موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/106420 :کد

بلومبرگ گزارش داد

بلاتکلیفی ترامپ در قبال توافق هسته‌ای

  شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۱
تعداد بازدید : ۱۳۹   
 تحلیل ایران -بلاتکلیفی ترامپ در قبال توافق هسته‌ای

روزنامه بلومبرگ در گزارشی به بررسی توافق هسته ای ایران پرداخت و نوشت: دستاورد مهم سیاست خارجی باراک اوباما، توافق هسته ای ایران، به دردسر افتاده است.

روزنامه بلومبرگ در گزارشی به بررسی توافق هسته ای ایران پرداخت و نوشت: دستاورد مهم سیاست خارجی باراک اوباما، توافق هسته ای ایران، به دردسر افتاده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، در این گزارش با اشاره به متن سومین گزارش آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی به شورای حکام درباره اجرای برجام آمده است، روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی تصریح کرد که ایران از ذخیره مجاز آب سنگین، ماده ای که برای خنک کردن راکتورهای پلوتونیومی استفاده می شود، برای دومین بار از زمان اجرای این توافق نامه تجاوز کرده است.

 

نویسنده این گزارش معتقد است: زمانی که این اتفاق در ماه فوریه افتاد، کابینه اوباما کمک کرد و با خرید مازاد این مواد برای بازگرداندن ایران به تبعیت از توافق موافقت کرد. این بار کابینه اوباما به معناگرایی متوسل می شود. مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید این عدم تبعیت، نقض توافق که ممکن است در تئوری روند تحمیل دوباره تحریم ها را موجب شود، نیست.

 

وی مدعی شد: ایرانیان به سرعت برای حل این مساله با دیگر طرف ها در حال همکاری هستند. اگر هیلاری کلینتون در انتخابات پیروز می شد این آب سنگین مازاد احتمالا در طبقه بندی عدم اجابت جای می گرفت. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور بعدی خواهد بود و او متعهد شده که به شدت توافق هسته ای 2015 را تقویت کند.

 

کمیته مشورتی اسرائیلی کمپین انتخاباتی ترامپ در ماه جاری بیانیه‌ای را منتشر کرد که می گوید ایالات متحده باید با نقض مستمر برنامه جامع اقدام مشترک ایران در رابطه با آن چه تلاش برای تسلیحات هسته ای و عدم تبعیت این کشور از تحریم های گذشته و فعلی خوانده شده ، مقابله کند. این بیانیه همچنین قول داد که ترامپ تحریم های جدید را برای مهار تهدیدات ایران نسبت به همسایگانش و اشاعه مداوم برنامه هسته‌ای ایران اجرا خواهد کرد.

 

نویسنده این گزارش در ادامه با بیان اینکه جمهوی خواهان به او گفتند که تخطی‌های اخیر ایران از سوی دولت ترامپ نسبت به کابینه فعلی مورد بررسی دقیق تری قرار خواهد گرفت نوشت: سناتور تام کاتن از ایالت آرکانزاس جمهوری خواه و حامی زود هنگام ترامپ به من گفت جای شگفتی ندارد که ایران بار دیگر محدودیت های توافق هسته ای را آزمایش می کند تا ببیند چه کاری را می تواند انجام دهد. کابینه اوباما زمانی که آب سنگین ایران به ارزش 8.6 میلیون دلار را خرید و بودجه برنامه هسته ای ایران را تامین کرد دقیقا این رفتار را تشویق کرد.

 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در حال حاضر درباره اینکه ترامپ زمانی که سوگند ریاست جمهوری را یاد می کند دقیقا چه اقداماتی را انجام خواهد داد بلاتکلیفی زیادی وجود خواهد داشت.

 

کاتن گفت: در ماه ژانویه رئیس جمهور ترامپ و یک کنگره جمهوری خواه سیاست استقامت جدید را درباره ایران آغاز خواهد کرد. دیگر جمهوری خواهان که من با آنها صحبت کردم مطمئن نبودند که ترامپ مانند بسیاری از نامزدهای جمهوری خواه که در مرحله مقدماتی قول پاره کردن توافق هسته ای را داده بودند، این کار را انجام دهد.

 

در بخش دیگر این گزارش نویسنده بلومبرگ معتقد است: کابینه اوباما سعی کرده است تا از تجدید قوانین مربوط به تحریم ها علیه ایران در کنگره جلوگیری کند و این دولت تصمیم گرفت تا ایران را برای آزمایش های موشکی، رزمایش‌هایش  در خلیج فارس یا دستگیری یا زندانی کردن شهروندان آمریکایی بیشتر مجازات نکند. نماینده مایک پومپئو جمهوری خواهی که از ترامپ در انتخابات عمومی حمایت کرد گفت: فکر می کنم کابینه ترامپ باید به وضوح بگوید، ما به ایران اجازه داده ایم تا فراتر از این توافق رفتار کند مانند آزمایش های موشکی و اینکه آنها چگونه با مواد هسته ای رفتار کنند و باید نشان دهد که اکنون آن روزها پایان یافته است.

 

بخش دیگری از این گزارش می افزاید: حامیان توافق هسته ای ایران نگرانند که چنین رویکردی رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران که از این توافق در کشور خود حمایت می کنند را تضعیف خواهد کرد.

 

مسلما دونالد ترامپ رئیس جمهور فرضیات خود را آزمایش خواهد کرد. اما ارزش دارد که بپرسیم اگر ایرانیان از توافق هسته‌ای کناره گیری کنند به این دلیل که رئیس جمهور آمریکا محتوای آن را تقویت می‌کند، چه کسی مقصر خواهد بود.

 

ایسنا نوشت: آیا این ایران یا ترامپ خواهند بود که میراث سیاست خارجی اوباما را غرق می‌کنند؟

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :