظ وحدت است.


این مرجع تقلید افزود: قرآن کریم، امت متفرق را مانند انسانی می داند که در داخل چاه افتاده و راه نجات آن تنها استفاده از ریسمان است و این ریسمان در شرایط فعلی کشورهای اسلامی همان ریسمان الهی است که تمسک به آن باعث نجات مسلمانان از تفرقه و جنگ و خون ریزی می شود.


وی بیان کرد: این که شیخ الازهر علیه ما سخن گوید و گاهی هم ما به او اعتراض کنیم راه رسیدن به وحدت را دور می کند، اگر امت اسلامی بخواهد از چاه تفرقه نجات یابد، باید به ریسمان واحد چنگ زند و این نیازمند گوش شنوا برای فهم حقیقت معنای وحدت است.


وی با اشاره به این که در زمان صدر اسلام قبیله های گوناگون که با هم جنگ داشتند پس از ایمان به اسلام برادر یکدیگر شدند، گفت: علمای جهان اسلام باید در یک اجتماع عظیم جمع شده و به دور از مسائل سیاسی آتش تفرقه را خاموش کنند.


ایرنا نوشت : آیت الله سبحانی گفت سیاستمداران شرق و غرب با وجود اختلاف های فراوان در بسیاری از مسائل با یکدیگر تعامل می کنند، حال مسلمانان با وجود نقاط اشتراک فراوان همچون اعتقاد به خدای واحد، قبول رسالت پیامبر اکرم(ص) و کتاب آسمانی قرآن با یکدیگر اختلاف دارند.


وی افزود: امیدی به حل اختلاف های کشورهای اسلام توسط سیاستمداران دنیا نیست بلکه علمای اسلام خودشان باید دلشان به حال اسلام سوخته و با حفظ وحدت و تعامل برای عبور از مسائل و مشکل های موجود راهکار ارائه دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :