موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/106154 :کد

کوالالامپور:

توقف طرح ساخت نیروگاه هسته ای لبنان

  پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۸
تعداد بازدید : ۱۸۸   
 تحلیل ایران -توقف طرح ساخت نیروگاه هسته ای لبنان

دولت ویتنام تصمیم گرفت طرح ساخت نیروگاه هسته ای این کشور را که قرار بود به کمک ژاپن و روسیه ساخته شود، از دستور کار خارج کند.

 دولت ویتنام تصمیم گرفت طرح ساخت نیروگاه هسته ای این کشور را که قرار بود به کمک ژاپن و روسیه ساخته شود، از دستور کار خارج کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، تصمیم برای خارج کردن قراردادهایی که به منظور ساخت راکتورهای انرژی هسته ای در استان 'نینه توآن' منعقد شده بود، ضربه سنگینی برای دولت 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن است که صادرات فناوری های انرژی هسته ای از قطب های اصلی استراتژی رشد اقتصادی این کشور محسوب می شود.

 

به نوشته روز پنجشنبه تارنمای روزنامه 'بانکوک پست'، منابع دولتی و حزبی ویتنام اعلام کردند که حزب کمونیست این کشور که قدرت را در ویتنام در اختیار دارد، ماه گذشته از دولت خواسته بود به دلیل وضعیت مالی موجود طرح ساخت نیروگاه هسته ای را اصلاح کند.بر اساس این درخواست، دولت ویتنام امروز بیانیه ای به مجمع ملی ارائه می کند و در آن متوقف کردن ساخت نیروگاه هسته ای تقاضا می شود.


با وجود وقفه ای که در ساخت نیروگاه هسته ای ویتنام به وجود آمده است، مقامات برق این کشور اعلام کردند که سیاست ویتنام در مورد پیشرفت انرژی هسته ای بدون تغییر باقی می ماند.مجمع ملی ویتنام سال 2009 طرح ساخت دو راکتور نیروگاه هسته ای را که قرار بود هر کدام در دو نیروگاه در استان 'نینه توآن' ساخته شوند، تصویب کرد. بر این اساس، قرارداد ساخت دو راکتور در نیروگاه شماره دو هسته ای 'نینه توآن' با ژاپن و قرارداد ساخت دو راکتور دیگر در نیروگاه شماره یک نیز با روسیه منعقد شد.


ایرنا نوشت: این نیروگاه ها که قرار بود سال 2020 عملیاتی شوند، سپس به سال 2028 و بعد از نیز به سال 2029 موکول شدند.ویتنام استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز را از سال 1995 در دستور کار خود قرار داد، اما برای نخستین بار در سال 2006 پیشنهاد آن به صورت جدی مطرح شد. در سال 2010 این کشور همچنین از طرح ساخت 14 راکتور هسته ای در 8 نیروگاه هسته ای در پنج استان تا سال 2030 خبر داد تا با استفاده از آنها بتواند دستکم 15 گیگاوات از انرژی مورد نیاز خود را که حدود 10 درصد از نیاز کلی این کشور است، تامین کند. دولتمردان ویتنامی درصدد هستند تا سال 2050 حدود 20 تا 25 درصد از نیاز بخش انرژی خود را از طریق نیروگاه های هسته ای تامین کنند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :