موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی رکود اقتصادی

a/106440 :کد

بدهکاری عربستان

وزیر دارایی عربستان: میلیاردها دلار بدهکاریم

  شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۱
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -وزیر دارایی عربستان: میلیاردها دلار بدهکاریم

محمد الجدعان وزیر دارایی عربستان اعتراف کرد که دولت این کشور میلیاردها دلار به شرکت های خصوصی بدهکار است.

محمد الجدعان وزیر دارایی عربستان اعتراف کرد که دولت این کشور میلیاردها دلار به شرکت های خصوصی بدهکار است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، محمد الجدعان وزیر دارایی جدید عربستان روز پنجشنبه گذشته به خبرنگاران گفت: رقم دقیق (این بدهی) را به خاطر ندارم، اما می دانم که بالغ بر میلیاردها دلار است.


وی گفت: وزارت دارایی عربستان تلاش می کند تا هزاران صورتحساب پرداخت نشده را تسویه کند.

 

وی مدعی شده است که این بدهی ها نتیجه کاهش بهای جهانی نفت است، اما به گفته صاحب نظران، یکی از عوامل بحران مالی عربستان به جنگی مربوط می شود که ریاض بیش از یک سال و نیم است در یمن به راه انداخته است. علاوه بر این، عربستان تامین مالی و نظامی گروه های تروریستی در سوریه را نیز بر عهده دارد.


شورای امور اقتصادی و توسعه عربستان به ریاست محمد بن سلمان٬ شاهزاده پرنفوذ این کشور روز دوشنبه گذشته اعلام کرد که ریاض تا ماه میلادی آینده بدهی های معوقه را پرداخت خواهد کرد.


بنا بر اعلام خبرگزاری رسمی عربستان، پرداخت های مذکور به دلیل 'کاهش شدید درآمدهای نفتی و تدابیر اتخاذ شده برای کاهش هزینه ها در ارتباط با چندین پروژه' به تعویق افتاده است.
در ماه اکتبر (مهر/آبان) عربستان 17 میلیارد و 500 میلیون دلار از نخستین حضورش در بازار جهانی اوراق قرضه کسب کرد؛ این اقدام با هدف ترمیم کاستی های بودجه عمومی اش صورت گرفت.


عربستان که بزرگترین تولید کننده نفت جهان است، در تلاشی ناموفق برای ورشکست کردن بازار رو به رونق گاز شیل آمریکا، با عرضه بیش از حد نفت به بازار با قیمت پایین باعث شد که بهای نفت همچنان پایین بماند. بهای یک بشکه نفت برنت در روز پنجشنبه 45 دلار و 84 سنت بود که در مقایسه با رقم دو سال قبل (110 دلار به ازای هر بشکه) کاهش چشمگیر را نشان می دهد.


الجدعان در تاریخ 1 نوامبر (11 آبان) به جای ابراهیم العساف منصوب شد؛ عساف نظارت بر تدابیر ریاضتی از جمله کاهش یارانه ها، کاهش دستمزد اعضای کابینه و وقفه در اجرای پروژه های مهم را بر عهده داشت.


ماه میلادی گذشته، گروه ساختمانی بن لادن اعلام کرد که دولت عربستان بخشی از بدهی هایش را طی دو هفته گذشته پرداخت کرده است و به همین دلیل امکان پرداخت برخی دستمزدهای معوقه به کارکنان این شرکت فراهم شده است.


ایرنا نوشت : دهها هزار نفر از کارمندان یک شرکت ساختمانی سعودی دیگر به نام 'اوجیه' ماهها است که دستمزد دریافت نکرده اند. این شرکت به سعد حریری، که اخیرا برای پست نخست وزیری معرفی شده، تعلق دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :