موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/106243 :کد

جامعه

جوادی آملی: جامعه را به سوی امنیت و آرامش فرا بخوانیم

  پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ — ۱۹:۲۵
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -جوادی آملی: جامعه را به سوی امنیت و آرامش فرا بخوانیم

آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید گفت: چه مسلمان و چه مسیحی، باید جامعه را به سوی امنیت و آرامش فرا بخوانیم؛ پیام انبیاء الهی این است که اول کرامت خود را حفظ و سپس امنیت جامعه را حفظ کنیم

آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید گفت: چه مسلمان و چه مسیحی، باید جامعه را به سوی امنیت و آرامش فرا بخوانیم؛ پیام انبیاء الهی این است که اول کرامت خود را حفظ و سپس امنیت جامعه را حفظ کنیم تا توفیق یابیم به اصول سه گانه جهان دانی، جهان داری و جهان آرایی دست یابیم.

 

به گزارش تحلیل ایران وی روز پنجشنبه در دیدار اعضای چهارمین مجمع اسلامی ـ مسیحی، افزود: وظیفه همه ما این است که جهان، انسان و رابطه جهان و انسان را در این سه اصل خلاصه کنیم و آن اصول سه گانه، جهان دانی، جهان داری و جهان آرایی است و این اصول سه گانه هم درباره جهان و هم درباره انسان مطرح است.


آیت الله جوادی آملی با بیان این که آن اصول سه گانه درباره انسان عبارتند از انسان شناسی، انسان داری و انسان آرایی، اضافه کرد: ما درباره جهان این سه وظیفه را داریم که بدانیم جهان چیست و چه کسی آن را آفرید و انسان چیست و چه کسی او را آفرید و جهان را چگونه اداره و انسان را چگونه حفظ و اداره کنیم.


وی حفظ کرامت الهی را از مهم ترین وظایف انسان در مقام خلیفه الهی دانست و اظهار داشت: سخن قرآن کریم درباره انسان که البته مکمل کلام خدا در کتاب های ادیان قبل از اسلام می باشد این است که کرامت ذاتی انسان نیست، بلکه این کرامت برای انسان از آن جهت است که انسان خلیفه و جانشین خداست و چون خدا کریم بالذات است، خلیفه کریم هم از کرامت برخوردار است.


وی با اشاره به داستان حضرت داوود و سلیمان(ع) در کتاب های ادیان الهی، بیان کرد: حضرت داوود(ع) و حضرت سلیمان(ع) پیامبران الهی هستند که در تمام کتاب های الهی داستان آن ها نقل شده است، در مورد داوود(ع) فرمود آهن سخت و سرد را در دست داوود همانند موم نرم کردیم، داوود(ع) با این قدرت صنعتی شمشیر، تیر، نیزه و ادوات جنگی نساخت بلکه وسیله دفاعی یعنی زره بافت.


این مرجع تقلید اضافه کرد: از سوی دیگر حضرت سلیمان(ع) آن قدرت را در اختیار داشت که معدن مس برای او مانند آب روان بود، آن حضرت از مس روان، ظرف و وسایل زندگی ساخت و نه سلاح کشتار! این پیام انبیاء الهی است و در این پیام فرقی بین اسلام و مسحیت و سایر نحله های الهی نیست.


آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: با یک مقایسه کوتاه بین رهاورد انبیاء و عملکرد استکبار جهانی می بینیم که آمریکا و صهیونیسم 2 جنگ جهانی راه اندازی کردند که محصول آن ها بیش از 70 میلیون کشته بود.


وی تصریح کرد: امروزه هم که جنگ های نیابتی را اداره می کنند و هم اکنون در یمن و امثال یمن این کشتارهای بی رحمانه ادامه دارد، در حالی که انبیاء الهی با آن همه قدرت علمی و معنوی که در اختیار داشتند تنها صلح و خدمت به بشریت را در پیش گرفتند.


ایرنا نوشت : چهارمین مجمع اسلامی ـ مسیحی به میزبانی مرکز بین‌ المللی گفت‌ وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، روزهای 16 تا 19 آبان ‌ماه با عنوان «احترام و حفظ کرامت انسان؛ زمینه‌ ساز صلح و امنیت جهانی» و با حضور اندیشمندان و علمای شیعه، اهل سنت و مسیحی کاتولیک از کشورهای ایران، عراق، لبنان، نیجریه، آمریکا، سوییس، واتیکان، ایتالیا، هند، فرانسه، انگلیس و هنگ کنگ در تهران برگزار شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :