موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/106286 :کد

کارشناس مسائل غرب آسیا :

پیروزی ترامپ فرصت بیشتری برای مدیریت ایران در منطقه است

  جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -پیروزی ترامپ فرصت بیشتری برای مدیریت ایران در منطقه است

به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، پیروزی ترامپ فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن فراهم می‌کند تا قادر باشند پرونده‌های منطقه را با دست بازتر و شرایط بهتر مدیریت کنند.

 به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، پیروزی ترامپ فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن فراهم می‌کند تا قادر باشند پرونده‌های منطقه را با دست بازتر و شرایط بهتر مدیریت کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران،«سعد الله زارعی» کارشناس مسائل غرب آسیا و استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص تأثیرات انتخاب دونالد ترامپ به‌ عنوان رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا بر پرونده‌های منطقه‌ای، به کاسته شدن فشار واشنگتن بر این پرونده‌ها اشاره کرد.


وی با توجه به برنامه واشنگتن در منطقه خاطرنشان کرد: اگر به سیاست‌های ایالات‌ متحده آمریکا طی 2 سال اخیر نظر انداخته شود، مشاهده می‌شود که ارتش این کشور تلاش می‌کرد که با یک برنامه تعدیلی و به‌ صورت نمادین پرونده‌های مهم منطقه مانند عراق، سوریه، یمن و بعضی موضوعات دیگر را مدیریت کند.استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به هدف آمریکا در منطقه یادآوری کرد: واشنگتن سعی داشت این موضوعات را مطابق با مدل آمریکایی و به شکل حداقلی به نتیجه رساند و از این پوزیشن پیروزی در انتخابات استفاده کند. عملیات موصل در روزهای مشرف‌ به انتخابات آمریکا آغاز شد و آمریکایی‌ها در آن سهمی داشتند.


وی با ذکر نمونه‌های مداخله‌گری ایالات‌متحده در منطقه افزود: واشنگتن در پرونده سوریه نیز تلاش کرد تا به شکل‌های مختلف جایگاهی در طرح‌های امنیتی و سیاسی این کشور پیدا کند. آمریکا همین‌ طور فشارهای زیادی به دولت سعودی وارد کرد تا قادر باشد راه‌ حلی برای بحران یمن در یک برنامه زمان‌بندی‌ شده پیدا کند.زارعی برگزیده شدن ترامپ را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: پیروزی ترامپ و شکست برنامه دموکرات‌ها موجب می‌شود که برنامه تعدیلی آمریکا در منطقه کنار رود؛ لذا واشنگتن برنامه عادی جدیدی را به مرحله اجرا می‌گذارد. به نظر می‌رسد که برنامه دخالت ارتش آمریکا در پرونده‌های مذکور در دوره ترامپ کاهش پیدا می‌کند و فشار بر آن‌ها کمتر می‌شود. بر این اساس فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن فراهم می‌شود تا قادر باشند این پرونده‌ها را با دست بازتر و شرایط بهتر مدیریت کنند.


تسنیم نوشت: وی با بیان اولویت ترامپ اشاره داشت: به نظر می‌رسد ترامپ با توجه به وعده‌های انتخاباتی خود که عمدتاً ناظر به بهبود شرایط داخلی آمریکا است، در مقایسه با اوباما تمرکز بیشتری روی مسائل داخلی این کشور خواهد داشت.کارشناس مسائل غرب آسیا در پاسخ به این پرسش که «آیا مسکو و واشنگتن با توجه به شعارهای انتخاباتی ترامپ، در پرونده‌های منطقه‌ای قادر به همگرایی بیشتر هستند؟» گفت: آمریکا در دوره اوباما خصوصاً طی دو سال اخیر تلاش زیادی برای توافق با روسیه به انجام رساند؛ اما از آنجایی‌که روس‌ها اعتمادی به ایالات‌ متحده آمریکا نداشتند، عملاً تلاش‌های واشنگتن به نتیجه مشخصی نرسید.


وی با اشاره به احتمال همگرایی مسکو و واشنگتن افزود: به نظر می‌رسد که آمریکا در دوره ترامپ تلاش خواهد کرد تا نزدیکی بیشتری به روسیه داشته باشد. این مسئله می‌تواند میدان مانور روس‌ها را در تحولات منطقه‌ای تا حدی فراهم‌تر کند. با این‌ حال مسلماً آمریکایی‌ها به دنبال سپردن مسائل منطقه به دست روسیه در یک شکل داوطلبانه نیستند. آن‌ها صرفاً نظارت و ایفای نقش محدود در پرونده‌ها را دنبال نمی‌کنند.استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با توجه به ابهام در مناسبات مسکو و واشنگتن یادآوری کرد: به نظر می‌رسد که وضعیت همکاری روسیه و آمریکا در دوره ترامپ تا حال حاضر شفافیت لازم را ندارد؛ لذا نمی‌توان گفت که شعارهای انتخاباتی ترامپ راجع به روابط با روسیه به چه میزانی پیگیری می‌شود. صرفاً می‌توان گفت که آمریکای ترامپ بیش از آمریکای اوباما و بوش درگیر مسائل داخلی خواهد بود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :