موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی اربعین

a/106450 :کد

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور

توصیه های ستاد مرکزی اربعین حسینی به زائران

  شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ — ۱۸:۳۴
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -توصیه های ستاد مرکزی اربعین حسینی به زائران

ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) با انتشار اطلاعیه ای ۱۲ بندی زائران اربعین را به رعایت مواردی چون داشتن گذرنامه و روادید کشور عراق، مدیریت زمان برای بازگشت، پرداخت بیمه، خروج از مرزهای اعلام شده توصیه کرد

ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) با انتشار اطلاعیه ای 12 بندی زائران اربعین را به رعایت مواردی چون داشتن گذرنامه و روادید کشور عراق، مدیریت زمان برای بازگشت، پرداخت بیمه، خروج از مرزهای اعلام شده، رعایت قوانین و مقررات دو کشور توصیه کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا، ستاد مرکزی اربعین حسینی در اطلاعیه شماره یک خود ضمن اعلام آمار صدور 714 هزار و 872 جلد گذرنامه با 64 درصد افزایش و خروج 644 هزار و 432 زائر از مرزهای سه گانه غرب و جنوب غرب کشور با 100درصد افزایش، زائران را به رعایت توصیه های 12 گانه این ستاد به این شرح فرا خواند:

 

1- کلیه زائرین معزز صرفاً با داشتن گذرنامه و روادید کشور عراق از طریق مرزهای قانونی امکان خروج و بازگشت به وطن را خواهند داشت. بر این اساس مراکز صدور روادید در 16 نقطه (سفارت؛ کنسولگری‌های اهواز، مشهد، کرمانشاه و 12دفتر موقت در ورامین، رشت، تبریز، قم، اصفهان، کرج، شیراز، ساری، کرمان، سوسنگرد، آبادان، ایلام) جهت رفاه حال زائرین تعیین و در حال ارائه خدمات هستند.


2- بازه زمانی اربعین از روز اول تا پایان ماه صفر است و زائرین گرامی می‌توانند با مدیریت زمان نسبت به حضور در مراسم اقدام نمایند. مدت اعتبار روادید و اقامت در خاک عراق 20 روز است و زائرین می بایست قبل از اتمام آن خاک عراق را ترک کنند. درغیر این صورت مشمول جریمه و یا مراحل قانونی خواهند شد.


3- هزینه روادید40 دلار از سوی دولت عراق تعیین شده است و به هیچ‌عنوان برنامه‌ای به‌منظور لغو روادید در ایام اربعین سال جاری در دست اقدام نیست.


4- هزینه‌ صدور روادید و بیمه در سراسر کشور یکسان است و پرداخت آن توسط زائرین ضروری است.


5- برابر توافقات به عمل آمده تعهدات بیمه‌گر برای زائرین عزیز به این شرح است :
فوت و نقص عضو اعم از حوادث، حادثه تروریستی و بیوتروریستی تا سقف یک میلیارد و 930 میلیون ریال برای هر نفرفوت به هر علت 150 میلیون ریال
تعهدات درمان- بستری تا سقف 150 میلیون ریال برای هر نفر
تعهدات درمان- سرپایی تا سقف 10 میلیون ریال هر نفر

هزینه بیمه 188 هزار ریال بوده که به‌منظور تامین خدمات سرپایی سازمان هلال احمر 60 هزار ریال به آن اضافه شده است که در مجموع هر زائر بابت بیمه و هزینه خدمات سرپایی بهداشتی جمعا 248 هزار ریال پرداخت خواهد کرد.زمان پوشش بیمه‌ای زائرین اربعین حسینی (ع) به مدت 42 روز از اول آبان تا 12 آذرماه 95 است و اعتبار آن به محض خروج فرد بیمه شده از خاک ایران شروع و به محض خروج از خاک عراق و ورود به کشور تا عمق 15 کیلومتری است.


6- روادید صرفا تا 28 آبان (دو روز پیش از مراسم اربعین) توسط مراکز صدور روادید صادر می‌ شود. ضروری است هموطنانی که قصد شرکت در این مراسم را داشته برای اخذ ویزا هرچه زودتر اقدام و این مهم را به روزهای پایانی موکول نکنند.


7- زائرین گرامی در طول سفر حتما به پیام‌های ستاد مرکزی اربعین که از طریق رادیو اربعین، پیامک ها و.. ارسال می شود توجه نموده تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.


8- زائرین در مسیر حرکت به سمت مرزها به توصیه‌های پلیس توجه جدی داشته باشند.


9- ستاد مرکزی اربعین به زائرین توصیه کرد برای سهولت خروج و صرف‌جویی در زمان و برون رفت از مشکلات عبور از مرز مهران، از مرزهای خوزستان تردد کنند.


10- آمارهای دقیق، رسمی و قطعی در رابطه با وضعیت ورود و خروج و تردد از طریق ستاد مرکزی اربعین حسینی اعلام و لازم است رسانه‌ها به این مهم توجه داشته باشند.هرگونه مصاحبه نیز از طریق ستاد مرکزی اربعین حسینی و روسای کمیته های تخصصی آن صورت پذیرد.


11- رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق برابر فتاوای مراجع معظم از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و انتظار ما از همه زائرین عزیز این است که چون همیشه به این مهم توجه داشته تا انشاءالله بدون مشکل خاصی به برگزاری مراسم اقدام نمایند.


12- از همه زائرین عزیر درخواست می شود نسبت به رعایت سلامت خود و بهداشت و پاکیزگی مسیر راهپیمایی اهتمام جدی داشته و در این امر خداپسندانه یاریگر خادمین خود باشند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :